Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a Vatikán Svet kresťanstva
09. jún 2022

Špekulácie o konci pontifikátu

František sa chystá na miesto, ktoré sa spája s rezignáciou pápeža

Budeme mať dvoch emeritných pápežov? František robí všetko pre to, aby sme si to prinajmenšom mysleli.

František sa chystá na miesto, ktoré sa spája s rezignáciou pápeža

Foto – TASR/AP

Môže sa to javiť ako dokonalý návod na vyvolanie špekulácií, že v úrade pápeža chcete skončiť.

Máte 85 rokov a zdravotné problémy, ktoré neskrývate. Nedávno ste začali používať invalidný vozík. Najprv vymenujete 21 nových kardinálov, na druhý deň sa odoberiete na miesto, kde je pochovaný pápež z 13. storočia, ktorý rezignoval, a po návrate sa stretnete so všetkými kardinálmi.

A to všetko uprostred augusta, čo je vo Vatikáne „dovolenkový“ mesiac.

Zdá sa, akoby viac už pápež František pre vznik šumov o blížiacom sa konkláve urobiť nemohol. Sú však tieto kroky naozaj predzvesťou ukončenia pontifikátu?

Otvorí Svätú bránu, zatvorí pontifikát?

Správa o pápežovej ceste do mesta L’Aquila, ktoré leží v hornatej oblasti stredného Talianska, vyzerá na prvý pohľad nevinne.

V nedeľu 28. augusta pápež František uskutoční pastoračnú návštevu mesta, ktoré zasiahlo v roku 2009 ničivé zemetrasenie. To si vyžiadalo 309 obetí a množstvo zranených. Pápež sa stretne aj s rodinami obetí a pri príležitosti tzv. Celestínskeho odpustu otvorí Svätú bránu.  

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, v mestečku strávi pápež v poslednú augustovú nedeľu celé dopoludnie. Po prílete helikoptérou okolo 8.30 h a presune autom do historického centra ho privítajú cirkevní i občianski predstavitelia. Svätý Otec potom súkromne navštívi miestnu katedrálu, ktorá je stále uzavretá pre verejnosť pre poškodenie po silnom zemetrasení.

Potom sa presunie na priestranstvo pred Baziliku Santa Maria in Collemaggio, kde bude o 10.00 h sláviť svätú omšu, pri ktorej prednesie homíliu i modlitbu Anjel Pána a slávnostne otvorí Svätú bránu.

František bude vôbec prvým pápežom, ktorý v L’Aquile otvorí Svätú bránu. Bude to pri príležitosti 728. ročníka Celestínskeho odpustu.

Túto slávnosť zaviedol v roku 1294 svätý pápež Celestín V. vydaním buly Inter sanctorum solemnia, ktorou udelil plnomocné odpustky každému, kto po svätej spovedi a svätom prijímaní vstúpi do Baziliky Santa Maria di Collemaggio v čase od vešperov 28. augusta do vešperov 29. augusta.

Odvtedy žiadny pápež nepricestoval do L’Aquily, aby uzavrel výročnú slávnosť, ktorá je Františkovi taká drahá, poznamenal arcibiskup L’Aquily, kardinál Giuseppe Petrocchi.


Pod Bazilikou Santa Maria in Collemaggio je pochovaný pápež Celestín V. Foto: Flickr.com/momo

No a práve tu sa dostávame k hlavným dôvodom špekulácií o blížiacom sa konkláve.

Pod Bazilikou Santa Maria in Collemaggio je totiž pochovaný spomínaný pápež Celestín V., ktorý v roku 1294 po piatich mesiacoch svojho pontifikátu abdikoval.

Americký National Catholic Reporter poznamenáva, že keď toto miesto navštívil po ničivom zemetrasení v roku 2009 vtedajší pápež Benedikt XVI., položil na sklenenú rakvu pápeža Celestína ako dar dlhé vlnené pálium, ktoré mal na sebe počas svojej inauguračnej omše.

Keď Ratzinger v roku 2013 odstúpil z čela cirkvi, mnohí sa pýtali, či toto gesto spred štyroch rokov nebolo znamením.

Kardinálov zvolal na „dovolenkový“ mesiac

V prípade pápeža Františka ide však najmä o načasovanie, ktoré prilieva pomyselný olej do ohňa špekulácií.

Svätý Otec sa do L’Aquily odoberie len deň po tom, ako vo Vatikáne ustanoví 21 nových kardinálov. Z tohto počtu bude 16 vo veku do 80 rokov, takže sa môžu zúčastniť na voľbe Františkovho nástupcu.

Zároveň deň po návrate z L’Aquily bude František hostiť mimoriadne konzistórium kardinálov, prvé po siedmich rokoch. Pôjde o dvojdňové stretnutie so všetkými kardinálmi, na ktorom chce pápež diskutovať o reforme Rímskej kúrie, kľúčovom projekte svojho pontifikátu.

„František bol zvolený za pápeža v roku 2013 s mandátom reformovať Rímsku kúriu. Teraz, keď bol deväťročný projekt rozbehnutý a aspoň čiastočne realizovaný, bola Františkova hlavná úloha ako pápeža v istom zmysle splnená,“ skonštatovala vatikanistka agentúry AP Nicole Winfieldová.

Inzercia

A dodáva k tomu ďalší zaujímavý rozmer. Vatikán a celé Taliansko majú zvyčajne od augusta do polovice septembra prázdniny a všetky obchody okrem nevyhnutných sú zatvorené.

„Zvolanie veľkého konzistória koncom augusta, na ktorom sa majú vymenovať noví kardináli, zhromaždenie cirkevných predstaviteľov na dvojdňové rozhovory o realizácii jeho reformy a symbolicky významná pastoračná návšteva naznačujú, že František môže mať na mysli neobvyklé záležitosti,“ píše Winfieldová.

Nové normy pre emeritného pápeža?

Vatikanista Andrea Gagliarducii však upozorňuje, že o návšteve pápeža v L’Aquile sa hovorilo už vo februári tohto roku, vtedy prišlo oficiálne pozvanie od kardinála Petrocchiho a nasledovali prípravy pastoračnej cesty.

To, že kardinálske konzistórium bolo zasadené okolo tejto udalosti, vyvolalo špekulácie, že 85-ročný pápež, ktorý v súčasnosti vystupuje na verejnosti na invalidnom vozíku, plánuje odstúpiť, napísal Gagliarducii.

František sa podľa neho možno nechystá vyslať signál o konci pontifikátu, návšteva by skôr mohla súvisieť s už medializovanými plánmi, že pripravuje nové normy o štatúte emeritného pápeža.

Honduraský kardinál Oscar Andrés Rodriguez Maradiaga, predseda Rady kardinálov a jeden z najbližších poradcov a priateľov pápeža, hovoril o možnosti nových noriem začiatkom mája pri uvedení svojej novej knihy v Ríme.

Podľa Gagliarducciho je to pravdepodobná hypotéza vzhľadom na to, že od odstúpenia Benedikta XVI. v roku 2013 nebola úloha emeritného pápeža nikdy právne definovaná.

„Napokon, niekoľko predchádzajúcich emeritných pápežov nežilo dlho alebo zomreli – ako Celestín V. – ako väzni,“ pripomína.

Bazilika Santa Maria in Collemaggio na snímke z roku 2018. Foto: Flickr.com/Guido Andolfato

Ďalšou možnosťou je, že pápež oznámi reformu pravidiel o konkláve, napríklad možno zvýši počet kardinálov voličov alebo zahrnie do voľby pápeža aj nekardinálov podľa myšlienky Pavla VI., ktorý uvažoval o povolení účasti predsedov biskupských konferencií na konkláve.

Možnosť, že pápež František využije návštevu L’Aquily na oznámenie svojej rezignácie, sa podľa talianskeho vatikanistu zdá byť nepravdepodobná. „Zároveň však nechce dopustiť, aby sa jeho reformy stali mŕtvou literou, a tak by mu rezignácia sprevádzaná novými normami o emeritnom pápežovi a období sede vacante teoreticky mohla ponúknuť určitú kontrolu nad pápežským nástupníctvom,“ špekuluje Gagliarducci.

Umriem v úrade alebo ako emeritný

Pápež František nevylúčil možnosť, že bude nasledovať krok svojho predchodcu. Po zvolení v roku 2013 chválil Benedikta XVI. za tento krok a povedal, že „Benedikt bol prvým a možno budú ďalší. Nevieme“.

Túto možnosť pripustil otvorene aj v knihe o zdraví pápežov argentínskeho lekára a novinára Nelsona Castra, ktorý sa Františka spýtal, ako si predstavuje vlastnú smrť: „Ako pápež, v úrade alebo emeritný. A v Ríme. Nevrátim sa do Argentíny.“

Samozrejme, viaceré faktory hovoria v neprospech hypotézy o konci Františkovho pontifikátu na konci tohto leta. Napríklad zahraničné cesty naplánované na tento rok, najmä Kazachstan na september, ale tiež rímska fáza synody o synodalite a podobne.

Ako upozornila vatikanistka Winfieldová, tento týždeň sa spomínaný kardinál Maradiaga vyjadril, že reči o pápežovej rezignácii alebo konci Františkovho pontifikátu sú neopodstatnené. „Myslím si, že sú to optické ilúzie, výplody mozgu,“ vyhlásil Maradiaga.

Okrem toho, niektorí pozorovatelia sú presvedčení, že František sa nevzdá úradu, pokým žije Benedikt XVI.

Nuž, uvidíme. V každom prípade, nenápadnú cestu 85-ročného pápeža do mestečka v hornatom kraji budú všetci pozorne sledovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.