Blíži sa svätorečenie Matky Terezy? Vatikán skúma zázračné uzdravenie na jej príhovor

O prípade zázračne vyliečeného muža z Brazílie je informovaný aj pápež František.


Matku Terezu blahorečil ešte v roku 2003 pápež Ján Pavol II. Foto – TASR/AP

S blížiacim sa začiatkom Svätého roka milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, silnejú úvahy o svätorečení svetoznámej rehoľníčky Matky Terezy z Kalkaty. Aj keď Vatikán tieto úvahy odmietol ako predčasné, nemusia byť úplne nereálne.

„Svätorečenie Matky Terezy by mohlo byť duchovne najsilnejším momentom Svätého roku milosrdenstva,“ myslí si vatikanista Giacomo Galeazzi.

Portál Vatican Insider ešte v júni tohto roku informoval, že do brazílskeho mesta Santos pricestovali odborníci z Kongregácie pre kauzy svätých. Ide o úrad Rímskej kúrie, ktorý zodpovedá za priebeh procesov blahorečenia a svätorečenia. Dôvodom je skúmanie nevysvetliteľného vyliečenia miestneho obyvateľa, ktorý v modlitbách prosil Matku Terezu o pomoc v boji so zhubným nádorom na mozgu. Lekári, ktorí muža liečili, potvrdili, že k nečakanému vyliečeniu nemohlo dôjsť prirodzenou cestou.

Prípad je starý už sedem rokov, ale zo všetkých oznámení o zázračných uzdraveniach na príhovor Matky Terezy, ktoré prijala Kongregácia pre kauzy svätých, sa tento javí ako najvhodnejší.

V prípade súhlasného stanoviska lekárskeho konzília, teologickej komisie a kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi kongregácie, bude môcť byť zázračné uzdravenie oficiálne pripísané Matke Tereze. Definitívne slovo bude mať pápež František, na ktorom bude aj určenie miesta a dátumu svätorečenia.

Prečítajte si aj
Boh ma nechce, trpela Matka Tereza. Dejiny duchovného zápasu ženy, ktorá dobyla svet

Zdieľať

Identita vyliečeného muža je kvôli prebiehajúcemu šetreniu neznáma. Jeho príbeh však portálu Catholic News Agency priblížil kňaz Elmiram Ferreira. Muž sa zdrvujúcu diagnózu dozvedel krátko po svadbe. „Choroba prerušila mnohé sny, ktoré mali so svojou manželkou. Videl som ich bolesť a utrpenie,“ povedal kňaz, ktorý rodinu zveril pod príhovor Matky Terezy. „Dala im silu v ťažkom období. Keď doktori potvrdili uzdravenie, vedel som, čia je to zásluha.“

O prípade vie už aj pápež František, ktorý sa počas Svetových dní mládeže v Rio de Janeiro v roku 2013 stretol s lekárom uzdraveného muža. Práve František mal osobne prejaviť túžbu, aby sa vatikánska Kongregácia pre kauzy svätých zaoberala týmto prípadom.

Pápež sa s Matkou Terezou stretol aj osobne počas Synody biskupov vo Vatikáne v roku 1994. „Počas synodálnych prác sedela vedľa mňa. Cítil som z nej silu, rozhodnosť jej príhovorov, pri ktorých sa nedala vyrušovať tým, že ju obklopujú biskupi. Povedala to, čo chcela povedať,“ zaspomínal si František na stretnutie s možnou budúcou sväticou.

Adam Takáč

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo