Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Svet kresťanstva
14. september 2021

Vatikanisti o návšteve

Pápež vyzerá spokojný, jeho slová nie sú len pre vás, ale pre celú Európu

Rozprávali sme sa s viacerými zahraničnými novinármi o ich dojmoch z prvých hodín pápeža na Slovensku.

Pápež vyzerá spokojný, jeho slová nie sú len pre vás, ale pre celú Európu

Zľava Antonio Pelayo, Loup Besmond a Andrea Gagliarducci.

Taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci hovorí, že ho ľudia v Bratislave zastavujú a spoznávajú, lebo s ním čítali rozhovor na Svete kresťanstva, ktorý sme priniesli pred dvomi týždňami.

Gagliarducci priznáva, že novinári, čo prileteli s pápežom, sú dosť unavení. V nedeľu museli byť na rímskom letisku Fiumicino o pol štvrtej ráno, čo znamenalo vstávanie okolo druhej hodiny. Prácu v prvý deň pápežovej cesty končili okolo desiatej večer.

Taliansky novinár si však našiel čas a podvečer navštívil petržalské Centrum Betlehem, kam v pondelok zavítal pápež. „Sú tam prakticky neviditeľné ženy, ktoré hľadajú neviditeľných chudobných,“ vyjadril sa o práci sestier Matky Terezy. Podľa vlastných slov nevie, kto vnukol pápežovi myšlienku prísť na toto miesto, ale niekto mu o tom musel povedať.

Gagliarducci hodnotí prvé dojmy z návštevy poukázaním na zdravotný stav pontifika. „Nedávna ťažká operácia ho dosť ovplyvňuje, je v rekonvalescencii,“ uvádza.

Podľa neho sa príchod do Budapešti a na Slovensko nedá porovnávať, keďže v prípade hlavného mesta Maďarska išlo len o účasť na jednej omši. „A z letiska išiel hneď na Námestie hrdinov, nevidel centrum mesta. Tu, naopak, ide na viac dní a prechádzal centrom. V nedeľu to bolo menej o formalitách, povedal by som, že z hľadiska protokolu o minimalizmus.“

„Myslím si, že pápež je tu doteraz celkom spokojný. Videl som fotky s jezuitmi, ktoré zverejnil Antonio Spadaro, vyzeral spokojne ako s priateľmi,“ pokračuje Gagliarducci.

Podľa neho bol prejav v záhrade Prezidentského paláca silnou výzvou na európsku spolupatričnosť. Pastorálny prejav v katedrále obsahoval podľa neho aj polemické body. „Uvidíme, ako sa budú interpretovať,“ povedal.

Prihlásených stotisíc ľudí na všetky štyri podujatia s pápežom považuje Gagliarducci za nízke číslo, ktoré však ovplyvnila pandémia.

Osobne bol najviac zvedavý na ekumenické stretnutie na nunciatúre, zvlášť na stretnutie pápeža Františka s arcibiskupom Rastislavom, hlavou Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku. Podľa neho ide o významnú vec vzhľadom na vzťah k ortodoxnej cirkvi a tiež v kontexte možnej ceste pápeža do Srbska. Svätý Otec sa s Rastislavom stretol aj vo Vatikáne v roku 2018.

Španiel Antonio Pelayo pracuje na Veľvyslanectve Španielska pri Svätej stolici a pre vysielateľa Antena 3 Noticias. Vatikánskeho korešpondenta robí 30 rokov. Na Slovensku bol počas všetkých troch návštev Jána Pavla II. Tú poslednú, z roku 2003, hodnotí pre pápežovo zdravie ako „veľmi dramatickú“.

„Slovensko je vyzvané hrať dôležitú rolu v strednej Európe, v krajine cítiť obnovu po fyzickej stránke,“ rozpráva.

Čo sa týka prvých hodín pápeža Františka na Slovensku, z reakcie ľudí na jeho prítomnosť vníma veľký entuziazmus a emóciu. „Musíme si uvedomiť, že má 84 rokov a pred dvomi mesiacmi mal veľmi komplikovanú operáciu, v nedeľu mal program na 13 hodín bez prestávky, to je nepredstaviteľné pre človeka jeho veku a dnes to pokračuje,“ vraví.

Pelayo pripomína zaujímavý fakt – Ján Pavol II. mal počas návštevy v roku 2003 o jeden rok menej ako tieto dni pápež František.

A čo je posolstvom pápeža na Slovensku? „V tomto momente je to myšlienka potreby udržať jednotu krajiny, ľudí, tradície a histórie, ale zároveň byť otvorení druhým. Pretože druhí nás potrebujú, či už utečenci a núdzni, postihnutí vojnou či kalamitou,“ dodáva skúsený novinár.

Vatikánsky korešpondent francúzskeho denníka La Croix Loup Besmond de Senneville je na Slovensku prvýkrát. Aj on sa pristavuje pri pápežovom zdraví. „Báli sme sa, aké to bude,“ hovorí.

Francúzsky novinár si kládol otázku, prečo si František vybral Slovensko. „Nebolo mi to veľmi jasné. Z jeho doterajších vyjadrení však už vieme viac. Pre neho je Slovensko krajina veľmi centrálna, most medzi dvomi kultúrami,“ konštatuje a upozorňuje, že keď pápež rozpráva Slovensku, prihovára sa tým celej Európe.

Inzercia

Za najsilnejšie slová považuje tie z bratislavskej katedrály o tom, že cirkev nesmie byť zatvorená do seba a potrebuje nájsť nový jazyk, novú abecedu, aby zvestovala vieru.

Stotisíc zaregistrovaných na podujatia vníma Loup Besmond ako nízke číslo. „Zdá sa to málo na pápežskú cestu, ale dôvodom sú časy covidu. Dá sa to pochopiť,“ vraví. Pandemické podmienky vníma ako „nevyhnutné zlo“ a uznáva, že zorganizovať návštevu v týchto okolnostiach bolo pre Slovensko zložité.

Francúzsky vatikanista je osobne zvedavý na pápežský program na východe, na stretnutie s komunitou Rómov a s mladými. Podľa neho bude aj tam platiť, že čo povie v Košiciach, bude adresované všetkým mladým v Európe.

V delegácii s pápežom prišla aj španielska vatikanistka Eva Fernández, ktorá pracuje ako vyslaná redaktorka vo Vatikáne pre rádio COPE. Podľa nej si František vybral Slovensko preto, že je na pomyselnej periférii Európy, keďže svet mu venuje iba málo pozornosti. „Má však mať vplyv na rozvoj tej druhej ,starej‘ Európy; môže byť podľa Františka v niektorých veciach pre ňu príkladom,“ hodnotí Fernández.

Ako zároveň dodáva, pre vatikanistov, ktorých sa na tejto návšteve zúčastňuje veľký počet, je táto cesta výborná. „Prvé Františkove prejavy boli majstrovské,“ hovorí. Hlavným posolstvom z prvých dvoch prejavov je podľa nej to, že Európa má byť solidárna a má pomôcť utečencom.

„Pápež hovoril s veľkou slobodou a jasnosťou a vydal jasné posolstvo,“ hodnotí. Fernández zároveň vyzdvihuje to, že František zakomponoval vo svojich prejavoch aj typické slovenské príslovia, čo podľa nej ukazuje, že si na ich príprave dal naozaj záležať.

Svätý Otec nedávno podstúpil operáciu, čo vyvolalo špekulácie o jeho zdraví a možnom odstúpení, podľa Fernández však na tejto návšteve František ukazuje, že je plný síl. „Až nás to prekvapuje, je na tom naozaj dobre,“ hodnotí.

V delegácii je aj argentínska vatikanistka Elisabetta Pique, ktorá pokrýva pôsobenie pápežov pre denník La Nación. V Bratislave bola už aj v roku 2003 na poslednej návšteve Jána Pavla II. „Bratislava je iná, je veľmi obnovená,“ porovnáva pre Postoj svoje skúsenosti.

Podľa Pique na Františka veľmi zapôsobila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Má jasné názory, je to mladá líderka na veľmi vysokej úrovni. Pápež prišiel na Slovensko určite aj preto, že ho pozvala,“ hovorí.

Prečo si podľa nej pápež vybral Slovensko? „František prichádza z Argentíny, čiže zo svetovej periférie. A preto je to pápež, ktorý chce ísť na periférie. Európa všeobecne ňou určite nie je, ale nájdu sa v nej krajiny, ktoré nie sú v centre záujmu,“ hovorí Pique.

Hlavným posolstvom prvého Františkovho prejavu bolo podľa nej to, aby Slovensko bolo pre Európu aj svet príkladom v solidarite, v bratstve. Tento prejav však nebol podľa nej iba pre Slovensko, ale pre celú Európu, bolo v ňom veľa tém určených pre celý svet.

Prejav na stretnutí s cirkevnými predstaviteľmi bol podľa Pique viac určený priamo Slovensku. Hlavnou témou bolo podľa nej to, že „ak cirkev nechce, aby sa ľudia aj naďalej vzďaľovali od cirkvi, musí byť otvorenejšia.“

Táto téma dominovala aj v Maďarsku, kde sa František podľa Pique zdržal iba niekoľko hodín z dvoch dôvodov. Jedným bolo to, že prišiel na konkrétnu udalosť – záver Medzinárodného eucharistického kongresu, a druhým, že s tamojším predsedom vlády Viktorom Orbánom sa nachádzajú na politických protipóloch.

„Pápež sa chcel vyhnúť tomu, aby mu poskytol platformu. Pápež je proti stavaniu múrov či už duchovných, alebo fyzických, Orbán jeden postavil. Svätý Otec prosí Európanov, aby boli štedrejší,“ hovorí Pique. Stretnutie s Orbánom však bolo podľa nej srdečné. Nebavili sa o témach, ktoré ich rozdeľujú, ale o tých, ktoré spájajú, čo je podľa Pique spôsob, akým František funguje.

František v Budapešti zdôraznil, že je potrebné zachovať vernosť koreňom, no zároveň treba byť otvorení a prijať druhých.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva