Pápežská komisia pre ochranu maloletých reaguje na obvinenia kardinála Pella

Cirkevní predstavitelia musia pomáhať pri dosahovaní spravodlivosti, hovorí pápežská komisia, ktorá má bojovať proti zneužívaniam v cirkvi. 

K prípadu austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorého z krytia sexuálneho zneužívania obvinil člen Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, sa vyjadrila samotná komisia. "Tí, ktorí sú vo vedúcich cirkevných pozíciách, majú reagovať rýchlo, transparente a jasne, aby napomohli dosiahnutie spravodlivosi," píše sa v stanovisku. Pápežská komisia však zároveň pripomenula, že od pápeža nemá mandát vyjadrovať sa k jednotlivým prípadom.

Člen komisie Peter Saundres, ktorého tiež v minulosti zneužívali, obvinil šéfa vatikánskeho Ekonomického sekretariátu Pella zo zakrývania sexuálnych deliktov kňaza Geralda Ridsdalea. Obeť, ktorou bol dokonca jeho vlastný synovec, chcel Pell údajne podplatiť, aby o zneužívaní nehovorila.

K téme
Kardinál Pell nekryl sexuálne zneužívanie, tvrdí Vatikán

Zdieľať

„Jeho obvinenia sú nesprávne a zavádzajúce. Člen pápežskej komisie si vytvoril úsudok bez toho, aby s kardinálom Pellom niekedy osobne hovoril a zoznámil sa s jeho výpoveďami pred austrálskou vládnou komisiou“, reagoval na obvinenia Pellov hovorca. Kardinál, ktorý už v minulosti vypovedal pred parlamentnou vyšetrovacou komisiou austrálskeho štátu Victoria, bude ešte vypovedať aj pred Kráľovskou komisiou pre vyšetrovanie inštitucionálneho sexuálneho zneužívania detí.

Austrálskeho kardinála, ktorý je v súčasnosti aj vatikánskym "ministrom financií", sa zastal aj hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. 

Monika Ostrovská

Foto: sydneycatholic.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo