Matku Terezu vyhlásia za svätú 4. septembra

Kalkatskú misionárku vyhlási pápež František za svätú devätnásť rokov po jej smrti.


S Matkou Terezou sa v minulosti osobne stretol aj pápež František, ktorý v utorok podpísal dekrét o jej svätorečení. Foto – TASR/AP

Pápež František počas utorkového stretnutia s kardinálmi podpísal dekrét o svätorečení Matky Terezy z Kalkaty. Kanonizačná slávnosť prebehne v nedeľu 4. septembra pravdepodobne na Námestí sv. Petra v Ríme. Vatikán tak asi nevyhovie žiadosti indických biskupov, aby k svätorečeniu došlo priamo v Kalkate.

„Svätorečenie Matky Terezy by mohlo byť duchovne najsilnejším momentom Svätého roku milosrdenstva,“ myslí si vatikanista Giacomo Galeazzi z portálu Vatican Insider.

Zázračné uzdravenie

Zakladateľku Misionárok lásky, ktorá zomrela v roku 1997, blahorečil už v roku 2003 pápež Ján Pavol II. V decembri minulého roka pápež František schválil dekrét, ktorý potvrdil uskutočnenie zázraku na jej príhovor. Tým bol úspešne uzavretý celý proces svätorečenia.

Prečítajte si aj
Vatikán skúma zázračné uzdravenie na príhovor Matky Terezy Zdieľať

Pápežovo rozhodnutie nasledovalo po jednohlasnom súhlase kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi Kongregácie pre kauzy svätých. Pred nimi nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia taktiež jednohlasne potvrdilo sedemčlenné lekárske konzílium.

K zázraku, ktorý bol pripísaný príhovoru Matky Terezy, došlo 9. decembra 2008 v brazílskej diecéze Santos. Ide o uzdravenie 35-ročného muža z nevyliečiteľného stavu po ôsmich mozgových príhodách spojených s hydrocefalom. Muž sa v kóme nachádzal v operačnej sále, no operácia bola na chvíľu odložená, napísal portál Vatican Insider. Keď sa chirurg vrátil do sály, našiel pacienta sediaceho pri plnom vedomí a bez predchádzajúcich symptómov.

Pribudnú ďalší štyria svätci

Okrem prípadu Matky Terezy Svätý Otec podpísal dekréty pre svätorečenie ďalších štyroch blahoslavených. Poľského kňaza Stanislava od Ježiša a Márie (vlastným menom Stanisław Papczyński) a rehoľníčku švédskeho pôvodu Mariu Elisabethu Hesselbladovú svätorečia 5. júna, argentínskeho kňaza Josého Gabriela del Rosario Brochera 16. októbra a mladého Mexičana, ktorý zahynul počas protináboženských perzekúcií, taktiež 16. októbra.

Slávnostné omše, počas ktorých prebehne obrad kanonozácie, slávia vždy pápeži spravidla na Námestí sv. Petra.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo