Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2021, 10:58

Úmrtie

KBS odmietla, že by sa zosnulý arcibiskup Giordano nakazil covidom v Šaštíne

KBS odmietla, že by sa zosnulý arcibiskup Giordano nakazil covidom v Šaštíne

Foto: Vatican News

Apoštolský nuncius pri EÚ Aldo Giordano, ktorý zomrel na ochorenie covid-19, sa podľa talianskeho denníka nakazil v Šaštíne. KBS uviedla, že to nie je možné – zosnulý na Slovensku počas pápežovej návštevy nebol.

Apoštolský nuncius pri Európskej únii arcibiskup Aldo Giordano zomrel vo štvrtok vo veku 67 rokov na následky ochorenia covid-19, ktoré dostal počas septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku. Informovali o tom talianske denníky Il Mattino a La Stampa.

Počas záverečného dňa Františkovej návštevy na Slovensku sa v Šaštíne nakazili desiatky cirkevných hodnostárov vrátane kardinálov, medzi nimi aj vtedajší predseda Rady európskych biskupských konferencií kardinál Angelo Bagnasco a takisto niekoľko nunciov, píše denník Il Mattino, podľa ktorého Giordano „nemal ukončený vakcinačný cyklus“. Hospitalizovaný bol na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici v belgickom Leuvene, kde aj zomrel.

Giordano​ Slovensko nenavštívil

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) odmietla, že by sa zosnulý nuncius nakazil na Slovensku. „Aldo Giordano počas apoštolskej cesty Svätého Otca v dňoch 12. – 15. septembra 2021 Slovensko nenavštívil, a teda nebol ani na slávnostnej svätej omši v Šaštíne,“ uviedol hovorca KBS Martin Kramara. Medzi účastníkmi bohoslužby rovnako nebol ani kardinál Bagnasco.

„Správa o tom, že zomrel arcibiskup Mons. Aldo Giordano, sa nás všetkých bolestne dotkla a je nám veľmi ľúto, že nás tento vzácny duchovný otec a významný diplomat opustil. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť všetkým jeho blízkym a modlíme sa za neho, taktiež prosíme o útechu pre pozostalých,“ dodal Kramara.

Hold vzdal zosnulému arcibiskupovi aj luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich. Predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie uviedol, že Giordano bol veľmi motivovaný svojou túžbou prispieť k projektu Európskej únie z katolíckej perspektívy. „Od svojho príchodu do Bruselu venoval každú chvíľu rozvíjaniu ľudských a diplomatických väzieb,“ povedal Hollerich, ktorého cituje agentúra Catholic News Agency.

Inzercia

Hospitalizovaný už od septembra

Arcibiskup Giordano bol podľa Vatican News hospitalizovaný s covidom už v septembri. Neskôr v októbri ho presunuli na resuscitačné oddelenie.

Po návšteve pápeža na Slovensku mal covid-19 aj prešovský arcibiskup Ján Babjak, ktorý si nákazu pravdepodobne priniesol z Budapešti, kde bol na Medzinárodnom eucharistickom kongrese podobne ako kardinál Bagnasco.

Médiá špekulovali aj o ďalších biskupoch, ktorí sa údajne počas pápežovej návštevy nakazili, no tieto informácie oficiálne nepotvrdila KBS ani jednotlivé diecézy.

Apoštolská nunciatúra pri EÚ informuje, že pohreb 67-ročného vatikánskeho diplomata bude v katedrále v talianskom meste Cuneo. O dátume sa ešte rozhodne.

Arcibiskup Aldo Giordano bol od 8. mája 2021 apoštolským nunciom pri Európskej únii, predtým bol osem rokov nunciom vo Venezuele.

Narodil sa 20. augusta 1954 v piemontskom Cuneu, kňazstvo prijal v roku 1979. Bakalársky titul získal na Teologickej fakulte severného Talianska v Miláne a licenciát z filozofie na Pápežskej Gregorovej univerzite. V doktorskej práci sa zameral na Nietzscheho myšlienky. V rokoch 1982 až 1996 prednášal filozofiu na teologickej fakulte, vyučoval dejiny filozofie na gymnáziu, viedol kurzy etiky pre laikov a bol pastoračne činný vo farnosti v Cuneu.

Od roku 1995 bol počas 13 rokov generálnym sekretárom Rady biskupských konferencií Európy so sídlom vo švajčiarskom San Gallene. V rokoch 2008 – 2013 bol stálym pozorovateľom Svätej stolice pri Rade Európy v Štrasburgu. Biskupskú vysviacku prijal v roku 2013 po menovaní za apoštolského nuncia vo Venezuele.

V septembri 2013 Aldo Giordano vydal knihu Iná Európa je možná, kresťanské ideály a perspektívy pre starý kontinent, v ktorej zhromaždil svoje skúsenosti z takmer 20 rokov služby cirkvi v Európe. Kniha vyšla aj v slovenskom preklade (Nadácia Antona Tunegu, 2015).

(vatican news)

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.