Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. 04. 2016, 17:27

Pápež František navštívi Arménsko, Gruzínsko a Azerbajdžan

V Arménsku si v júni hlava Katolíckej cirkvi pripomenie 100. výročie genocídy. Azerbajdžan a Gruzínsko navštívi na prelome septembra a októbra.

Pápež František navštívi Arménsko, Gruzínsko a Azerbajdžan


Biskupi a kňazi Arménskej apoštolskej cirkvi požehnávajú ikonu počas spomienky na 100. výročie genocídy v apríli 2015 v meste Vagharšapat. Foto – TASR/AP

Informáciu o ceste pápeža Františka do kaukazského regiónu v sobotu potvrdilo Tlačové stredisko Svätej stolice. „Prijmúc pozvania Jeho Svätosti Karekina II., najvyššieho patriarchu a katolikosa všetkých Arménov, civilných autorít a Katolíckej cirkvi, Jeho Svätosť František navštívi Arménsko od 24. do 26. júna 2016,“ uvádza tlačové komuniké.

„Zároveň, prijmúc pozvania Jeho Svätosti a Blaženosti Illiu II., katolikosa a patriarchu celého Gruzínska, a civilných a náboženských autorít Gruzínska a Azerbajdžanu, Svätý Otec uzatvorí svoju apoštolskú cestu na Kaukaze navštíviac tieto dve krajiny od 30. septembra do 2. októbra 2016,“ píše sa v druhej časti komuniké.

Apoštolská cesta Svätého Otca tak bude kvôli geopolitickým okolnostiam rozdelená do dvoch častí. Dlhodobý spor medzi kresťanským Arménskom a prevažne moslimským Azerbajdžanom o územie Náhorného Karabachu v uplynulých dňoch opäť kulminoval. Na otázku novinárov, či pápež navštívi aj tento región, hovorca Svätej stolice Federico Lombardi neodpovedal.

Prečítajte si aj
Pápež vyrazí za migrantmi na grécky ostrov Lesbos Zdieľať

Pápežova cesta do Arménska bude ťažko stráviteľná aj pre Turecko, ktoré odmieta označiť vyvražďovanie Arménov po roku 1915 za genocídu. Pred rokom si ju Svätý Otec pripomenul omšou v Bazilike sv. Petra za účasti arménskych kresťanov. Počas slávnosti zopakoval slová sv. Jána Pavla II., že zabíjanie Arménov zo strany Osmanskej ríše bolo prvou genocídou 20. storočia. Vyjadrenie natoľko pobúrilo tureckých predstaviteľov, že zareagovali predvolaním veľvyslanca Svätej stolice v Ankare.

Pápež by mal okrem hlavného mesta Jerevan navštíviť aj mesto Gumri, kde sa nachádza katedrála Božej Matky. Počas sovietskej éry bola jediným katolíckym chrámom v krajine, ktorý mohli veriaci navštevovať.
 

Odporúčame