Reakcie na pápežov list

Lefébvristi, židia, vatikánske médiá a, samozrejme, biskupi, ktorým bol list adresovaný, vydali bezprostredne po jeho zverejnený svoje stanoviská. Reakcie sú jednoznačne pozitívne.

Vo štvrtok predpoludním v čase oficiálneho zverejnenia znenia listu Benedikta XVI. sa v priestoroch Tlačovej kancelárie Svätej stolice konala tlačovka, na ktorej riaditeľ kancelárie Federico Lombardi objasnil dôvody a okolnosti vzniku listu. „Ešte nikdy v priebehu svojho pontifikátu sa Benedikt XVI. o diskutovanej téme nevyjadril tak osobným a intenzívnym spôsobom ako v tomto prípade,“ povedal Lombardi. „So sebevlastnou prenikavosťou a pokorou priznáva obmedzenia a pochybenia, ktoré negatívne ovplyvnili celú záležitosť a s veľkou ušľachtilosťou neprikladá zodpovednosť za ne druhým, ale je solidárny so svojimi spolupracovníkmi.“ Lombardi ozrejmil, že znenie listu, v talianskom a nemeckom jazyku, bolo pápežom osobne zostavené a podpísané už v druhej polovici februára, pred týždennými duchovnými cvičeniami, ktoré Benedikt XVI. nedávno absolvoval.

Oficiálne stanovisko vydal aj najvyšší predstavený lefébvristov, biskup Bernard Fellay. „Z celého srdca ďakujeme Svätému otcovi, že túto diskusiu pozdvihol na úroveň, na akej sa má viesť, teda na úroveň viery,“ píše sa vo vyhlásení. „Sme ďaleko od toho, žeby sme chceli zastaviť tradíciu v roku 1962; túžime II. vatikánsky koncil a pokoncilové učenie skúmať vo svetle tradície, ktorú sv. Vincent z Lerins definoval ako ,to, čo sa verilo vždy, všade a všetkými´.” V závere Fellay uisťuje pápeža, že Kňazské bratstvo sv. Pia X. sa bude ochotne zúčastňovať prehlbovania nevyhnutných rozhovorov, ktoré vyplývajú z dekrétu z 21. januára 2009, ktorým bola zrušená exkomunikácia jeho a ďalších troch lefébvristických biskupov. Plné znenie vyhlásenia biskupa Fellaya si môžete prečítať tu.

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie, arcibiskup Robert Zollitsch sa pápežovi poďakoval „v mene všetkých nemeckých biskupov“ a označil list za „prejav otvorenosti a jasnosti“. „Mám pocit, že Svätý otec v posledných týždňoch mnoho pretrpel,“ povedal Zollitsch. Pápežov list ocenil aj generálny sekretár centrálnej rady nemeckých židov, Stephan Kramer.

„Zanietený a bezprecedentný text zrodený v srdci Benedikta XVI., aby prispel k pokoju v Cirkvi...“ Takto pápežov list charakterizuje šéfredaktor vatikánskeho denníka L´Osservatore romano Gian Maria Vian vo svojom dnešnom editoriáli. Dopis, nadväzujúci na predchádzajúce gesto milosrdenstva smerom k nasledovníkom biskupa Marcela Lefébvra, kráča v úžasnej harmónii s koncilom aj tradíciou Cirkvi, píše Vian. Za neakceptovateľné a zahanbujúce označuje obvinenia pápeža z popierania II. vatikánskeho koncilu ako aj postoje niektorých lefébvristov k židom. „...veľká Cirkev – termín tak vzácny pre tradicionalistov – musí vyhľadávať pokoj so všetkými. Preto sa katolíci nesmú hrýzť tak ako Galaťania, ktorým Pavol okolo roku 56 napísal jeden z najkrajších a najdramatickejších listov. Ako je aj tento pápeža Benedikta.“

Zdroje: Corriere della Sera, Radio Vaticana, L´Osservatore romano, Zenit

Foto: www.catholicnewsagency.com

Reakcie jednotlivých biskupských konferencií priniesol v sobotňajšom vydaní (14.3.2009) vatikánsky denník L´osservatore romano. Môžete si ich prečítať tu.

Pozrite si krátke video prinášajúce vyjadrenie hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho k pápežovmu listu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo