Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
16. júl 2022

Prieskum v USA

Katolíci majú často názory, ktoré sú v rozpore s učením cirkvi

Prekvapivá je miera akceptácie antikoncepcie a potratov. V prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii verí polovica katolíkov.

Katolíci majú často názory, ktoré sú v rozpore s učením cirkvi

Foto: Pixabay

Americkí katolícki voliči majú tendenciu obhajovať náboženskú slobodu a výhrady vo svedomí, no ich názory sa často odchyľujú od oficiálneho učenia Katolíckej cirkvi. Ukázal to nový prieskum, ktorý na vzorke 1 757 katolíckych voličov uskutočnila organizácia RealClear Opinion Research.

Spomedzi opýtaných katolíkov podľa Catholic News Agency približne 68 percent označilo svoju vieru za dôležitú. Štyridsať percent opýtaných chodí do kostola raz za týždeň alebo častejšie a rovnaké množstvo veriacich kostol navštevuje „raz za mesiac až za rok“.

Jednou z tém, na ktoré mali oslovení katolíci vyjadriť svoj názor, bola výhrada vo svedomí, ktorá zdravotníkom umožňuje nezúčastniť sa na interrupciách, zmenách pohlavia, asistovanej samovražde alebo iných procedúrach, ktoré sú v rozpore s ich svedomím.

Len 30 percent opýtaných uviedlo, že by sa zdravotníci mali zapojiť aj do takých procedúr, ktoré idú proti ich svedomiu. Päťdesiatosem percent katolíkov obhajovalo existenciu výhrady vo svedomí.

Katolíci a antikoncepcia

Od oficiálneho učenia cirkvi sa množstvo opýtaných odchýlilo pri téme antikoncepcie. Až 46 percent katolíckych voličov uviedlo, že by „skôr podporili“ politického kandidáta, ktorý by podporoval „nariadenie, aby katolícke organizácie poskytovali svojim zamestnancom poistné krytie zahŕňajúce antikoncepciu“. Pre 37 percent katolíkov je podpora takéhoto kandidáta „menej pravdepodobná“.

Situácia sa však mení, keď je v hre liekmi vyvolaný potrat. Štyridsaťosem percent respondentov označilo za „menej pravdepodobnú“ svoju podporu kandidáta, ktorý by podporoval „nariadenie, aby katolícke organizácie poskytovali svojim zamestnancom poistné krytie zahŕňajúce lieky vyvolávajúce potrat“.

Čo sa týka samotných umelých potratov, tam je miera prijatia oficiálneho učenia cirkvi – teda úplného odmietnutia interrupcií – prekvapivo nízka. Iba 9 percent amerických katolíckych voličov zastáva tento názor, no 82 percent katolíkov si myslí, že by potraty mali byť obmedzené aspoň nejakým spôsobom.

Osemnásť percent katolíckych voličov, teda dvakrát viac ako ľudí prijímajúcich učenie cirkvi, si myslí, že potraty by mali byť dostupné počas celého tehotenstva bez akýchkoľvek obmedzení.

Prítomnosť Krista v Eucharistii

Prieskum sa zameral aj na praktizovanie viery medzi americkými katolíkmi, pričom medzi skúmanými oblasťami bol aj ich prístup k Eucharistii a frekvencia ich pristupovania k spovedi.

Inzercia

Tridsaťsedem percent opýtaných k sviatosti zmierenia pristupuje aspoň raz ročne, 28 percent katolíckych voličov na spoveď chodí menej často a 35 percent sa nespovedá nikdy. Kódex kánonického práva pritom uvádza, že „každý veriaci je po dosiahnutí veku dostatočného na uváženie povinný aspoň raz do roka verne vyznať svoje ťažké hriechy“.

V skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii verí iba polovica opýtaných. Tridsaťosem percent katolíkov si myslí, že chlieb a víno sú iba „symbolmi Kristovho tela a krvi“, a 12 percent respondentov nemá na túto tému utvorený názor.

Oficiálne učenie Katolíckej cirkvi pritom uvádza, že Kristovo telo a krv sú v Eucharistii prítomné „pravdivo, skutočne a podstatne“.

Katechéza je slabá

John Bergsma, profesor teológie na Františkánskej univerzite v Steubenville, uviedol, že výsledky prieskumu dokazujú, že stav katechézy v katolíckych komunitách je zväčša chabý a že „mnohí sa identifikujú ako katolíci bez chápania alebo praktizovania viery“.

Profesor Bergsma zdôraznil dôležitosť úlohy, ktorú pri formácii mladých katolíkov majú ich rodičia. Tí podľa neho nesmú ponechať katechézu svojich detí výlučne na iných a mali by im poskytovať príklad katolíckeho života svojím vlastným pristupovaním k sviatostiam a zvykom modliť sa.

Mary FioRitová, katolícka komentátorka, tvrdí, že si katolíci „uvedomujú, že v niektorých prípadoch existuje veľmi silné úsilie prinútiť katolícke zdravotnícke inštitúcie a katolíkov k správaniu, ktoré priamo porušuje ich svedomie“.

Správne pochopenie katolíckeho učenia podľa nej ide ruka v ruke s náboženskou praxou. Pravidelní účastníci liturgií sú napríklad lepšie informovaní o rôznych iniciatívach amerických biskupov, ktoré sa často týkajú práve ochrany výhrady vo svedomí.

„Pravdepodobne máte svedomie, ktoré je formované tým, čo učí cirkev, a je oveľa pravdepodobnejšie, že dokážete sformulovať učenie cirkvi,“ uviedla FioRitová o katolíkoch, ktorí skutočne praktizujú svoju vieru.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.