Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. 02. 2016, 15:20

Pápežskú komisiu proti pedofílii opustil dôležitý člen – obeť zneužívania

Pápežská komisia pre ochranu maloletých cez víkend oznámila, že jej rady opustil Peter Saunders. Ide o jedného zo 17 členov komisie, ktorý spolu s Marie Collinsovou zastupoval obete zneužité kňazmi.

Pápežskú komisiu proti pedofílii opustil dôležitý člen – obeť zneužívania


Niektoré obete sexuálneho zneužívania v roku 2011 zažalovali pápeža a kardinálov za zločiny proti ľudskosti. Foto – TASR/AP

Vyhlásenie uvádza, že pápežská komisia sa so Saundersom dohodla na dočasnom uvoľnení, aby zvážil, ako môže čo najlepšie prispieť k jej práci. Počas tohto obdobia sa má rozhodnúť, či bude v komisii pokračovať alebo ju definitívne opustí.

Portál Vatican Insider pripomenul, že Saunders sa v prospech obetí sexuálneho zneužívania angažuje aj mimo pápežskej komisie. Z tohto dôvodu sa viackrát dostal do stretu záujmov. Pred rokom napríklad protestoval proti menovaniu nového biskupa čilskej diecézy Osorno Juana de la Cruza Barrosa Madrida, ktorý podľa Saundersa zabránil vyšetrovaniu 84-ročného kňaza Fernanda Karadimu s pedofilnou minulosťou.    

Ešte ostrejšia bola výmena názorov s kardinálom Georgeom Pellom, ktorý vo Vatikáne vedie Ekonomický sekretariát. Austrálsky kardinál podľa Saundersa v minulosti kryl sexuálne delikty kňaza Geralda Ridsdalea. Obeť, ktorou bol kňazov synovec David, sa údajne pokúšal podplatiť, aby mlčal. Namiesto riešenia prípadu mal byť kňaz presunutý do inej farnosti. 

Kým hovorca Svätej stolice Fedrico Lombardi sa postavil na kardinálovu stranu, Pápežská komisia pre ochranu maloletých, ktorú vedie bostonský kardinál Séan Patrick O´Malley, zvolila diplomatickejšie riešenie. V stanovisku uviedla, že od pápeža nemá mandát vyjadrovať sa k jednotlivým prípadom.

Pápežskú komisiu pre ochranu maloletých zriadil pápež František v decembri 2013. Úlohou komisie je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí a pastoračnej starostlivosti o obete zneužívania.

Odporúčame