Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. september 2021

Pápežský newsletter

František by nikomu nevyčítal, že zostal doma. Ale môže to byť škoda

Dnešný pápežský newsletter pripravil redaktor rubriky Svet kresťanstva Pavol Rábara.

František by nikomu nevyčítal, že zostal doma. Ale môže to byť škoda

Foto: TASR/AP

Najprv to vyzeralo, že tu na Slovensku budeme pred príchodom pápeža riešiť len dve témy – osobu bývalého arcibiskupa Bezáka a ešte kontroverznú podmienku zaočkovanosti. Tesne pred návštevou hlavy Katolíckej cirkvi sa však hovorí najmä o účasti.

A hoci možno rozbehnúť slušnú debatu o tom, či aktuálnych vyše 80-tisíc zaregistrovaných  na všetky podujatia je dosť alebo málo, podstatné sa zdá byť niečo iné. Riziko posudzovania. Pred príchodom vzácneho hosťa by sme si na to mohli dať pozor. Pritom je jedno, či sme na strane registrovaných alebo tých, ktorí zostanú doma.

Tí prví by mohli odkázať neregistrovaným: Podstúpte nejakú obetu. Veď 84-ročný človek, ktorý nedávno absolvoval vážnu operáciu, pri ktorej takmer zomrel, príde do krajiny, ktorú ani nevidno poriadne na mape a za tri a pol dňa tu bude mať brutálne nahustený program. Tak čo vy?

Naopak, druhá skupina môže reagovať mnohými objektívnymi dôvodmi, prečo sa nepôjde na Svätého Otca pozrieť naživo. Rodiny s veľmi malými deťmi alebo s neočkovanými deťmi, ktoré nemá kto povarovať. Potom sú tu starí ľudia, ktorí si pre zdravotné dôvody netrúfajú na dlhé čakanie či cestovanie. Máme aj reálne unavených ľudí, či už z práce, alebo jednoducho zo života. Ľudia, ktorí už mnohé životné obety priniesli.

Zostať pokorný a nikoho nezavrhovať tak môže predstavovať jednu z posledných výziev pred samotným príchodom Františka. Lebo ako poznáme myšlienky a postoje Svätého Otca, on by bol posledný, kto by niekoho posudzoval.

Na druhej strane, človek nikdy nevie, aká milosť môže prísť cez osobnú účasť na akcii s pápežom. Dosvedčujú to aj svedectvá ľudí, o ktorých sme písali v tomto článku. Napríklad pre známeho kňaza Jána Buca bolo podanie ruky s Jánom Pavlom II. zlomovým momentom v živote. „Nebolo to stretnutie so známou osobnosťou, ale so samotným Kristom. Boh sa ma cez neho mocne dotkol. Odišiel som do stredu kostola a plakal som. Vtedy som prvýkrát v živote zachytil vo svojom vnútri Boží hlas, ktorý povedal: ‚Aj ty budeš mojím služobníkom.',“ rozpráva pre Svet kresťanstva bývalý riaditeľ TV Lux. 

Nech teda budeme od pondelka doma alebo s pápežom Františkom „v teréne“, zachovajme si vzájomný rešpekt a vedomie, že nástupca apoštola Peter prišiel ku všetkým. Nech sme kdekoľvek.

Aktuálne udalosti jednou vetou

Na podujatia s pápežom je zatiaľ zaregistrovaných vyše 80-tisíc ľudí, z toho do Šaštína sa prihlásilo viac ako 37-tisíc ľudí.

Pápež František sa pred svojou návštevou Maďarska a Slovenska modlil za úspech tejto apoštolskej cesty a zveril ju do ochrany Matky Božej.

Prešovský arcibiskup Ján Babjak podaruje pápežovi Františkovi sušené huby z Litmanovej.

Pápež František sa v Šaštíne poďakuje Panne Márii za úspešnú operáciu, prezradil vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Slovensko navštívi hlava Katolíckej cirkvi štvrtý raz, ide o 34. apoštolskú cestu pápeža Františka.

Inzercia

Košice sú na návštevu Svätého Otca pripravené, na skrášlení Luníka IX sa podieľalo aj približne 200 Rómov.

Tri otázky redaktorke Monike Ostrovskej

Foto: Postoj/Marka Zacková

S pápežom Františkom si sa stretla ako čerstvá manželka, aké to bolo?

Na audienciu sme šli s manželom ulicami Vatikánu peši v svadobných šatách a obleku. Všetci okoloidúci na nás trúbili a vykrikovali: Blahoželáme! Bolo to veľmi srdečné. Rovnako aj stretnutie s Františkom. Keď nám podal ruku a po taliansky som mu povedala, že sme zo Slovenska, veľmi sa potešil. Začal niečo nadšene rozprávať, ako keby som mu spomenula, že máme spoločného starého známeho. 

Bohužiaľ, nevieme s manželom po taliansky a vetu som si nacvičila len z prekladača, takže sa už nedozvieme, o čom rozprával. Keď videl, že nerozumieme, povedal: Pray for me. Vtedy môj manžel potľapkal pápeža po ramene a povedal: God bless you. Bolo to silné stretnutie. Verím, že cez neho požehnal naše manželstvo samotný Ježiš a vďaka tomu ho drží nad vodou aj v ťažších okamihoch.

Čo bude tvojou novinárskou úlohou počas jeho návštevy Slovenska?

Budem pokrývať zahraničné zdroje a písať o tom, ako vnímajú pápežovu návštevu Slovenska inde vo svete. Opýtam sa aj slovenských osobností z verejného aj duchovného života, čím sa ich počas návštevy dotkol František. 

Čím teba osobne oslovuje pápež František?

Páči sa mi, že zostal sám sebou a rád búra predstavy o tom, aký by mal byť pápež. Verím, že z ľudí je najbližšie pri Božom srdci a tajomstvá, ktoré nám tlmočí, má „z prvej ruky“. Oceňujem, že ich prináša aj na periférie a ľuďom sa prihovára jednoduchým a pútavým jazykom.

Nenechajte si ujsť

 
 
 

Dobrá rada pápeža Františka

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva