Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. február 2016

Prečo dal František ruky preč od miliónového protestu?

Jednou z tém v talianskych médiách sa po víkende stal postoj Vatikánu a pápeža Františka k sobotnej demonštrácii proti registrovaným partnerstvám.
Prečo dal František ruky preč od miliónového protestu?

Foto: Facebook Family Day

Zástancovia tradičnej rodiny v Taliansku majú za sebou úspešný víkend. Do Ríma prišli v sobotu na demonštráciu proti zákonu o registrovaných partnerstvách státisíce ľudí. Podľa organizátorov až dva milióny. To ako keby na Slovensku vyšlo do ulíc 200-tisíc občanov.

(Odsek doplnený 4.2., 10:00) Avšak jednou z tém v médiách sa po víkende stal postoj Vatikánu a pápeža Františka k sobotnej akcii. Viacerí komentátori si všimli, že vatikánsky denník L´Osservatore Romano nevenoval protestu na svojej titulnej strane ani slovo. „Niet pritom v Taliansku novín, ktoré by to odignorovali,“ napísal spravodajský portál Tgcom24, ktorý narážal na to, že mnohé denníky tému zaradili na titulku. L´Osservatore Romano malo v deň protestu stručnú správu o akcii a tiež krátky text v pondelkovom vydaní. Mnohým sa to však málilo. Pritom denník Avvenire, ktorý vydáva Talianska biskupská konferencia, riešia Family Day výrazne.

Novinár a publicista Antonio Socci nešetril kritikou na adresu pápeža, ktorý účastníkom napríklad neposlal pozdrav. „Pápež v roku 2013 povedal, že pastier musí cítiť vôňu oviec, ale včerajšia udalosť ukázala, že Bergoglio viac miluje vôňu Scalfariho salónov než pach kresťanského stáda. (Scalfari je zakladateľ ľavicového denníka La Repubblica, pozn. red.)

„Určite by bol s veľkou radosťou prijatý jeho signál. On však neposlal ani pozdrav a ani v nedeľu sa nezmienil o protestujúcich kresťanoch,“ píše Socci. Pápež František na druhý deň, pri modlitbe Anjel Pána, mega protest nespomenul. Médiá, naopak, vypichli jeho slová, že „nijaké podmienky, v ktorých by sa človek ocitol, nemôžu byť motívom vylúčenia z Otcovho srdca“.

Mediálne vysvetlenia

„Pápež František nespomenul Family Day. Ale ani na Family Day nebol spomenutý pápež František. Tento odstup je symbolom novej éry,“ píše Il Quotidiano italiano. „František iste nie je proti konceptu rodiny, no existujú isté dôvody, prečo si udržal odstup od akcie, ktorú podporili talianski biskupi,“ dodáva denník.

Prvým dôvodom má byť, že František si je vedomý, že akákoľvek jeho reakcia či vyhlásenie môžu byť ľahko zmanipulované médiami a politikmi. Ako druhý dôvod sa spomína odlišný prístup v týchto otázkach medzi Svätou stolicou a Talianskou biskupskou konferenciou. Zjednodušene vidia kardinála Bagnasca ako dogmatického a politického lídra, pápeža ako diplomatického a opatrného.

Inzercia

Talianske vydanie novín Huffington Post dodáva ešte tretí dôvod. Podľa neho František zmenil svoj prístup ku katolíckym hnutiam vo všeobecnosti. „František vždy vyzýval tieto organizácie, aby zo seba nerobili zvláštne elity. Františkova cirkev je ľudová cirkev, a nie cirkev politických či kultúrnych elít,“ uvádza denník.

Talianska biskupská konferencia podporila Family Day, ale priamo ho neorganizovala. Jej predseda, kardinál Angelo Bagnasco, sa na akcii neukázal. Postoj biskupov k demonštrácii mnohí označili ako stredový – niekde medzi pápežom a angažovanými laikmi.

Ľavicový premiér, katolík Matteo Renzi, hovoril po demonštrácii o potrebe kompromisu. „Dnes viac než včera sme povinní hľadať kompromis a vyjednávať, aj v strane, aj v opozícii. Máme na to týždeň, potom bude hlasovanie,“ cituje premiéra Renziho denník Avvenire.

Návrh zákona, ktorý je v talianskom senáte, poskytuje dvojiciam osôb rovnakého pohlavia podobné práva ako zosobášeným ľuďom – napríklad právo na návštevu v nemocnici či vo väzení alebo právo na dedičstvo či vdovský dôchodok v prípade úmrtia partnera.

Najspornejšou časťou sú adopcie nevlastných detí – umožňuje, aby si deti homosexuála adoptoval jeho partner. Tento týždeň bude o návrhu v senáte diskusia, samotné hlasovanie by malo prísť od 9. februára.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.