Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Svet kresťanstva
02. november 2021

Biden u pápeža Františka

Kritika zaznieva nielen z USA, stretnutie môže ovplyvniť zasadnutie biskupov

Vatikán dal ruky preč od Bidenových slov, že ho pápež nazval dobrým katolíkom a môže ďalej chodiť na prijímanie.

Kritika zaznieva nielen z USA, stretnutie môže ovplyvniť zasadnutie biskupov

Foto: TASR/Vatican Media via AP

Piatkové stretnutie pápeža Františka a amerického prezidenta Joea Bidena vyvolalo zo strany niektorých biskupov kritiku. Zároveň sa objavujú otázky, ako táto udalosť ovplyvní zasadnutie amerických biskupov, ktoré je naplánované na polovicu novembra.

Pripomeňme, že americký prezident v piatok potešene oznámil novinárom, že počas rozhovoru ho pápež František nazval „dobrým katolíkom“. Novinári sa ho pýtali aj na jeho „kauzu“ svätého prijímania. Žurnalistom prezident odvetil, že „áno“, môže prijímať. Dodal, že mu to povedal sám pápež.

Biden povedal, že otázku potratov s pápežom neotvorili. Vraj mu len povedal, že je šťastný, že „som dobrý katolík a mal by som aj naďalej prijímať sväté prijímanie“, dodal Biden.

Novinári sa snažili overiť Bidenove slová aj u hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho. Na ich žiadosť odpovedal, že išlo o súkromný rozhovor, preto obmedzia informácie o témach, o ktorých diskutovali.

Kritika nielen z USA

Ostrú kritiku Bidenových slov o tom, ako ho pápež povzbudil ďalej chodiť na prijímanie, spustil v sobotu biskup José Ignacio Munilla zo španielskeho San Sebastiána. „Tieto neuveriteľné vyhlásenia odhaľujú morálny charakter tých, ktorí sú schopní robiť kompromisy a manipulovať pápeža s úmyslom umyť si svedomie poškvrnené krvou toľkých nevinných životov, ktoré boli nespravodlivo odstránené,“ uviedol biskup Munilla na Twitteri 30. októbra.

Ako si všíma National Catholic Reporter, niektorí konzervatívni biskupi z USA nasmerovali kritiku nepriamo aj na pápeža: „Obávam sa, že cirkev stratila svoj prorocký hlas. Kde sú Jánovia Krstiteľovia, ktorí budú konfrontovať Herodesov dnešných dní?“ pýtal sa v sobotu biskup Thomas Tobin z Providence v štáte Rhode Island.

Arcibiskup Los Angeles a predseda Americkej biskupskej konferencie José Gomez na Twitteri napísal, že „potrat a eutanázia sa týkajú najzákladnejšej otázky ľudskej civilizácie: kto môže žiť a kto nie – a kto o tejto otázke rozhoduje“.

Kardinál Raymond Burke požiadal svojich takmer 40-tisíc sledovateľov na Twitteri, aby sa „modlili za cirkev v USA a každej krajne, aby bola verná pri obrane posvätnosti Najsvätejšej Eucharistie a pri ochraňovaní duší katolíckych politikov, ktorí by závažne porušili morálny zákon“.

To však nebolo všetko. Biden sa v sobotu zúčastnil na omši v rímskom Kostole sv. Patrika, kde prijal aj Eucharistiu. „Prijímanie je to, čo nás spája v Pánovi. Nikto z nás nie je čistý a dokonalý. Zápasíme v živote. Všetci sme svätí a zároveň hriešnici,“ povedal celebrujúci kňaz Joe Ciccone.

Čítajte tiež

Víkendové udalosti komentoval v rozhovore pre La Stampa Massimo Faggioli, profesor teológie a religionistiky na Univerzite Villanova vo Filadelfii a autor knihy Joe Biden a katolicizmus v Spojených štátoch.

„Mnohí americkí biskupi by chceli odoprieť sväté prijímanie katolíckym politikom z Demokratickej strany, ktorí sú za potraty – zatiaľ čo katolícki politici z Republikánskej strany, ktorí sú za trest smrti alebo mučenie, nikdy takejto kritike vystavení neboli,“ hodnotí.  

Podľa Faggioliho slová pápeža, o ktorých informoval Biden, poskytujú americkému prezidentovi úkryt pred nepriateľskými prelátmi. Faggioli si myslí, že udalosť z Vatikánu spôsobí, že vzdialenosť medzi konzervatívnou väčšinou biskupskej konferencie a pápežom Františkom sa zväčší. „Uvidíme to na biskupskom zhromaždení o dva týždne,“ vyjadril sa.

Dôležité zasadnutie o dva týždne

Faggioli mal na mysli plenárne zasadanie biskupskej konferencie USA, ktoré je v pláne od 15. do 18. novembra v Baltimore. Americkí biskupi sa stretnú fyzicky prvý raz od roku 2019.

Biskupi budú diskutovať a hlasovať o návrhu dokumentu o Eucharistii s názvom Tajomstvo Eucharistie v živote cirkvi.

Inzercia

Ešte v júni si biskupi na online zasadnutí odhlasovali, že pripravia dokument, ktorý bude riešiť tému Eucharistie. Bolo to v kontexte polemiky, či môžu katolícki politici podporujúci potraty pristupovať k svätému prijímaniu.

Obsahom dokumentu by malo byť vysvetlenie reálnej prítomnosti Krista vo Sviatosti oltárnej alebo dôležitosť nedele ako Božieho dňa. Od dokumentu sa však neočakáva, že konkrétne pomenuje politikov, ktorí nemôžu pristupovať k Eucharistii. Ako priblížil pre National Catholic Register biskup Thomas Paprocki zo Springfieldu v štáte Illinois, materiál nebude obsahovať zmienku o konkrétnom politikovi alebo predstaviteľovi vlády. Cirkevný právnik Paprocki chce navrhnúť, aby materiál citoval pasáž z dokumentu generálnej konferencie latinskoamerických biskupov v brazílskom meste Aparecida z roku 2007.

Dokument „Aparecida“ totiž spomína pojem „eucharistická koherencia“ v súvislosti s potratmi a pristupovaním k svätému prijímaniu. Ide o túto pasáž: „Musíme sa držať ,eucharistickej súdržnosti‘, čo znamená byť si vedomí toho, že (politici a verejné osoby) nemôžu pristupovať k svätému prijímaniu a zároveň konať skutkami alebo slovami proti prikázaniam, najmä ak ide o podporu potratov, eutanázie a iných závažných zločinov proti životu a rodine.“

Hlavným autorom dokumentu „Aparecida“ bol vtedajší kardinál Bergoglio.

Viacerí americkí biskupi už vydali svoje stanoviská k téme Eucharistie v súvislosti s blížiacim sa plenárnym zasadnutím. Arcibiskup Denveru Samuel Aquila uviedol, že kľúčová otázka znie takto: „Aký je najlepší spôsob, ako podporiť väčšiu vieru v Ježišovu pravú prítomnosť v Najsvätejšej sviatosti? A vyplývajúc z jeho skutočnej prítomnosti, ako by sa biskupi a pastieri mali čo najlepšie snažiť získať späť duše katolíckych verejných činiteľov, ktorí nekonali v súlade s evanjeliom?

Čítajte tiež

Arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone a jeden z hlavných kritikov prezidenta Bidena práve v piatok zverejnil svoje zamyslenie. Písal ho pri príležitosti omše za ľudí bez domova, ktorú bude slúžiť 6. novembra. Podľa Cordileoneho „so zmyslom pre katolícke sviatosti možno vidieť, že či už pri ľuďoch bez domova, alebo nenarodených, problém je rovnaký: sme schopní vidieť za čistou hmotou aj hlbšiu duchovnú realitu?“

Cordileone uviedol, že katolícki biskupi a ďalší lídri sa musia usilovať nielen o slová na papieri, ale najmä o skutočné eucharistické oživenie. Cordileone sa v zamyslení odvoláva aj na spomínaný dokument Aparecida.

Sanfranciský arcibiskup dodáva, že pápež František správne upozorňuje biskupov, aby mysleli a hovorili ako pastieri, nie ako politici: v stávke sú duše, nie voľby. „Stratené ovce majú byť s láskou volané, aby sa vrátili do stáda, nie s hnevom odsudzované spôsobom, ktorý pripomína nepriateľstvo našej politickej kultúry,“ uviedol Cordileone.  

Na biskupa, ktorý bol jedným z prvých, čo volali po stopke udeľovania prijímania pro-choice politikom, ide o celkom jemnú rétoriku. Cordileone v texte tiež dodal, že je menej znepokojený konfliktmi, ktoré sa páčia médiám, a radšej sa chce zamerať na posilnenie „jednoty cirkevného učenia, postaveného na katolíckom sviatostnom zmysle“.

Ešte pred prijatím Bidena u pápeža zverejnil k Eucharistii rozsiahlu esej kardinál Burke. V texte s tromi tisíckami slov podľa CNA uviedol, že katolícki biskupi majú „svätú povinnosť“ uplatňovať kánonické právo tým, že poradia politikom, ktorí podporujú potraty, nepristupovať k svätému prijímaniu.

Burke tvrdí, že americkí biskupi budú na novembrovom plenárnom zasadnutí diskutovať o aplikácii kánonu 915 Kódexu kánonického práva: „Exkomunikovaným a postihnutým interdiktom po uložení alebo vyhlásení trestu a iným, ktorí tvrdošijne zotrvávajú v zjavne ťažkom hriechu, sa nesmie dovoliť pristúpiť k svätému prijímaniu.“

Podľa Burkeho ide pri tejto téme o záležitosť života a smrti pre nenarodenú osobu a večnú spásu dotknutého katolíckeho politika. Skúsenosť ho vraj presvedčila, že rozšírený názor o tom, že na dosiahnutie prelomu v tejto téme treba ďalší dialóg, bol „prinajlepšom naivný“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.