Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. november 2015

Pápež si v Ugande uctil katolíckych a anglikánskych mučeníkov

V Ugande sa František neplánovane stretol s prezidentom Južného Sudánu.

Pápež si v Ugande uctil katolíckych a anglikánskych mučeníkov


Prezident Ugandy Yoweri Museveni víta pápeža Františka po prílete do krajiny. Foto – TASR/AP

Apoštolská cesta pápeža Františka v Afrike pokračuje dvojdňovou zastávkou v Ugande, kam sa presunul v piatok poobede z Kene. Hlavným bodom programu bola návšteva anglikánskej a katolíckej svätyne mučeníkov v Namugongu. V sobotu ráno stredoeurópskeho času tam slávil omšu ku cti ugandských mučeníkov zavraždených koncom 19. storočia na príkaz miestneho kráľa, ktorý sa snažil zabrániť šíreniu kresťanstva. Dvadsiati dvaja katolícki mučeníci boli pred päťdesiatimi rokmi vyhlásení za svätých.

Po prílete do krajiny František vyhlásil, že spôsob, akým svet pristupuje k utečencom, je skúškou jeho ľudskosti. V prejave za prítomnosti prezidenta Yoweriho Museveniho vyzdvihol pohostinnosť Ugandy, v ktorej našli útočisko státisíce utečencov z krajín ako Konžská demokratická republika či Južný Sudán. 

K téme
Pápež priletel do Afriky. Bojím sa len komárov, reagoval na bezpečnostné riziká Zdieľať

Pápež sa neskôr súkromne stretol s juhosudánskym prezidentom Salvom Kiirom. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi upresnil, že stretnutie trvalo približne štvrť hodiny a pápež sa usiloval presadiť nastolenie mieru v tomto najmladšom štáte sveta, ktorý takmer dva roky ničí občianska vojna.

V sobotu popoludní sa hlava Katolíckej cirkvi stretne s mládežou, miestnymi biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi a seminaristami. Zavíta aj do charitného domu.

Ugandu v roku 1969 navštívil aj pápež Pavol VI. v rámci historicky prvej apoštolskej cesty hlavy Katolíckej cirkvi v Afrike. Neskôr sem zavítal aj Ján Pavol II.

V nedeľu ráno nášho času sa František presunie do Stredoafrickej republiky, ktorá je poslednou zastávkou jeho šesťdňovej cesty po africkom kontinente.

TASR,ig

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.