Pápež sa vrátil ku kauze Williamson. Napísal list všetkým biskupom

Zajtra napoludnie by mal byť zverejnený list, ktorý pápež Benedikt XVI. zaslal biskupom. Opätovne sa v ňom vracia k zrušeniu exkomunikácie štyroch lefébvristických biskupov a ku kauze Williamson.

Informáciu o pápežovom liste priniesli včera neskoro večer na svojich blogoch talianski vatikanisti Andrea Tornielli (Il Giornale) a Paolo Rodari (Il Riformista). V dnešnom vydaní talianskeho denníka sa na prvej strane nachádza už aj čiastočné znenie pápežovho listu (na webovom portáli denníka sa objavilo už o polnoci). Nezávisle na ňom o jeho znení informoval aj Andrea Tornielli.

Pápežov list na siedmich stranách vysvetľuje pozadie a dôvody januárového zrušenia exkomunikácie štyroch lefébvristických biskupov, medzi ktorými figuroval aj popierač holokaustu Richard Williamson. Krok Benedikta XVI. vyvolal búrlivé protesty a vyslúžil si kritiku aj vo vnútri Cirkvi. Pápež v liste pripomína túto „lavínu protestov“ a obvinení vznesených voči jeho osobe kvôli údajnej snahe zvrátiť výsledky II. vatikánskeho koncilu a vyvolať nový rozkol medzi katolíkmi a Židmi. Od začiatku bolo zmierenie medzi týmito náboženstvami „témou mojej osobnej teologickej práce,“ píše Benedikt XVI. Zdôrazňuje, že nemohol predpokladať spojenie jeho „gesta milosrdenstva“ s kauzou biskupa Williamsona. S istou trpkosťou pripomína, že do kritiky jeho osoby sa pustili aj tí, ktorí mohli poznať tieto skutočnosti.

Pápež otvorene priznáva dve pochybenia. Svätá stolica venovala nedostatočnú pozornosť správam kolujúcim po internete. (Revizionistické vyjadrenia biskupa Williamson sa tam objavili už pred sňatím exkomunikácie.) Nedostatočne bol taktiež odkomunikovaný význam zrušenia exkomunikácie, ktoré sa týka len štyroch biskupov a neznamená kánonické uznanie Kňazského bratstva sv. Pia X. Na túto chybu už dávnejšie poukázal aj nemecký kardinál Walter Kasper, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Keďže plná akceptácia bratstva je podmienená uznaním II. vatikánskeho koncilu a učiteľského úradu pápežov Jána XXIII. až Benedikta XVI., t.j. ide o doktrinálnu podmienku, pápež v liste oznamuje spojenie Pápežskej komisie Ecclesia Dei zodpovednej za komunikáciu s lefébvristami s Kongregáciou pre náuku viery. Benedikt XVI. upozorňuje, že nasledovníci biskupa Marcela Lefébvra sa nemôžu tváriť akoby učenie Cirkvi „zamrzlo“ v roku 1962, rovnako ako tí, ktorí sa proklamujú ako „veľkí obrancovia koncilu“ musia koncil chápať ako súčasť doktrinálnej histórie Cirkvi a nemôžu chcieť strom odrezať od jeho koreňov.

Za najdojemnejšiu časť listu Andrea Tornielli označuje pasáž, kde sa Benedikt XVI. pokúša odpovedať na otázku, či bolo zrušenie exkomunikácie naozaj nevyhnutné. Pápež zdôrazňuje, že najvyššou prioritou všeobecného pastiera je „ukazovať na Boha prítomného v tomto svete a otvárať ľudí jeho prijatiu“. Vo chvíli, keď sa tento Boh akoby vytrácal z ľudského obzoru, musí „mať v srdci jednotu veriacich“ a usilovať sa aj o malé kroky k zjednoteniu. „Môžeme úplne ľahostajne opustiť spoločenstvo, v ktorom sa nachádza 491 kňazov, 215 seminaristov ... a tisícky veriacich?(...) Môžeme ich jednoducho vylúčiť - ako predstaviteľov marginálnej a radikálnej skupiny – z nášho snaženia sa o zmierenie a jednotu?“

Pápež priznáva, že zo strany lefébvristov cítiť istú povýšenosť, domýšľavosť a jednostrannosť, ale dodáva, že sa zároveň stretá s mnohými úprimnými svedectvami vďačnosti. Kriticky dodáva, že má dojem, akoby dnešná spoločnosť potrebovala skupinu, voči ktorej sa môže správať netolerantne, na ktorú môže vylievať svoj hnev a kohokoľvek, kto sa k nej priblíži – v tomto prípade pápež – zahrnúť rovnakým hnevom.

Andrea Tornielli informáciu o znení listu zakončuje prianím, aby všetci biskupi, predovšetkým tí, ktorí kritizovali pápežovo rozhodnutie, si „dobre prečítali tieto pokorné a silné slová sluhu sluhov Božích a pochopili konanie milosrdného otca, ktorý sa usiluje chrániť jednotu veriacich v Krista, aby vo svete, ktorý stratil Boha zo svojho obzoru, vydávali svedectvo o ňom“.

Prečítajte si aj moje ďalšie články na túto tému: Návrat lefébvristov (.týždeň), Zodpovednosť za kauzu biskup Williamson (Hospodárske noviny) a Hlava lefébvristov: My sme praví katolíci (Postoy.sk).

Úplné znenie listu, ktoré bolo zverejnené vo švrtok, 12. marca 2009, napoludnie, si môžete prečítať tu.

Foto: www.vatican.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo