Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
10. september 2021

Dary pre pápeža

Zlatník Husovský vyhotovil kalich a paténu, ktoré odkazujú na Annu Kolesárovú

Liturgické predmety s motívom sedmokrások poukazujú na hodnoty čistoty, vernosti a obety.

Zlatník Husovský vyhotovil kalich a paténu, ktoré odkazujú na Annu Kolesárovú

Foto: archív autora Mareka Husovského.

Metropolu východu poctí 14. septembra svojou návštevou pápež František. Ten sa v popoludňajších hodinách stretne s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX a neskôr aj s mladými na štadióne Lokomotíva. Ide o rovnaké miesto, na ktorom sa pred tromi rokmi odohrala Slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej.

Tým sa však spojitosť medzi týmito udalosťami len začína. Autorom darov určených pre pápeža je umelecký šperkár Marek Husovský, ktorý pred tromi rokmi vyhotovil aj relikviár tejto svätice. Všetky diela tak bude spájať do harmonického celku spoločný motív sedmokrásky.

Posolstvo o kráse a čistote

Košická arcidiecéza sa okrem iných darov rozhodla pápežovi venovať aj prsteň a krížik Anny Kolesárovej. Tieto šperky sú taktiež dielom Mareka Husovského a pre mladých sú roky symbolom ich spoločného záväzku žiť vo vzájomnej čistote až do sobáša. 

Služby tohto talentovaného zlatníka využil aj Košický samosprávny kraj spolu s mestom Košice. Pri príležitosti návštevy Svätého Otca si uňho objednali ako dar kalich a paténu zo striebra s pozlátenými prvkami. 

Kalich má tvar kytice sedmokrások a jeho výška 33 centimetrov je odkazom na Kristov vek. Dokopy 53 sedmokrások reprezentuje celkový počet Zdravasov vo svätom ruženci. Tri z nich sú zo zlata ako symboly troch Zdravasov, ktoré sa mladí modlievajú pri putovaní k hrobu Anny Kolesárovej.

Marek Husovský hovorí, že si tento kvet zvolil preto, že je malý a jednoduchý. „Svojou prirodzenosťou poukazuje na skutočné poklady ľudského srdca: čistotu, vernosť, úctu, úprimnosť a vnútornú krásu.“ Zároveň dodáva, že ako kvet chudobných vyjadruje krásu čnostného života, pokory a žičlivosti Slovákov.

Stonky sedmokrások sa tiahnu zo spodnej časti kalicha smerom hore, k vrchnej, pozlátenej časti. Sú nepravidelné a pripomínajú životné cesty každého človeka, ktoré sú poprepletané radosťami aj ťažkosťami.

Paténa má priemer 16 centimetrov, čo je odkazom na vek Anny Kolesárovej. Autor si v tomto prípade zvolil symbol venčeka, do ktorého sú opäť vložené tri zlaté sedmokrásky. Husovský sa tu inšpiroval zvykom mladých dievčat viť si z lúčnych kvetín vence, ktoré si potom kladú na hlavu.

„V paténe je vyjadrený symbol vnútornej krásy a prirodzenej vďačnosti Stvoriteľovi za dar života aj zeme, ktorú nám dal do užívania,“ hovorí autor diela.

Splnený sen aj výzva

Na otázku, či ho prekvapila požiadavka na vytvorenie daru pre pápeža, odpovedal, že jeho snom vždy bolo vyrobiť niečo pre Svätého Otca. „Keď som dostal telefonát z Arcibiskupského úradu, musel som si doslova sadnúť,“ spomína Marek Husovský. Jeho dávna túžba vytvárať sakrálne a liturgické predmety sa podľa jeho slov touto zákazkou vrchovato naplnila.

Tým, že sa stretnutie pápeža s mladými uskutoční na štadióne Lokomotíva, prišla požiadavka, aby sa táto udalosť niesla v duchu Ankinho blahorečenia. Štýl kalicha a patény teda Marek rozvíjal podľa podoby jej už existujúceho relikviára.

„Na začiatku som dodal istý nákres, ale vnímal som, že to nie je úplne ono. Otec Pavol Hudák ma povzbudil, aby som tvoril úplne slobodne a dal mi v podstate voľnú ruku. To je to najviac, čo si môže umelec priať,“ hovorí s vďakou Marek Husovský.

Inzercia

Dúfam, že keď Svätý Otec príde, tak nás všetkých opäť spojí. Zdieľať

Podľa jeho slov sa mu symbolika liturgických predmetov postupne odhaľovala sama. Nebol v tom nejaký prvotný plán. „Ponechal som tam len motív troch zlatých sedmokrások, ktoré dominujú aj Ankinmu relikviáru.“ Jeho pohnútkou bolo, aby sa kult Anny Kolesárovej šíril do sveta a dostal sa tak viac do povedomia.

Podobne ako relikviár Anny Kolesárovej aj toto dielo vznikalo v istom časovom strese. „Tentokrát som to už zvládal lepšie, ale aj tak to bolo náročné obdobie. Vedel som, že Svätý Otec kvôli mne neodloží svoj príchod, takže som to musel stihnúť,“ hovorí so smiechom.

Marek už mal príležitosť stretnúť sa s pápežom Františkom v Ríme a hovorí, že momentálne nepociťuje potrebu ho zblízka stretnúť alebo sa s ním odfotografovať. Začal si však intenzívnejšie čítať jeho texty a zamyslenia. Podľa jeho názoru má pápež František dar spájať ľudí.

„Situácia u nás, ale aj vo svete je plná nepokoja a rozdelenia. Rodiny sú rozbité aj pre covid či politiku. Dúfam, že keď Svätý Otec príde, tak nás opäť spojí.“ Husovský tiež oceňuje, že pápež si nepotrpí na privilegované miesta. „Ani na Luníku IX nechce zakrývať zničené bytovky, ale vidieť realitu takú, aká je. To sa mi na ňom veľmi páči,“ hovorí.

Napriek tomu, že mu bol osobne bližší pápež Ján Pavol II., Marek Husovský verí, že pápež František je v dnešnej dobe človekom na správnom mieste. „Veľmi sa teším na jeho slová adresované mladým, pretože oni sú naša budúcnosť.“

Spolu s rodinou sa Marek plánuje zúčastniť na podujatí na štadióne Lokomotíva, kde s manželkou budú vypomáhať s kvetinami a výzdobou. Jeho úlohou je taktiež preniesť a inštalovať v Košiciach relikviár Anny Kolesárovej, ktorý sa momentálne nachádza vo Vysokej nad Uhom.

„Je výborné, že sa posolstvo pápeža spojí s odkazom Anny Kolesárovej, ktorý je viac ako aktuálny aj dnes,“ uzatvára Marek Husovský.

Dary z periférií

Okrem spomínaných darov venuje Košická arcidiecéza Svätému Otcovi aj sochu sv. Ondreja od umeleckého rezbára Martina Barnáša z Kežmarku. Ďalším darom bude ručne tkaný obrus z ľanových vláken popretkávaný ovčou vlnou z dielne spoločnosti Sewn bag.

Tá zamestnáva ľudí na periférii spoločnosti, ktorí si len ťažko hľadajú či udržia pracovné miesta, pretože trpia nejakým zdravotným znevýhodnením. Súčasťou daru budú aj ich fotografie a osobné príbehy.

Mesto Košice Svätému Otcovi okrem publikácie, ktorá bude pozostávať z kresieb od detí z Luníka IX, venuje aj vyobrazenie svätej Alžbety. Ide o sochu zo šamotovej hliny od košickej výtvarníčky a sochárky Andrey Čepišákovej.

Svätý Otec tak získa spomienku na viacero významných svätcov, ktorí osobitným spôsobom zastupujú nielen mesto Košice, ale aj celé východné Slovensko.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.