Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
11. marec 2022

Vatikánska sedma

Patriarcha Kirill sklamal, pápež František pritvrdil

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Patriarcha Kirill sklamal, pápež František pritvrdil

Moskovský patriarcha Kirill na snímke zo 6. januára 2022. Pápež František počas Anjel Pána v nedeľu 6. marca 2022. Foto: TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo sklamal patriarcha Kirill,
  • že pápež František zmenil rétoriku
  • a že na Slovensku zrušili dišpenzy od účasti na omši.

Uplynulý týždeň priniesol dve dôležité vyjadrenia k vojne na Ukrajine – jedno od lídra Ruskej pravoslávnej cirkvi, druhé od hlavy Katolíckej cirkvi.

Moskovský patriarcha Kirill po dvoch týždňoch od začiatku ruskej agresie poskytol konkrétnejšie vyjadrenie ku konfliktu – a mnohých isto šokovalo.

Nie však odsúdením krviprelievania a útokov na civilné obyvateľstvo, ale absurdným spojením aktuálnej vojnovej reality s témou homosexuálnej loby.

V kázni prednesenej v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve rozprával Kirill o Donbase ako mieste, kde už osem rokov existujú pokusy zničiť „odmietnutie takzvaných hodnôt, ktoré dnes ponúkajú tí, ktorí si nárokujú svetovú moc“. Neskôr spresnil, že ide najmä o „gay parádu“.

Patriarcha tak nepriamo povedal, že vojna sa vedie proti tým, ktorí podporujú homosexuálov.

Tieto slová Kirilla prišli v čase, keď sa na neho viacerí náboženskí, politickí lídri i laici obracajú s výzvou, aby sa prihovoril u prezidenta Putina – s ktorým udržiava úzke vzťahy – za ukončenie konfliktu.

Sklamanie z patriarchu Kirilla sa deje na pozadí rastúcej nespokojnosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. Viaceré eparchie – aj na východe Ukrajiny – oficiálne vyhlásili, že pre jeho mlčanie o vojne ho už nebudú spomínať počas bohoslužieb.

Pod takéto vyhlásenie sa podpísalo viac ako 80 duchovných napríklad v Sumskej eparchii, kde sa odohral jeden z najhroznejších útokov ruskej armády.

V očiach niektorých patriarcha Kirill kopíruje model moci od Putina. Píše o tom v silnom texte Bohdan Ohulčanský, kňaz Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, tej nezávislej od moskovského patriarchu.

„Patriarcha Kirill pre svoje osobné ambície odstránil v cirkvi každú možnosť verejne zastávať postoj, ktorý sa odlišuje od jeho vlastného postoja. (...) On sám vo svojej mocibažnosti začal preberať črty absolútneho panovníka v cirkvi, podobajúc sa na vládcu ruského štátu,“ píše v texte kňaz Ohulčanský.

Kirill podľa neho disponuje absolútnou mocou nad arcibiskupmi a stal sa absolútnym monarchom vo svojom náboženskom impériu.

Vojna a postoj moskovského patriarchu tak zrejme len zväčší odcudzenie medzi pravoslávnymi na Ukrajine od moskovského centra.

Pápež František a patriarcha Kirill v kubánskej Havane 12. februára 2016. Foto: TASR/AP

Na druhej strane tu máme pápeža Františka. Ten sa už od začiatku svojho pontifikátu v roku 2013 snaží o otvorené vzťahy a dialóg s Ruskom. Ešte začiatkom roka sa hovorilo o možnom historicky druhom stretnutí medzi ním a Kirillom tento rok – buď v Kazachstane, alebo dokonca v Maďarsku. Známy bol tiež dlhodobý sen pápeža Františka navštíviť Rusko.

František urobil hneď na začiatku ruskej invázie silné gesto, keď úplne neštandardne prišiel na ruskú ambasádu pri Svätej stolici vyjadriť znepokojenie s vtedajšími udalosťami. No od začiatku invázie bol pápež vo vyjadreniach relatívne zdržanlivý a tvrdšie slová používal skôr štátny sekretár Parolin.

Avšak uplynulú nedeľu sa čosi zmenilo. Pápežov príhovor počas modlitby Anjel Pána predstavuje zásadnú zmenu v doterajšej diplomatickej línii Svätej stolice v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, zhodnotil taliansky vatikanista Andrea Gagliarducci.

„Ukrajinou tečú potoky krvi a sĺz. Toto nie je len vojenská operácia, ale vojna rozsievajúca smrť, skazu a utrpenie,“ vyhlásil František a zároveň sa poďakoval novinárom, ktorí riskujú životy kvôli garantovaniu informácií. Oznámil tiež vyslanie dvojice kardinálov na Ukrajinu.

Vatikán podľa Gagliarducciho ukázal, že sa chce vyhnúť dezinterpretácii svojho postoja, že nie je slepý voči aktuálnym udalostiam a nechce sa len neutrálne prizerať.

Inzercia

O kontraste medzi prezidentmi Putinom a Zelenským sa už písalo – kým jeden sa ukrýva pred vírusom za dlhým stolom, druhý v uliciach svojho hlavného mesta povzbudzuje obyvateľov k hrdinskosti.

Po tomto týždni sa zväčšil aj kontrast medzi lídrami cirkví – moskovským pravoslávnym patriarchom a rímskym biskupom.

Ďalšie udalosti v skratke

Slovenskí biskupi zrušili dišpenzy od povinnej účasti na bohoslužbách, výnimkou je Rožňava. Pre katolíkov tak znova platí záväzná účasť na bohoslužbách v nedeľu a na prikázané sviatky.

Rehoľné sestry pre situáciu na Ukrajine spustili bezplatnú linku, zameraná je na pomoc ľuďom na Slovensku, ktorých sa dotýka vojna na Ukrajine.

Pápežov vyslanec kardinál Michael Czerny navštívil utečencov v zakarpatskej dedinke na Ukrajine. Pri návšteve tamojšieho centra pre utečencov kardinál osobne pozdravoval ženy s deťmi.

Predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie kardinál Hollerich adresoval list moskovskému patriarchovi Kirillovi. Prosí ho, aby u ruských štátnych autorít apeloval na okamžité zastavenie nepriateľských činov proti obyvateľom Ukrajiny.

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie biskup Georg Bätzing sa vyjadril za zmenu katechizmu v otázke sexuality mimo manželstva a tiež homosexuality.

Francúzsky súd poslal za vraždu kňaza z roku 2016 do väzenia ďalších troch ľudí, usvedčil mužov vo veku od 25 do 36 rokov zo zločineckej spolupráce s teroristickou skupinou.

Iránsky odvolací súd oslobodil deviatich kresťanov, organizácia Open Doors USA rozhodnutie označila za „prelomové“.

Pápež František spolu s ďalšími členmi Rímskej kúrie začal v nedeľu pôstne duchovné cvičenia, ktoré potrvajú do piatka.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

Minulý týždeň na tomto mieste spomenul Imrich Gazda viaceré knižné tipy na pôstne obdobie. Ak by ste hľadali vhodný film s náboženskou tematikou, dávame do pozornosti archívny článok s tipmi na obohacujúce snímky.

Obzvlášť by som upriamil pozornosť na taliansky film Buďte dobrí, ak môžete z roku 1983 o svätom Filipovi Nerim. Áno, to je ten film s miernymi nadávkami a cirkevnými vtipmi. Slovenskú verziu pripravilo štúdio LUX v hlavnom znení s Mariánom Labudom.

Buďte dobrí, ak môžete je celkom isto dobrým filmom aj na pôst, naznačuje to už titulná pieseň Márnosť nad márnosť. No v samotnom filme nájdeme mnoho ďalších asketických prvkov, dokonca s odľahčeným prístupom. Napríklad keď svätý Filip hovorí svätému Ignácovi: „Stále jete chlieb a vodu? Nečudo, že potom vidíte Pannu Máriu.“

Možno to poňať aj tak, že pôstny čas nemá byť o zamračenej tvári, ale radosti z kresťanskej nádeje.

Prajem vám pekný pôstny víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.