Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zasvätení Svet kresťanstva
17. január 2022

Žena, ktorá dojala pápeža

Zomrela rehoľníčka, ktorá tajne krstila deti vodou z topánky

Vo veku 92 rokov zomrela albánska rehoľná sestra Marije Kaleta, ktorú pápež František označil za „krásny príklad cirkvi ako matky“.

Zomrela rehoľníčka, ktorá tajne krstila deti vodou z topánky

Foto: Vatican News

Začiatkom januára zomrela 92-ročná rehoľná sestra, ktorá počas komunizmu v Albánsku tajne krstila deti a nosila prijímanie chorým a väzneným.

Svedectvo sestry Marije Kalety zasiahlo aj pápeža Františka počas návštevy Albánska v roku 2014. Jej príbeh ho dojal natoľko, že o štyri roky neskôr ju spomenul vo svojej homílii ako „krásny príklad cirkvi ako matky“.

Na stretnutí s kňazmi a rehoľníkmi v Katedrále sv. Pavla v Tirane Svätému Otcovi rozprávala o tom, ako od mladosti cítila „volanie Pána bez toho, aby ešte vedela, čo to znamená byť rehoľnou sestrou“. 

Polstoročné čakanie

Marije Kaleta sa narodila 10. novembra 1929 v Nënshat v severnom Albánsku. Bola jedináčik a vďaka modlitbám a pomoci strýka, ktorý bol kňazom, začala svoju cestu duchovného povolania. 

Ako píše Catholic News Agency, Marije vstúpila do kláštora sestier františkánok stigmatínok v 40. rokoch 20. storočia. Po siedmich rokoch ju však komunistický režim diktátora Envera Hodžu prinútil vrátiť sa domov k rodičom. Vtedy ešte netušila, že bude musieť čakať takmer 50 rokov, kým bude môcť zložiť posledné sľuby. 

V roku 1967 boli v krajine zatvorené všetky kostoly z dôvodu vyhlásenia ateistického štátu, takže nebolo možné vysluhovať žiadne sviatosti.

Od strýka kňaza, ktorý bol vtedy vo väzení, sestra Marije zdedila stroj na výrobu hostií. Tajne nosila hostie kňazom na premenenie a následne ich rozdávala chorým a väzneným. „Vďaka súhlasu kňazov som u seba doma uchovávala Najsvätejšiu sviatosť v skrinke a prinášala som ju chorým a umierajúcim,“ povedala na stretnutí s pápežom.

Keď sa raz vracala domov z práce na družstve, dobehla ju žena s dieťaťom v náručí a prosila ju o krst. „Vedela som, že je to manželka komunistu, a tak som zo strachu povedala, že ju nemám čím pokrstiť, keďže sme v strede cesty. Žena mi z veľkej túžby odvetila, že vedľa kanála je voda. Na to som jej povedala, že vodu nemám do čoho nabrať,“ spomínala sestra Marije.

No matka s dieťaťom sa nedala odradiť a priznala, že sa dlho modlila, aby jej dcéra bola pokrstená. „Keď som videla jej vieru, vyzula som si plastovú topánku, nabrala vodu z kanála a pokrstila som ju,“ opísala situáciu Marije Kaleta. 

Inzercia

Svedectvo sestry Marije Kalety počas stretnutia s pápežom. Zdroj: YouTube

O štyri roky neskôr jej svedectvo rozpovedal aj pápež František počas homílie v Dome svätej Marty. „Stretol som staršiu mníšku. V čase prenasledovania ju väznili, no po pár hodinách ju pustili. Bolo to polovičné väzenie, lebo prenasledovatelia povedali: ‚Ale čo urobí táto úbohá žena!‘ A táto ‚úbohá žena‘ bola bystrá, vedela ako na to a milovala Krista. Bola matkou, mala materské srdce,“ povedal pápež. 

„Kresťanské ženy – pretože tam nebol kostol, a ak niekto dal pokrstiť svoje deti, bol odsúdený – vedeli, kedy mníška pôjde na prechádzku popri rieke, priviedli jej deti a ona ich krstila vodou z rieky,“ dodal Svätý Otec.

Pokrstila aj budúceho biskupa

Z krstnej služby sestry Marije počas totalitného režimu vzišlo aj biskupské povolanie – v tajnosti pokrstila dnešného biskupa diecézy Sapë na severovýchode Albánska Simona Kulliho.

„Rozmýšľam, ako sme mohli znášať také hrozné utrpenia, ale viem, že Pán nám dal silu, trpezlivosť a nádej. Dal silu tým, ktorých povolal, v skutočnosti mi odplatil všetky moje utrpenia tu na zemi,“ uviedla rehoľníčka, ktorá posledné rehoľné sľuby mohla zložiť až po páde režimu v roku 1991.

V máji 2017 jej pápež František udelil na žiadosť Diecéznej kúrie v Sapë pápežské vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontefice, ktoré sa udeľuje laikom aj zasväteným za zvláštne zásluhy za službu v cirkvi.

Marije Kaleta zomrela 2. januára vo svojom kláštore v Shkodër v severnom Albánsku.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.