Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. január 2022, 12:05

Vandalizmus

Odrezané hlavy sôch svätých či ukradnutá relikvia donútili Francúzov konať

Odrezané hlavy sôch svätých či ukradnutá relikvia donútili Francúzov konať

Zničené sochy vo francúzskom kostole. Foto – twitter.com/PatrioteEngager

Minister vnútra chce z prostriedkov vlády uvoľniť štyri milióny eur na lepšie zabezpečenie kostolov a pietnych miest.

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin chce z financií vlády uvoľniť štyri milióny eur na lepšie zabezpečenie kostolov a pietnych miest.

Povedal to počas návštevy kostola vo francúzskom Romainville, kde neznámi páchatelia pred časom znehodnotili svätostánok.

Spustošili chrám

V sakristii kostola Saint-Germain-l'Auxerrois v Romainville tiež ukradli vzácne zlaté vázy a odcudzili zvukovú techniku, priblížil francúzsky portál Actu. Polícia začala v tejto súvislosti vyšetrovanie.

Cieľom návštevy bola okrem iného „podpora pre katolíkov v našej krajine po vandalských činoch, ktoré v posledných dňoch zasiahli viaceré miesta bohoslužieb“, uviedol Darmanin na sociálnej sieti, informovala agentúra Kathpress s odvolaním sa na katolícky denník La Croix.

Vandali vyčíňali aj v ďalšom kostole diecézy Saint-Denis. V kostole Saint-Pierre v meste Bondy poškodili svätostánok, rozbili vitrážové okno, ukradli počítač a veľmi cenný kalich. Podľa miestneho farára Jocelyna Petitfilsa je však najhoršie, že zo svätostánku odcudzili aj cibórium a monštranciu.

„Dotkli sa Kristovho tela, predmetu našej viery a našej úcty, je to najvyšší čin znesvätenia,“ upozornil Petitfils, ktorý si spomína aj na nedávne incidenty. „Toto je druhýkrát za menej ako šesť mesiacov,“ pripomenul. Pred pár mesiacmi podpálili vandali oltár v neďalekom kostole. Dymom tiež očiernili hlavu Krista a na steny napísali „fašisti“ či „čierna sila“.

Od začiatku roka sa vo Francúzku vyskytlo viacero prípadov vandalizmu spojených s kostolmi. Finančné prostriedky by mali podľa ministra pomôcť vybaviť tieto miesta napríklad kamerovou ochranou, aby sa podarilo páchateľov vypátrať a zabrániť ďalším činom.

Štátna dotácia, biskupi ďakujú

Spomínaná dotácia, ktorá je primárne určená v prospech Katolíckej cirkvi, nie je súčasťou „zákona oddeľujúceho cirkev od štátu“, vysvetlil Darmanin, ktorý je zároveň francúzskym ministrom školstva.

Hovorca Francúzskej biskupskej konferencie Hugues de Woillemont poďakoval vláde za finančný príspevok. Podľa neho budú pracovať na tom, aby boli kostoly počas dňa otvorené pre každého. V súčasnosti totiž mnoho francúzskych kostolov zamyká svoje brány mimo svätých omší, aby sa predchádzalo krádežiam či znesväteniam.

Vandalizmus zaznamenali aj vo francúzskej diecéze Poitiers, kde 6. januára útočníci odrezali hlavy šiestim sochám svätých. Išlo o sochy vianočného betlehema. Na snímke, ktorú vyhotovil miestny kostolník, vidno pletený košík so sochou malého Ježiša, pri ktorej leží jeho odrezaná hlava.

Inzercia

Zničená bola aj sochy Panny Márie či ďalšie diela.

V roku 2021 francúzske ministerstvo vnútra zaznamenalo celkovo 1 380 protináboženských činov, napríklad urážky, vandalizmus alebo znesvätenie. Toto číslo však predstavuje podľa agentúry Kathpress 17-percentný pokles činov v porovnaní s rokom 2019.

Ukradli látku s krvou Jána Pavla II.

Minulý víkend bola tiež z baziliky Paray-le-Monial odcudzená relikvia pápeža Jána Pavla II. „Bol to kúsok látky s krvou Jána Pavla II., ktoré sa zachovali od útoku z 13. mája 1981 a ktoré nám v roku 2016 daroval krakovský arcibiskup,“ vysvetlil miestny farár Christophe Lagrange.

Relikvia je z pápežskej sutany. Francúzom ju daroval poľský kardinál Stanislaw Dziwisz, ktorý tiež pôsobil ako súkromný sekretár Jána Pavla II. „Som rozhorčený a hlboko zarmútený ako všetci farníci a ľudia blízki svätyni,“ dodal.

„Zlodeji postupovali precízne, bez toho, aby čokoľvek poškodili, jednoducho prekročili bariéru a zdvihli sklenenú guľu, aby vzali relikviár, hoci bol zapečatený,“ prezradil Lagrange, ktorý okamžite volal políciu. Vyšetrovatelia miesto obhliadli, hľadali aj odtlačky prstov. Prípad vyšetrujú.

Mosadzný relikviár má podľa kňaza malú hodnotu, podstatná je samotná relikvia. „Bola vzácna... Páchatelia ju môžu predať do zahraničia, ale my sa zvlášť obávame, že by ju mohli použiť na okultné alebo dokonca satanské praktiky,“ vyjadril obavy Lagrange.

V bazilike majú aj ďalšiu relikviu sv. Jána Pavla II. Uložená je vo vzácnejšom relikviári.

Podobné útoky zažíva cirkev aj na Slovensku. V júni 2021 vnikol muž do kostola vo Vajnoroch, kde rozbíjal okna a vitríny. V auguste niekto posprejoval bratislavské kostoly, kláštory a budovu starej radnice LGBTI heslami. Polícia v hlavnom meste naďalej vyšetruje aj streľbu na Kostol Ducha Svätého.

V januári 2022 mladý muž rozbíjal okná na senickom kostole, kde práve prebiehala svätá omša.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.