Malajzia: Kresťania nesmú používať slovo Boh

Recitovanie vyznania viery sa pre katolíkov žijúcich v západnej Malajzii stalo vážnym problémom. Vláda regiónu Borneo vydala dekrét, ktorý kresťanom zakazuje používať slovo Boh. Informoval o tom vatikánsky denník L´Osservatore romano.

V malajčine sa Boh, bez ohľadu na to, či sa myslí v kresťanskom alebo moslimskom ponímaní, povie Allah. Spor o tom, či toto slovo môžu vziať do úst kresťania nevznikol medzi príslušníkmi jednotlivých náboženstiev, ale je dôsledkom byrokratického zásahu regionálnej vlády. „Vláda v tomto regióne je posadnutá náboženskou neznášanlivosťou,“ vyjadril sa miestny biskup Cornelius Piong. „Motívom dekrétu vydaného vládou Bornea bolo predísť konverziám moslimov na kresťanstvo,“ uviedol vatikánsky denník. Z 27 miliónov obyvateľov Malajzie je 60% moslimov, len 9% sa hlási ku kresťanstvu.

Termín je dôvodom niekoľkoročného sporu aj medzi vládou a katolíckym týždenníkom The Catholic Herald, ktorý publikuje články v angličtine, malajčine, mandarínčine a tamilčine. Ešte v decembri 2007 dostal denník zákaz označovať Boha v malajskom jazyku slovom Allah. Koncom februára 2009 minister vnútra Sájid Hamid Albar revidoval rozhodnutie. Noviny mohli termín používať, ale museli byť výrazne označené nápisom oznamujúcim, že ide o kresťanské noviny. V marci došlo k opätovnému zákazu používania slova. Šéfredaktor The Catholic Herald Lawrence Andrew sa so sťažnosťou už dávnejšie obrátil na súd.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo