Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. 12. 2015, 16:19

Pápež František: Cirkev občas razí tvrdú líniu, potrebujeme revolúciu nehy

V rozhovore pre taliansky týždenník pápež František vysvetlil, prečo sa rozhodol vyhlásiť Svätý rok milosrdenstva aj prečo pri stretnutiach hladí ľudí.

Pápež František: Cirkev občas razí tvrdú líniu, potrebujeme revolúciu nehy


Pápež František hladí dieťa počas novembrovej návštevy Florencie. Foto – TASR/AP

Obchod so zbraňami, vraždenie nevinných či vykorisťovanie detí a mladistvých sú svätokrádežou proti ľudskosti. V rozhovore pre taliansky týždenník Credere, ktorý je oficiálnym časopisom Svätého roka milosrdenstva, to povedal pápež František.

„Koľkí ľudia sú ranení a zúbožení. Ranených treba ošetriť, treba im pomôcť uzdraviť sa, a nie podrobovať ich testu na cholesterol. Verím, že toto bude moment milosti,“ ozrejmil dôvody vyhlásenia Svätého roka milosrdenstva, ktorý bude Katolícka cirkev sláviť od 8. decembra 2015 do 20. novembra 2016. „Cirkev sama občas razí tvrdú líniu, padá do pokušenia raziť túto líniu, do pokušenia zdôrazňovať iba morálne normy, no koľkí ľudia ostávajú mimo.“

Téma milosrdenstva začala dominovať počas pontifikátu Jána Pavla II., ktorý vydal encykliku o milosrdenstve Dives in misericordia, svätorečil „apoštolku milosrdenstva“ Faustinu Kowalsku a zaviedol Nedeľu Božieho milosrdenstva po Veľkej noci. „Moje prvé Anjel Pána ako pápeža bolo o milosrdenstve Boha a pri tej príležitosti som tiež hovoril o knihe o milosrdenstve, ktorú mi daroval kardinál Walter Kasper počas konkláve; taktiež v mojej prvej pápežskej homílii v nedeľu 17. marca vo farnosti sv. Anny som hovoril o milosrdenstve. Nebola to stratégia, vyšlo to zvnútra: Duch Svätý niečo chce,“ povedal František.

Sám seba hodnotí ako človeka, ktorý zažil silné odpustenie. „Boh sa na mňa milosrdne pozrel a odpustil mi. Ešte teraz činím chyby a hriechy a spovedám sa každých pätnásť či dvadsať dní. A ak sa spovedám, je to preto, že potrebujem počuť, že Božie milosrdenstvo ešte na mne spočíva,“ vysvetlil pápež, ktorý si praje, aby jedným z plodov Roka milosrdenstva bola revolúcia nehy.

„Keď vidím chorých a starých, spontánne cítim pozvanie k pohladeniu... Pohladenie je gesto, ktoré môže byť dvojzmyselne interpretované, no je to prvé gesto mamy a otca voči práve narodenému dieťaťu: gesto ,mám ťa rád´, ,milujem ťa´, ,chcem, aby si rástol´,“ dodal Svätý Otec František.

TK KBS, ig

Odporúčame

Zelený patriarcha

Zelený patriarcha

Ekológovia ho zbožňujú, inšpiroval sa ním aj pápež František. Konštantínopolský patriarcha Bartolomej je medzi ekológmi hviezda.