Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
24. marec 2023

Vatikánska sedma

Historický súd s kardinálom a spol. je čoraz absurdnejší

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Historický súd s kardinálom a spol. je čoraz absurdnejší

„Muž číslo 3“ vo vatikánskej hierarchii, arcibiskup Edgar Peña Parra. Foto: profimedia.sk

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo sa javí ako absurdné na súdnom spore vo Vatikáne,
  • k akým biblickým postavám prirovnal George Weigel lídrov nemeckej synody
  • a ktorú pravoslávnu cirkev chce patriarcha Bartolomej odčleniť od Moskvy.

Keď sa vo Vatikáne začínal v roku 2021 súdny proces v kauze luxusnej nehnuteľnosti v Londýne, spomínali sa prívlastky ako historický, neopakovateľný, najväčší.

Po dvoch rokoch však možno hovoriť o čoraz podivnejšom až absurdnom procese, ktorý zrejme speje do stratena.

Pripomeňme, že pred senátom súdu Mestského štátu Vatikán stojí desať obžalovaných a riešia sa tri hlavné kauzy – dve menšie a jedna veľká. V prvej konzultantka Cecilia Marognová údajne použila peniaze Štátneho sekretariátu na osobné výdavky, v druhej kauze „Sardínia“ podľa obžaloby pridelil kardinál Angelo Becciu 100-tisíc eur z kasy Štátneho sekretariátu k dispozícii na charitatívnu činnosť organizácii, ktorú riadil jeho brat.

Súd sa však uberá zvláštnym smerom predovšetkým v kľúčovom bode obžaloby, ktorým je sporná investícia za 350 miliónov eur do luxusnej nehnuteľnosti v Londýne, na ktorej Svätá stolica prišla o približne 217 miliónov eur, z ktorých veľkú časť tvorili dary od veriacich.

 

Keď Vatikán zistil, že londýnsky biznis nie je pre neho výhodný, snažil sa z neho vycúvať.  Budovu však kontroloval taliansky maklér Gianluigi Torzi cez svojich tisíc akcií s hlasovacím právom.

Vatikánski úradníci sa rozhodli odkúpiť Torziho podiel, a hoci zmluvu s ním považovali za podvodnú, netrúfali si na súdny spor. Maklér si pôvodne pýtal za svoj podiel nehoráznych 25 miliónov eur, dostal napokon 15 miliónov. Všetko uzavreli v máji 2019. Prokuratúra to však považuje za vydieranie a niektorých aktérov dohody obžalovali. A tu nastáva problém.

Čítajte tiež

Arcibiskup Edgar Peña Parra a jeho kľúčová výpoveď. Minulý týždeň sa konalo v poradí už 51. a 52. pojednávanie v kauze. Vypovedal arcibiskup Edgar Peña Parra, ktorý je ako substitút (zástupca) Štátneho sekretariátu tretím najvyššie postaveným mužom vo Vatikáne.

Ako uvádza ACI Stampa, na súde Peña Parra priznal, že sa rozhodol prevziať kontrolu nad londýnskym majetkom, pričom vraj nevedel o výhradách vatikánskej banky (IOR), a že v každom prípade bol pápež František o všetkom informovaný.

Peña Parra navyše opísal, ako si ho pápež 22. decembra 2018 zavolal do Domu svätej Marty. „Myslel som si, že mám hovoriť o správe cirkvi, namiesto toho, keď som vstúpil do Svätej Marty, našiel som pápeža s právnikom Emanuelom Intendentem a Giuseppem Milanesem,“ povedal.

Milanese je pápežov priateľ, ktorý v prípade rokoval na Františkovu žiadosť, no potom sa rozhodol z osobných dôvodov nezapájať. Intendente je právnik, nefiguruje medzi obžalovanými, no jeho svedectvo bolo v prospech obžalovaného makléra Torziho.

Podľa výpovede Peñu Parru pápež v spomínanom rozhovore s Milanesem a Intendentem navrhol „obrátiť list, začať odznova a snažiť sa prísť o čo najmenej peňazí“.

Vatikanista Andrea Gagliarducci, ktorý pravidelne reportuje zo súdnych pojednávaní v tejto kauze, okomentoval posledný vývoj takto: „Nakoniec sa ukazuje toto: pápež nielenže vedel o situácii okolo nehnuteľnosti, ale bol osobne informovaný rôznymi kanálmi, vedel a schvaľoval spôsob, akým sa rozhodlo o riešení tejto záležitosti,“ píše a pripomína fotografiu pápeža s maklérom Torzim z 26. decembra 2018.

V tomto kontexte sa ukazuje v zlom svetle najmä dlhoročný vatikánsky úradník monsignor Perlasca (podľa všetkého podpísal dokumenty bez schválenia nadriadenými), lenže on, paradoxne, medzi obžalovanými nie je, kým iné postavy (ktoré zrejme konali podľa pokynov kardinála Parolina a možno aj pápeža) áno.

„Predovšetkým sa však pýtame, prečo prebieha súdny proces, ak bol pápež o všetkom informovaný a všetko schválil,“ pokračuje vatikanista Gagliarducci, podľa ktorého existuje riziko, že tento proces sa skončí oslobodením väčšiny obžalovaných, možno aj všetkých, a prípadným odsúdením ostatných len za menej závažné trestné činy.

Ak to tak naozaj dopadne, bude to napriek snahám pápeža Františka o očistu vatikánskych financií ďalšia rana pre reputáciu Vatikánu.

Ďalšie udalosti týždňa v skratke

Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu od štvrtka žiadať o kompenzácie cien energií. Žiadateľom, ktorí splnia podmienky, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 percent oprávnených nákladov, oznámil rezort hospodárstva.

Nadaní Slováci majú možnosť vystupovať v oficiálnom programe Svetových dní mládeže. Hudobníci, speváci či tanečníci pôjdu na SDM šesť týždňov vopred a pobyt v Lisabone budú mať zadarmo.

Inzercia

Taliansky biskup Mariano Crociata. Foto: COMECE

Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata. Biskup talianskeho regiónu Latina – Terracina – Sezze – Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.

Patriarcha Bartolomej chce litovskú pravoslávnu cirkev odčleniť od Moskvy. Spadať by mala po novom pod Konštantínopol.

Neznámi páchatelia ostreľovali školu a kláštor františkánskych mníšok v Nazarete. Miestna kresťanská komunita je šokovaná a žiada od štátnych orgánov konkrétne kroky.

Prokuratúra v Mníchove zastavila vyšetrovanie bývalých mníchovských arcibiskupov Josepha Ratzingera a Friedricha Wettera. Vyšetrovanie možných pochybení pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania neodhalilo dostatočné podozrenie z trestnej činnosti.

Greta Thunbergová dostane čestný doktorát z teológie. Činnosť aktivistky súvisí s predmetom výskumu teológie, hovorí o rozhodnutí Helsinskej univerzity jeden z profesorov.

O čom píšu vatikanisti (George Weigel o nemeckej synode)

Americký autor a životopisec svätého pápeža Jána Pavla II. George Weigel tvrdo kritizuje závery tzv. nemeckej synodálnej cesty. V komentári pre National Catholic Register predstavil paralelu medzi liturgickými čítaniami z pondelka 13. marca a hlasovaním na synodálnom zhromaždení vo Frankfurte.

Tak príbeh o vojenskom veliteľovi Námanovi, ako aj evanjeliová pasáž o Nazaretčanoch, ktorým Ježiš čítal v synagóge, boli podľa Weigela o pýche, ktorá je prekážkou uzdravenia a nakoniec aj viery v pravého Boha.

„Keď nemecká synodálna cesta schvaľuje akýsi parlamentný systém riadenia cirkvi v rozpore s poriadkom, ktorý pre svoju cirkev ustanovil sám Kristus, Nemci robia presne to, čo robil každý pyšný hriešnik od Adama a Evy – cez malomocného Námana až po pohŕdavých Nazaretčanov: odmietajú Božie zjavenie,“ napísal Weigel.

Nenechajte si ujsť

Filmová bodka

S prichádzajúcim jarným počasím sa v človeku prebúdzajú aj dovolenkové, turistické či pútnické túžby. Tieto dni sa v amerických kinách objaví dokumentárny film o jednej z najznámejších pútí – camino de Santiago.

Podľa zverejneného trailera by malo ísť o vizuálne vydarený počin s kvalitnou kamerou a hudbou. Filmom sprevádza ako rozprávač biskup Donald Hying z Madisonu vo Wisconsine, ktorý vedie pútnikov aj na reálnom camine.

Catholic News Agency cituje ďalšieho biskupa, Jamesa Conleyho z Lincolna v Nebraske, ktorý bol na camine tri razy a tvrdí, že tento film je najlepší, aký o slávnej pútnickej trase videl. „Je skvelou pôstnou meditáciou,“ navnaďuje biskup.

Prajem vám požehnaný jarný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.