Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
15. február 2022

Antonio Socci

Pápeža Františka označoval za antikrista. Teraz priznáva, že sa mýlil

Známy taliansky spisovateľ písal ostré knihy proti Františkovi. K jeho obráteniu prispel aj osobný list pápeža.

Pápeža Františka označoval za antikrista. Teraz priznáva, že sa mýlil

Foto: facebook Antonia Socciho

Taliansky spisovateľ, publicista a jeden z najznámejších kritikov pápeža, ktorého donedávna označoval za antikrista, zmenil kurz a prehodnotil svoje doterajšie postoje.

Antonio Socci, ktorý je na Slovensku známy aj vďaka knihám Tajomstvá Jána Pavla II. či Catherina, sa nebál pápeža obviňovať, že úmyselne rozbíja cirkev.

Socci vo svojej knihe Non è Francesco (To nie je František, 2014), ktorá bola populárna napríklad aj v Poľsku, sa snažil predložiť argumenty, podľa ktorých voľba kardinála Bergoglia na Petrov stolec bola nelegálna a neplatná.

V ďalšej knihe La chiesa e l'anticristo (Cirkev a antikrist, 2019) dokonca naznačoval, že František je antikrist. V knihe tvrdil, že súčasný pápež opustil učenie Jána Pavla II. o viere, ďalej že podporuje EÚ, OSN, nový svetový poriadok a inváziu islamských migrantov.

Františka obviňoval, že jeho prioritami sú ekológia, prijímanie islamu a akceptácia komunistických režimov v Číne a na Kube. Hlava cirkvi sa podľa neho zaujíma iba o problémy sveta a neprejavuje záujem o Ježiša Krista.

Socci tiež napísal, že pápež si nevšíma masovú apostázu od katolíckej viery v Európe, nezaoberá sa krízou kléru ani protikresťanskou politikou a postojmi proti životu. Označoval ho dokonca za „veľkňaza svetovej novinárskej ideológie“. 

Ako pripomína portál gosc.pl, o podobných obvineniach by sa dalo písať ešte veľa, keďže Socci im venoval aj ďalšie knihy.

Zmena kurzu

Antonio Socci však zrazu na konci minulého roka voči pápežovi zmenil rétoriku. Na zámery Svätého Otca, ktorého doteraz obviňoval z lacného populizmu, sa po prvý raz pozrel inak.

V deň výročia jeho kňazskej vysviacky, ktorú si pontifex pripomína 13. decembra, napísal na portál Libero Quotidiano a neskôr aj na svoj blog prekvapivý text.

GLI 85 ANNI DI PAPA BERGOGLIO: PRIMO BILANCIO DI UN PONTIFICATO. DOPO TANTE CRITICHE E’ GIUSTO RICONOSCERGLI...

Uverejnil používateľ Antonio Socci pagina ufficiale Nedeľa 12. decembra 2021 Zdieľať

„Dnes je výročie kňazskej vysviacky Jorgeho Mariu Bergoglia, ktorý sa v piatok 17. decembra dožíva 85 rokov. Neviem, či vo svojom srdci urobí prvé hodnotenie svojho pontifikátu (analytici už začali).

Inzercia

Je určite zaťažujúce viesť cirkev v búrke posledných rokov, byť svedkom takého napredujúceho odkresťančovania (vo svete, ktorý sa akoby zbláznil) a vždy sa ocitať vystavovaný útokom démonizérov a lichôtkam pochlebovačov (neviem, čo je horšie).

Dokonca ho obvinili z vakcíny, ako keby to bola jeho chyba a nie ochrana pred pandémiou (navyše, je to vakcína Trumpa, určite nie pápežova),“ napísal na úvod svojho textu Socci.

Publicista, ktorý priznáva, že v minulosti voči pápežovi nešetril tvrdou kritikou, pokračoval: „Boh sa zmiloval nad všetkými a stal sa človekom, ktorý nás jedného po druhom prišiel hľadať, aby nás zachránil tým, že zaplatil výkupné na kríži za každého z nás, hoci sme si to nezaslúžili.“

V ďalšej časti textu pokarhal tých, ktorí „nepochopili, že pápežovi nešlo o to, aby mal fanúšikov, ale kresťanov s horiacim srdcom, ktorí by vyšli zo sakristie a odniesli všetkých do náručia toho, ktorý sa nad nimi zmiloval – Spasiteľa. Najmä tí, ktorí sú veľmi ďaleko a stratení“.

Pápežov list ho prinútil prehodnotiť postoje

Socci tiež spomína, že keď pred rokmi vydal kritickú knihu voči pápežovi, ten mu osobne poslal list, kde sa mu poďakoval. „Aj kritika nám pomáha kráčať po správnej Pánovej ceste,“ napísal František Soccimu a sľúbil mu, že sa bude za neho a za jeho rodinu modliť, prosiac Pána, aby ho požehnal, a Pannu Máriu, aby ho ochraňovala.

Vatikanista priznáva, že toto otcovské gesto pápeža ho dojalo a gesto pokory ho prinútilo zamyslieť sa a naplnilo ho úžasom.

Čítajte tiež

„Pápež, ktorý osobne ďakuje za (tvrdú) kritiku a pokoruje sa pred pobehujúcim psom, ako som ja (ktorý určite nie je svätý), to ťa nemôže nechať ľahostajným. Podpísal sa ako môj brat a služobník v Pánovi,“ vyznal Socci a dodal, že „cirkev je skutočné divadlo pre anjelov. Tú pokoru by sme mali mať ako dar“.

„A čo teraz?“ pýta sa na margo Socciho taliansky historik a novinár Roberto de Mattei. „Možno si niekto pamätá Antonia Socciho, ktorý sa v posledných rokoch stal polemickým arcikatolíckym flagelantom pápeža Františka, ‚protipápeža‘, ‚kacíra‘, ktorý ničí cirkev. Toto už Socci nie je.“

„Sme radi, že urobil správny krok. Ale jeho fanúšikovia? Tí, ktorí sa radovali z jeho vyjadrení na sociálnych sieťach, urážajúcich Františka a dokonca žiadajúcich jeho smrť. A čo s jeho knihami? S jeho statusmi? Pápež mu pred mnohými rokmi odpustil,“ vyjadril sa profesor cirkevných dejín na univerzite v Ríme, ktorý nazýva Socciho decembrový text „strmou cestou domov“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.