Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. január 2023

Cirkev a energie

Štát zastropoval ceny aj pre cirkvi, pri kompenzáciách sú nejasnosti

Mnohí kňazi nevedia, ako postupovať, či majú vysoké zálohové faktúry platiť, a netušia, kedy im štát zvýšené náklady vykompenzuje.

Štát zastropoval ceny aj pre cirkvi, pri kompenzáciách sú nejasnosti

Ilustračná foto: TASR/AP

V pondelok sme informovali, že farnostiam, reholiam a cirkevným zborom prišli vysoké zálohové faktúry za plyn a elektrickú energiu. V niektorých prípadoch ide až o osemnásobné zvýšene cien oproti vlaňajšku.

Nové ceny energií by boli bez pomoci štátu pre viaceré farnosti či cirkevné zbory likvidačné. Zdá sa, že po dlhých dňoch neistoty vláda našla riešenie a pomôže aj cirkvám a náboženským spoločnostiam.

Vysoké faktúry dostávajú v týchto dňoch aj zbory Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV). Tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová pre Svet kresťanstva uviedla, že navýšenie cien je vo viacerých prípadoch až päťnásobné.

„Dotýka sa to samotnej prevádzky kostolov a modlitební, keď niektoré zbory, obzvlášť tie, ktoré majú veľké historické kostoly, ale malý počet členov, riešia situáciu tak, že bohoslužby presúvajú počas zimných mesiacov do zborových miestností či iných menších priestorov, ktoré sú menej náročné na energie,“ uviedla Nunvářová a dodala, že nie každý cirkevný zbor má možnosť presunúť sa do menšieho priestoru.

Podľa nej sa však navýšenie cien dotýka aj prevádzky farských úradov a budov určených na bývanie duchovných, pretože aj tieto sú spravidla u dodávateľov energií vedené na právnické osoby, teda cirkevné zbory.

Farnosti budú mať energie zastropované

V pondelok napokon vláda schválila popri pomoci podnikateľom aj pomoc pre cirkvi, ktorá bude v zásade podobná. Podľa vyhlášky bude cena silovej zložky elektrickej energie 199 eur za MWh bez DPH a cena plynu bude 99 eur za MWh bez DPH. Ide o ceny bez distribučných poplatkov.

Podľa ekonóma rehole saleziánov Andreja Kňazeho na základe ich analýz cenníkov vidia, že cena za distribúciu sa navýši v priemere o 60 eur za 1 MWh. „Tieto ceny sa, žiaľ, ,neobchodujú‘, ale pre distribútorov ich schvaľuje štátny orgán ÚRSO,“ vysvetlil salezián.

V inštrukciách, ktoré poslali z biskupského úradu na Spiši do jednotlivých farností a ktoré máme k dispozícii, sa píše, že „prijaté nariadenie vlády sa netýka neregulovaných cirkevných odberateľov so spotrebami v roku 2021 nad 30-tisíc kWh pri elektrine a nad 100-tisíc kWh pri plyne v roku 2021“.

Pre neregulovaných odberateľov sa plánujú dotačné výzvy, dodáva biskupský úrad a pokračuje: „Zatiaľ sa avizuje výzva na dotácie na prvé tri mesiace tohto roka, vyhlásenie niekedy vo februári. Podmienky nie sú zatiaľ známe. Pre neregulovaných odberateľov preto zatiaľ ostávajú v platnosti tie rozpisy platieb, ktoré sa už posielali, a bude potrebné ich uhradiť,“ píše sa v inštrukciách.

Diecéza ráta, že pre týchto odberateľov bude suma za elektrinu okolo 270 eur za MWh a v prípade plynu 190 eur za MWh.

V praxi to znamená, že ak niektorá farnosť, rehoľný dom či cirkevný zbor mal v roku 2021 vyšší odber, ich podpora bude fungovať podľa inej schémy.

Faktúry bude následne štát kompenzovať dotačnými schémami, cez ktoré im preplatí 80 percent z rozdielu medzi cenovým stropom a reálne zaplatenou cenou. Ak teda napríklad uhradili faktúru vo výške 500 eur za jeden MWh a cenový strop je 199 eur, štát im preplatí 80 percent z 301 eur.

Nákup elektrickej energie je zložitý proces

Elektrickú energiu nakupujú spoločne aj rehole prostredníctvom Konferencie vyšších rehoľných predstavených (KVRPS). Ekonóm saleziánov a člen Ekonomicko-právnej komisie KVRPS Andrej Kňaze vysvetľuje, že v minulosti mali rehole cenu zazmluvnenú na určité obdobie, napríklad na rok.

Rehoľníci a rehoľné sestry tak dopredu vedeli, koľko ich daný rok bude stáť kWh elektriny. Tento rok však pre vysoké ceny a nestabilný trh nakupujú energiu iným, zložitejším spôsobom.

Inzercia

„Nikto z dodávateľov nám neponúkol kontrakt na fixnú sumu elektrickej energie na celé obdobie za prijateľnú cenu. Je to logické, lebo veci sú na trhoch veľmi rozkolísané, a ak by sa mal dodávateľ zaviazať k jednotkovej cene, bola by to cena naozaj astronomická,“ hovorí Kňaze.

Viacerí kňazi poukázali na to, že v súvislosti s cenami energií a dotácií panuje chaos. Zdieľať

Pre Svet kresťanstva ďalej vysvetľuje, že elektrickú energiu v súčasnosti nakupujú za tzv. spotové ceny, teda je to cena „voľnej elektrickej energie“ v daný deň na trhu. V januári sa tak dá nakúpiť elektrická energia na február za vopred stanovenú fixnú cenu. Rehole tak majú s dodávateľom elektriny naviazanú reálnu cenu na spotovú cenu.

„Naša cena za elektrickú energiu je priemer spotových cien v jednotlivé dni daného mesiaca plus aditívny koeficient za každý MWh,“ vysvetľuje spôsob nákupu elektrickej energie saleziánsky kňaz.

Výška zálohovej faktúry sa však logicky nedá vypočítať zo spotovej ceny, keďže sa vopred nevie, aké budú ceny v jednotlivé dni daného mesiaca. Zálohová faktúra sa teda vypočítava z ceny elektrickej energie na burze v predchádzajúci mesiac. Presnejšie ako priemer cien elektrickej energie na burze za prvých 25 dní predchádzajúceho mesiaca.

Preto vzniká nepomer medzi výškou zálohových faktúr a výškou reálnej ceny vo vyúčtovacej faktúre.

Konkrétne prvá zálohová faktúra v roku 2023 počíta s výškou ceny za elektrickú energiu 336 eur za 1 MWh (podľa stavu na trhu z decembra 2022). Dnes je už známe, že spotová cena elektrickej energie za prvých 12 januárových dní je však iba 130 eur za 1 MWh. Tieto rozdiely reholiam zohľadní vyúčtovacia faktúra, ktorú by mali dostať po júni.

Stále však hovoríme o cene elektrickej energie, teda o silovej zložke, no do konečnej faktúry sa za cenu elektrickej energie premietajú aj distribučné poplatky.

Namiesto apoštolátu riešia energie

Viacerí kňazi poukázali na to, že v súvislosti s cenami energií a dotácií panuje chaos. Mnohí nevedia, ako postupovať, nevedia, či majú vysoké zálohové faktúry platiť, a netušia ani, kedy im štát vysoké ceny vykompenzuje.

Ako upozornil farár v Novej Lesnej Anton Ziolkovský, štát nedokázal načas vyplácať kompenzácie za pomoc ľuďom z Ukrajiny. „Predstavte si, že teraz pôjde o rádovo väčšie množstvo subjektov. Neviem si ani predstaviť, ako by štát toto robil na nejakej mesačnej báze. Nehovoriac o tom, že ak by nám dávali kompenzácie napríklad raz za pol roka, môžem to rovno zavrieť,“ poukazuje farár.

Namiesto toho, aby sa kňazi a rehoľníci venovali apoštolátu a svojej činnosti, musia riešiť, ako sa vyrovnať s vysokými cenami energií, aby to finančne prežili.

Viacerí zasvätení avizovali, že si uvedomujú, že zdražovanie spôsobuje existenčné problémy rodinám s deťmi, dôchodcom či nízkopríjmovým skupinám, a preto sa nechcú na ceny sťažovať. Podľa nich treba premýšľať, ako v prvom rade pomôcť týmto skupinám. Na druhej strane, situácia je náročná aj pre nich.

S navýšením cien všetci rátali už od minulého roka, no najhoršia na celej situácii je neistota. Koľko na konci dňa zaplatia, či a ako im štát pomôže a koľko potrvá, kým sa k peniazom dostanú?

Zvýšenie cien sa netýka iba kostolov a domov, kde duchovní a zasvätení bývajú a žijú, ale aj pastoračných centier, kam chodia deti, mládež a rodiny, ako aj škôl, hospicov, charitatívnych a sociálnych zariadení.

Kňazi a rehoľníci tak v konečnom dôsledku nežiadajú o pomoc s energiami pre seba, ale preto, aby dokázali zachovať služby a pastoračné aktivity, ktoré poskytujú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.