Svätá stolica zabránila sláveniu spoločnej katolícko-anglikánskej liturgie

Kongregácia pre boží kult a disciplínu sviatostí zakázala austrálskemu katolíckemu biskupovi sláviť na sviatok Zoslania Ducha Svätého spoločnú bohoslužbu s anglikánskym biskupom. Informoval o tom portál The Herald.com.au.


Omša, pri ktorej sa mala udeľovať veriacim – katolíkom aj anglikánom – sviatosť birmovania, sa mala konať 31. mája. Katolícky biskup diecézy Maitland-Newcastle Michael Malone (na fotke vpravo) a anglikánsky biskup Brian Farran vyzývali ľudí, aby sa zúčastnili tejto „neobyčajnej a vzrušujúcej“ udalosti, ktorá mala byť jedným z krokov k zlepšeniu katolícko-anglikánskych ekumenických vzťahov. Kongregácia plánovanú slávnosť zakázala, pretože by veriacich mohla uviesť do omylu.

Portál Herald.com.au kladie otázku ako sa Vatikán mohol dozvedieť o udalosti, ktorá bola propagovaná len neformálnymi spôsobmi. Biskup Malone sa pri obhajobe svojho kroku odvolal na precedens z roku 1989, kedy sa podobná zmiešaná liturgia slávila v Anglicku. Anglikánsky biskup Farran tlmočil svoje sklamanie z rozhodnutia Svätej stolice.

Foto: www.angdon.com, www.mn.catholic.com.au

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo