Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Svet kresťanstva
13. september 2021

Pápežský newsletter

František zadefinoval slovenskej cirkvi tri priority a pobavil katedrálu

Dnešný pápežský newsletter pripravil vedúci rubriky Svet kresťanstva Imrich Gazda.

František zadefinoval slovenskej cirkvi tri priority a pobavil katedrálu

Foto - TASR/Michal Svítok

Pápež František sa počas dnešného stretnutia s biskupmi, kňazmi a zasvätenými osobami v Katedrále svätého Martina v Bratislave postaral o dobrú náladu.

Výbuchy smiechu zaznievali dokonca až v Hoteli Carlton, kde sa na jeho slovách v presscentre dobre zabávali aj zahraniční vatikanisti a ďalší novinári.

Na rozdiel od sústredeného prejavu v prezidentskej záhrade, pápež František – tak, ako to máva vo zvyku tam, kde sa dobre cíti – odbočil od pripraveného prejavu a nechal voľný priebeh svojim myšlienkam.

„Homília by mala trvať 10 – 15 minút, nie viac,“ odkázal biskupom a kňazom, za čo si vyslúžil potlesk zaplnenej katedrály. „Dovolím si zlomyseľnosť: potlesk začali rehoľné sestry, ktoré sú obeťami našich homílií,“ dodal pápež, čím rozosmial svoje publikum.

Popri tom zadefinoval slovenskej cirkvi tri dôležité priority: „Sloboda, kreativita a napokon, dialóg. Cirkev, ktorá formuje ľudí v zmysle vnútornej a zodpovednej slobody a ktorá vie byť tvorivá ponoriac sa do dejín a kultúry, je tiež cirkvou, ktorá vie viesť dialóg so svetom – s tými, ktorí vyznávajú Krista, hoci nie sú ,naši ľudia´; s tými, ktorí kráčajú namáhavou cestou duchovného hľadania; a tiež s tými, ktorí neveria,“ zdôraznil Svätý Otec.

Oveľa menšiu pozornosť ako tieto dva príhovory vzbudili slová, ktoré Svätý Otec adresoval v nedeľu večer predstaviteľom kresťanských cirkví počas ekumenického stretnutia na apoštolskej nunciatúre. Išlo o jeho prvý verejný príhovor po prílete.

Výzvu o „podelenie sa s láskou“ ilustroval veršom z básne Mor ho! Sama Chalupku: „Ale keď na naše dvere zaklope ruka cudzia v úprimnej dôvere: kto je, ten je; či je on zblízka, či z ďaleka: Vo dne, v noci na stole dar Boží ho čaká.“

Odkaz na dielo našej literárnej klasiky neprekvapí, keď si uvedomíme, že dávno ako jezuitský školastik vyučoval na strednej škole španielsku literatúru. Kto bližšie sleduje pápežove homílie a príhovory, vie, že citácie z literárnych diel sú uňho pomerne bežné.

To, že zmienka o klasikovi slovenskej literatúry nepritiahla žiadnu väčšiu pozornosť, svedčí ani nie tak o našej nedostatočnej národnej hrdosti, ale najmä o tom, že pápežove slová neraz počúvame, ale nevnímame. A to je škoda.


Foto – Vatican News

Viaceré médiá prišli v týchto dňoch s informáciou, že stretnutia v bratislavskej katedrále sa zúčastní aj emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Napokon sa tak nestalo. Dôvod?

Arcibiskup Bezák bol podľa našich informácií na stretnutie v katedrále pozvaný, ale zmeškal ho. Predtým sa totiž zúčastnil aj stretnutia pápeža s politickými a spoločenskými predstaviteľmi v prezidentskej záhrade a do katedrály sa nestihol presunúť. Respektíve prišiel až vtedy, keď už boli vstupy uzavreté.

Napokon sa však s pápežom predsa len stretol. Svätý Otec ho popoludní v priestoroch apoštolskej nunciatúry prijal spolu s rodinnými príslušníkmi. Vatikán o tom informoval jedinou vetou.

Mnohí dnes v tomto smere čakali viac, iní sú spokojní aj s týmto gestom. A ďalší sa nádejajú, že v Šaštíne predsa len uvidia arcibiskupa Bezáka po boku ostatných biskupov.

Mohol by to byť povzbudivý a uzdravujúci pohľad, ale s očakávaniami sa radšej držme pri zemi.

Aktuálne udalosti jednou vetou

V utorok ráno sa Svätý Otec letecky presunie na východ krajiny, navštívi Prešov a Košice.

Predsedu parlamentu Borisa Kollára a premiéra Eduarda Hegera prijal pápež František podvečer v priestoroch apoštolskej nunciatúry.

Pápež František popoludní navštívil centrum Betlehem v Petržalke, ktoré spravujú sestry Matky Terézie a na Rybnom námestí sa stretol so židovskou komunitou.

Na podujatia s pápežom Františkom sa prihlásilo celkovo vyše 100 000 ľudí, informovala Konferencia biskupov Slovenska.

Na stretnutie s pápežom Františkom v Košiciach môžu prísť aj záujemcovia, ktorým doposiaľ nebola doručená vstupenka, ale iba potvrdzovací e-mail o registrácii, informoval hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabian.

Inzercia

Čím ma dnes oslovil pápež František

brat Filip, františkán

V záhrade prezidentského paláca som chcel poprosiť pápeža, aby požehnal obraz, ktorý som mal so sebou, a darovať mu kríž. Pred pár dňami som toto požehnanie zveril do modlitby v duchu myšlienky: „Zriekni sa a budeš to mať.“

Požehnanie v záhrade sa mi nepodarilo vybaviť. Po skončení som vyšiel pomedzi budovy na hlavný cestný ťah kúsok za ministerstvo spravodlivosti. Ulice úplne prázdne, obklopené policajtmi v pravidelných rozostupoch. Jeden z nich mi hovorí: „Pane rýchlo prejdite, lebo ide kolóna s pápežom!“ 

Vravím: „Čože? Veď ja tu mám pre neho obraz na požehnanie!“ Policajt na to povedal: „Môžete sa pripraviť, možno sa pri vás zastaví ako pred chvíľou pri mamičkách.“

Vytiahol som obraz a kríž a čakal na kraji cesty. O 40 sekúnd prechádzal okolo pápež v škodovke, okná mal stiahnuté naplno a išiel veľmi pomaly. Keď bol asi na päť metrov odo mňa povedal som mu: „Papa Francesco, bless this picture, please.“ Auto pribrzdilo a on požehnal mňa aj obraz. Bola to sila!

Je mi len ľúto, že som stratil reč a nestihol som mu odovzdať ten kríž.


František Mikloško, disident, bývalý predseda SNR

Dovolím si tvrdiť, že podobný prejav, ako Svätý Otec predniesol v prezidentskej záhrade, nám Slovákom nikto nikdy nepovedal. Pápež zachytil celú našu pamäť, charizmu, poukázal na našu srdečnosť a pohostinnosť, no zároveň to posunul ďalej. Použil paralelu s Tatrami, aby sme vedeli presiahnuť svoje hranice a boli súčasťou rodiny národov.

Keď bol Ján Pavol II. na návšteve, povedal: „Prežili ste ťažké prenasledovanie, nebojte sa.“ Pápež František povedal: „Prežili ste prenasledovanie, obstáli ste v skúške. Teraz vás čaká skúška slobody.“

Toto je ten posun. My sa už nemôžeme na nič vyhovárať. Nemôžeme hovoriť, že nikto o nás nevie, nevšímajú si nás. Prišiel k nám pápež a dnes je tu celý svet. Skúška slobody je pre nás výzva. No pápež nám dnes ukázal, ako uchopiť tradíciu a zároveň sa otvoriť.


Július Slovák, projekt Godozne

Mám pocit, že okolo nás sa stráca chuť žiť, rozvíjať veci ďalej, žiť život, pre ktorý sme boli stvorení. Pápež v prezidentskej záhrade povedal, že bez soli je ľudský život nevýrazný. Pri práci s mladými vidíme, že veľmi hľadajú práve výraznosť života, ktorú nájdu len v soli. Ježiš povedal, že kresťania sú soľou zeme, preto verím, že my máme dávať ľuďom chuť žiť. 

Páči sa mi tiež myšlienka, že uchovať si dobro neznamená zopakovať minulosť, ale otvoriť sa na novosť bez vykorenenia sa. Priniesť novosť neznamená, že nemáme stabilné korene. Aj v projekte Godzone sa snažíme prinášať nové veci, ktoré nám Pán Boh ukazuje, ale pritom si niesť zakorenenosť v tom, čo žijeme ako kresťania katolíci. Prinášať nové víno nie je všetko, dôležité je, aby sme mali stabilitu života, vybudovaný charakter. Bez toho by sme tieto nové veci nevedeli ustáť. 

Nenechajte si ujsť

Dobrá rada pápeža Františka

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.