Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
13. január 2023

Vatikánska sedma

Očakávania v roku 2023: František neodstúpi a Slovensko dostane nových biskupov

Novoročný prehľad diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Očakávania v roku 2023: František neodstúpi a Slovensko dostane nových biskupov

Foto - TASR/AP

V aktuálnom prehľade sa dozviete:

  • prečo úradujúci pápež (zatiaľ) nenapodobní svojho predchodcu,
  • na čom mu bude najviac záležať počas nasledujúcich mesiacov,
  • ktoré diecézy by mohli dostať nových biskupov.

Hoci sme ešte len na začiatku nového roka, jednu z najväčších udalostí už máme za sebou – smrť a pohreb emeritného pápeža Benedikta XVI.

A ak ste mali pocit, že o možnej rezignácii jeho nástupcu Františka sa v uplynulom roku hovorilo akosi priveľa, tak sa pripravte na to, že v nasledujúcich mesiacoch sa tieto dohady ešte znásobia.

František bude pokračovať. Prvý vrchol možno očakávať už v marci, keď si pripomenieme 10. výročie zvolenia kardinála Bergoglia na pápežský stolec.

Nová apoštolská konštitúcia o Rímskej kúrii Praedicate Evangelium maximálne dve päťročné funkčné obdobia síce vzťahuje len na vedúcich vatikánskych úradov, no určite sa nájdu takí, ktorí si na novozavedenú klauzulu spomenú aj pri samotnom pontifikovi.

Viniť zo živenia tejto témy senzáciechtivé médiá by bolo nespravodlivé. Jedným z prirodzených dôsledkov prelomového rozhodnutia Benedikta XVI. je aj to, že možnosť rezignácie sa bude skloňovať už pri každom jeho následníkovi.

Navyše, súčasný pápež sa tejto téme vôbec nevyhýba. Práve naopak, opakovane sa k nej vracia. Naposledy pred mesiacom v rozhovore pre španielsky denník ABC.

Aj z tohto dôvodu by Františkovo rozhodnutie odísť do dôchodku ani zďaleka nespôsobilo taký šok, aký sme zažili pred desaťročím.

Či sa tak stane už v roku 2023? Pre uspokojenie čitateľa to risknem a dovolím si tipnúť, že nie. Prečo?

Synodálna reforma cirkvi. Po horko-ťažko dotiahnutej reforme Rímskej kúrie v roku 2022 (aj keď zatiaľ len de iure, nie de facto) sa súčasný pápež pustil do ešte ambicióznejšieho projektu – synodálnej reformy cirkvi.

Celosvetový reformný proces, ktorý mal vyvrcholiť na jeseň 2023, sa dokonca rozhodol predĺžiť o jeden celý rok – do októbra 2024.

Možno predpokladať, že projekt, na ktorom Františkovi obzvlášť záleží, no ktorý má zároveň mnohých kritikov, len tak nepustí z rúk. Pokiaľ mu to teda umožní zdravotný stav, ktorý sa v uplynulom roku výrazne zhoršil.

Pre úplnosť dodajme, že po skončení diecéznej fázy synody o synodalite (august 2022) momentálne prebieha kontinentálna fáza, pričom kontinentálne zhromaždenie v rámci Európy sa uskutoční už začiatkom februára v Prahe.

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Nový biskup pre Slovensko. A možno aj viacerí. Napriek tomu, že v uplynulom roku sa očakávalo, že na Slovensku diecézny biskup pribudne, stal sa presný opak – ubudol.

Spišská diecéza sa stále nedočkala nástupcu zosnulého Štefana Sečku († 2020), kým v Prešovskej archieparchii na jar (ne)očakávane rezignoval arcibiskup Ján Babjak.

Aj keď obe diecézy majú svojich administrátorov (Jána Kuboša, resp. Petra Rusnáka), takže plynulý chod je zabezpečený, predsa len sa očakáva, že obe sídla dostanú riadneho diecézneho, resp. eparchiálneho biskupa.

Napomôcť tomu by malo aj menovanie nového apoštolského nuncia Nicolu Girasoliho, ktorý v polovici minulého roka nahradil Giacoma Guida Ottonella. Ten sa do dôchodku pobral už krátko po návšteve pápeža Františka na Slovensku, takže vedenie nunciatúry v Bratislave bolo uprázdnené celých osem mesiacov.

Keďže arcibiskup Girasoli je výrazne agilnejším diplomatom, ako bol jeho predchodca, a polrok je dosť, aby sa zorientoval v miestnych pomeroch, možno predpokladať, že okrem Spiša a Prešova by sa mohli dočkať aj najväčšie arcidiecézy, ktoré si už dávnejšie zažiadali o ďalších pomocných biskupov.

Inzercia

No a popri tom nemožno vylúčiť ani (ne)čakanú rezignáciu niektorého z úradujúcich diecéznych biskupov.

Ďalšie očakávané udalosti v skratke

Pápež František zrejme vymenuje nových kardinálov – doteraz tak urobil každý rok s výnimkou rokov 2013 a 2021. Navyše, v tomto roku dosiahne vek 80 rokov až 11 kardinálov, takže počet voliteľov klesne na 114.

Na čele úradov Rímskej kúrie skončia viacerí kardináli – takmer isto to bude prefekt Dikastéria pre náuku viery Luis Ladaria (78 rokov) a hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie Mauro Piacenza (78). Nasledovať ich môžu aj štyria ďalší, ktorí už dosiahli kánonický vek 75 rokov: Michael Czerny (76) z Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja, João Bráz de Aviz (75) z Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, Kevin Farrell (75) z Dikastéria pre laikov, rodinu a život a Marcello Semeraro (75) z Dikastéria pre kauzy svätých.

Na tento rok sú zatiaľ naplánované dve apoštolské cesty pápeža Františka: do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu (január) a na Svetové dni mládeže v Lisabone (august).

Vo Vatikáne bude pokračovať (a pravdepodobne bude aj ukončený) súdny proces s kardinálom Becciuom a spol.; v poradí už 43. pojednávanie sa uskutoční koncom januára.

Rezonovať bude kauza svetoznámeho jezuitu a umelca Marka Rupnika, ktorý je obvinený zo závažných sexuálnych deliktov.

Napätie medzi nemeckým episkopátom a Vatikánom sa bude prehlbovať. Kým Rím sa bude snažiť tamojšiu synodálnu cestu včleniť do celosvetovej synody o synodalite, väčšina nemeckých biskupov bude presadzovať svojskú formu katolicizmu lavírujúcu na hranici schizmy.

Vojna na Ukrajine povedie k ďalšiemu prehlbovaniu rozdelenia medzi pravoslávnymi cirkvami. Kým izolácia moskovského patriarchu Kirilla sa bude naďalej prehlbovať, postavenie konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja sa posilní.

V Krakove sa v septembri uskutoční valné zhromaždenie Svetového luteránskeho zväzu, ktoré sa schádza raz za šesť rokov. Účastníci navštívia aj Slovensko.

Slovenské farnosti a cirkevné zbory budú zápasiť s vysokými cenami energií a dosahmi inflácie, čo posilní hľadanie nových možností efektívnejšej správy majetkov, väčšej finančnej samostatnosti, ale aj úvahy o reštrukturalizácii cirkevných územných jednotiek.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Martin T. Zikmund je zaujímavým zjavom. A nielen pre žitý ekumenizmus, keď ako duchovný Českobratrskej cirkvi evangelickej dlhé roky pôsobil v redakcii Katolického týdeníka.

Súčasný farár v Karlových Varoch a Chodove je inšpiratívnym mysliteľom a pútavým rozprávačom, čo dokazuje aj vo svojej novej knihe Stesk po Kraji (áno, ide odkaz na územie hobitov z Tolkienových príbehov). Pre Zikmunda je Krajom rodná krajina, kontinent, planéta i nebeská domovina.

Nad všetkými týmito priestormi meniacimi sa – s výnimkou konečného prístavu – v čase uvažuje v dvoch desiatkach kázní a esejí obsiahnutých v knižnej zbierke, ktorá spája duchovné reflexie s faktografiou, takže čitateľ odchádza nielen povznesený, ale aj poučený (A. Scheinostová).

Prajem vám víkend plný dobra a pokoja!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.