Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. december 2015

Maďarskí benediktíni ku Komárnu: Nesúhlasíme a žiadame revíziu

Maďarský benediktínsky arciopát Asztrik Varszegi reagoval na rozhodnutie Vatikánu a žiada jeho revíziu.
Maďarskí benediktíni ku Komárnu: Nesúhlasíme a žiadame revíziu

K dekrétu z 13. novembra, ktorým vatikánska Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života nariadila zrušiť Benediktínsku komunitu v Komárne, sa v stredu vyjadril pannonhalmský benediktínsky arciopát Asztrik Varszegi, ktorý si opis príslušného rozhodnutia prevzal na budapeštianskej nunciatúre.

Ako informovala rakúska agentúra Kathpress, v reakcii pre novinárov toto rozhodnutie komentoval slovami: „Vyhlasujem ako prézes Maďarskej benediktínskej kongregácie po dohovore s opátom prímasom Benediktínskej konfederácie, Notkerom Wolfom, že nemôžem prijať obsah dekrétu vzťahujúceho sa na náš rehoľný dom a jeho majetky.“ Príslušnú kongregáciu prosí o stiahnutie dekrétu, v opačnom prípade bude nútený „požiadať na príslušných miestach Svätej stolice o revíziu“.

Pannonhalmský benediktínsky arciopát Asztrik Varszegi.

Arciopát Varszegi tiež konštatoval, že slovenské správy a informácie z minulého roka nesprostredkovali „reálny obraz o našom benediktínskom ráde a jeho právnom stave“. Žiadne bližšie konkrétnosti arciopát Varszegi neuviedol. Vyjadril nádej, že sa podarí „v Roku Božieho milosrdenstva vyriešiť napätie medzi Trnavskou arcidiecézou a Maďarskou benediktínskou kongregáciou v duchu jubilejného roka“.

-jk-

Foto: wikimedia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame