Počet kresťanov zabitých pre vieru sa zdvojnásobil

V roku 2015 zomrelo pre svoju vieru sedemtisíc kresťanov. Najhoršie sa im žije v Severnej Kórei.

Počet kresťanov zabitých pre svoju vieru sa v roku 2015 takmer zdvojnásobil. Vo svojej správe to uvádza organizácia Open Doors, ktorá pravidelne monitoruje prenasledovanie kresťanov vo svete. Krajinou s najvyšším počtom prenasledovaných sa už po štrnástykrát stala Severná Kórea, kde je v pracovných táboroch kvôli svojej viere okolo 70-tisíc kresťanov. Do prvej desiatky krajín sa po prvýkrát dostala aj Líbya.

Rok 2015 bol podľa organizácie „rokom strachu“ – nikdy doteraz nebolo na úteku toľko nasledovníkov Ježiša Krista. V rebríčku nazvanom World Watch List organizácia informuje o 50 krajinách s najvyššou mierou prenasledovania. Najčastejším dôvodom je náboženský extrémizmus – islamský, hinduistický či budhistický. 

Prečítajte si tiež
Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete Zdieľať

Open Doors zaznamenala 7 000 zabitých kresťanov pre ich vieru, čo je o takmer 3 000 viac než v predchádzajúcom roku. Do týchto odhadov sa pritom nepočítajú úmrtia v Severnej Kórei, Sýrii a Iraku, kde neexistujú presné záznamy. Napadnutých alebo poškodených bolo okolo 2 400 kostolov, čo je viac než dvojnásobok oproti roku 2013. Čo sa týka násilia páchaného na kresťanoch a kresťanskom majetku, na čele rebríčka sa objavuje Nigéria a Stredoafrická republika.

Vo svojom rebríčku opisuje organizácia Open Doors nielen profily jednotlivých krajín, ale i príbehy konkrétnych ľudí, ktorí sa za číslami skrývajú.

Foto – TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo