Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Východné cirkvi Svet kresťanstva
03. január 2022

Moskva verzus Alexandria

Pravoslávny spor o Ukrajinu sa preniesol už aj na africký kontinent

Moskovský patriarchát zriadil nový Africký exarchát napriek nesúhlasu Alexandrijského patriarchátu, do ktorého pôsobnosti spadá čierny kontinent.

Pravoslávny spor o Ukrajinu sa preniesol už aj na africký kontinent

Alexandrijský patriarcha Theodoros a moskovský patriarcha Kirill. Zdroj: Wikimedia

V moskovskom Monastieri svätého Daniela 29. decembra pod vedením patriarchu Kirilla zasadal Svätý synod Moskovského patriarchátu. O rokovaní riadiaceho grémia cirkvi verejnosť informoval vedúci synodálneho oddelenia pre vzťahy cirkvi so spoločnosťou a masmédiami Vladimír Legoida.

Biskupi si vypočuli správu podpredsedu oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu. Arcibiskup Leonid referoval o početných žiadostiach duchovných Alexandrijského patriarchátu moskovskému patriarchovi, aby ich vzal pod omofor Moskovského patriarchátu (t. j. inkardinoval doň).

Svätý synod sa v diskusii zhodol na tom, že „nemôžu znovu odmietnuť duchovných Alexandrijskej pravoslávnej cirkvi“. Aby vyhovel „žiadostiam 102 duchovných Alexandrijského patriarchátu z ôsmich afrických krajín o prijatie do jurisdikcie Ruskej pravoslávnej cirkvi“, Svätý synod sa uzniesol na vytvorení exarchátu Moskovského patriarchátu v Afrike.

Africký exarchát bude pozostávať zo Severoafrickej a Juhoafrickej eparchie, pričom patriarchátny exarcha pre Afriku bude nositeľom titulu „metropolita Klinu“. 

„Biskupovi Káhiry a severnej Afriky“ budú podliehať  farnosti v Egypte, Tunisku a Maroku a „biskupovi Johannesburgu a Južnej Afriky“ farnosti v Juhoafrickej republike.  

Svätý synod vymenoval už spomenutého arcibiskupa Leonida za patriarchátneho exarchu pre Afriku s titulom metropolitu Klinu. Exarcha bude riadiť Severoafrickú eparchiu a dočasne bude spravovať aj Juhoafrickú eparchiu.

Jablkom sváru je Ukrajina

Všetkých žiadateľov z Alexandrijského patriarchátu o inkardináciu do Moskovského patriarchátu spája odmietavý postoj voči uznaniu novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny alexandrijským patriarchom Theodorosom II.

S požehnaním od patriarchu Kirilla arcibiskup Leonid nedávno vycestoval do Afriky a stretol sa s mnohými pravoslávnymi kňazmi. Najmenej sto farností Alexandrijského patriarchátu spolu so svojimi kňazmi prejavilo želanie prestúpiť do Moskovského patriarchátu. Mnohí z nich poslali svoju žiadosť prvý raz v roku 2019, keď Theodoros II. začal spomínať na božskej liturgii kyjevského metropolitu Epifanija, hlavu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.


Pravoslávni africkí seminaristi spievajú vianočné koledy alexandrijskému patriarchovi Theodorovi.

Po tom, čo Theodoros  II. v auguste tohto roka koncelebroval s kyjevským metropolitom Epifanijom, moskovský Svätý synod, ktorý odmieta Pravoslávnu cirkev Ukrajiny ako schizmatickú, jednomyseľne konštatoval, že už nemôže odmietať žiadosti afrických kňazov.

Moskovský patriarchát tak vstúpil do otvorenej konfrontácie s Alexandrijským patriarchátom, v ktorého jurisdikcii je celá Afrika, pretože Theodoros II. sa postavil na stranu Konštantínopolského ekumenického patriarchátu vo vnútropravoslávnom cirkevnom spore o Ukrajinu a oficiálne uznal novozaloženú Pravoslávnu cirkev Ukrajiny, ktorej ekumenický patriarcha Bartolomej priznal autokefáliu.

Reakcia Alexandrie

Po oznámení Moskovského patriarchátu, že zriadi vlastnú cirkevnú štruktúru na jurisdikčnom území Alexandrijského patriarchátu, rázna odpoveď z Alexandrie nenechala na seba dlho čakať.

V oficiálnom vyhlásení sekretariátu alexandrijského Svätého synodu sa píše:

Inzercia

„Staroveký Alexandrijský patriarchát vyjadruje svoj hlboký zármutok nad synodálnym rozhodnutím Ruského patriarchátu zriadiť exarchát v rámci normálnych hraníc jurisdikcie starovekej Alexandrijskej cirkvi, pričom toto rozhodnutie bolo prijaté uprostred sviatkov Kristovho narodenia a Bohozjavenia, počas ktorých sa ohlasuje Kristus ako Kráľ pokoja. Alexandrijský patriarchát bude aj naďalej plniť svoje pastoračné povinnosti voči stádu, ktoré mu zveril Pán a ktoré spadá pod duchovný odkaz veľkých gréckych cirkevných otcov, ktorí podľa moderného ruského teológa, zosnulého otca Georgija Florovského, zanechali nezmazateľnú stopu v Pravoslávnej teológii a cirkvi.“

Informačný portál OrthodoxTimes citoval patriarchove slová na adresu Moskovského patriarchátu: „Nech im Boh odpustí.“

Pravoslávny metropolita Kamerunu a Strednej Afriky upozornil, že pravoslávni kňazi, ktorí v Afrike prešli pod Moskovský patriarchát, sa riadia juliánskym kalendárom. K tomu treba vysvetliť, že alexandrijské cirkevné ústredie presadzuje používanie meletiánskeho kalendára. Tento variant liturgického kalendára navrhol konštantínopolský patriarcha Meletios IV. v roku 1923: Vianoce sa slávia 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára a Veľká noc podľa juliánskeho kalendára.

Meletiánsky kalendár je v súčasnosti rozšírený menej než juliánsky či gregoriánsky kalendár. Používajú ho však niektoré starobylé tradičné cirkvi: Konštantínopolský ekumenický patriarchát, pravoslávne patriarcháty Antiochie a Alexandrie, ako aj pravoslávne cirkvi v Rumunsku, Bulharsku a Grécku.

Moskovský exarchát v Turecku?

Zdá sa, že Moskovský patriarchát je odhodlaný zasiahnuť do jurisdikcie aj konštantínopolského ekumenického patriarchu, a to v samotnom Turecku.  

Len pár dní po rozhodnutí Moskovského patriarchátu zriadiť Ruský exarchát v Afrike Moskovský patriarchát nevylúčil možnosť zriadenia Ruského exarchátu v Turecku, uvádza portál ertnews.gr.

V rozhovore s Ria Novosti metropolita Hilarion, vedúci oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu, povedal: „Ruská pravoslávna cirkev nemôže odmietať starostlivosť o pravoslávnych v Turecku v situácii, keď sa konštantínopolský patriarcha postavil na stranu schizmy.“

Pravoslávna Afrika

Alexandrijský gréckopravoslávny patriarchát zastupuje byzantskú tradíciu na africkom kontinente. Patriarcha sídli v egyptskej Alexandrii, avšak väčšinu eparchií a členov tejto cirkvi možno nájsť v subsaharskej Afrike.

Alexandrijský patriarchát má okolo 35 archieparchií a eparchií po celej Afrike. Odhady počtu veriacich hovoria o niekoľkých miliónoch.

Len pre Keňu, ktorá predstavuje historicky najdôležitejšiu krajinu pravoslávnej misie v subsaharskej Afrike, sa počet pravoslávnych veriacich odhaduje na jeden milión. V tejto krajine je dvesto pravoslávnych chrámov a desiatky farských škôl. V Rirute pôsobí patriarchátny seminár arcibiskupa Makariosa III., ktorý patrí medzi najvýznamnejšie pravoslávne teologické vzdelávacie inštitúcie na africkom kontinente.

V Alexandrijskom patriarcháte zatiaľ prevažujú biskupi s gréckym pôvodom. Kňazmi vo farnostiach sú však takmer výlučne Afričania. Väčšina farností sa nachádza vo vidieckych oblastiach. I keď ešte existujú najmä v mestách veriaci z gréckych alebo iných východoeurópskych diaspórnych komunít (napr. v Nairobi alebo Kapskom Meste), drvivú väčšinu pravoslávnych veriacich však predstavujú miestni Afričania.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.