Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
27. marec 2023

Miss Nemecko Kira Geissová

Byť kresťanom je super. Cirkev milujem nadovšetko, je mojím domovom

Nie je to tak dávno, čo Miss Nemecko prešla reformou celého konceptu a už viac nie je len klasickou súťažou fyzickej krásy.

Byť kresťanom je super. Cirkev milujem nadovšetko, je mojím domovom

Foto: AP/Philipp von Ditfurth

Nedávno obletela svet správa, že súťaž o nemeckú korunu krásy vyhrala 20-ročná študentka teológie, ktorá sa na Evanjelikálnej misijnej škole v Unterweissachu pripravuje na povolanie učiteľky náboženstva. 

Vo finálový večer porazila deväť súperiek, ktoré boli vybrané spomedzi 15-tisíc prihlásených žien. V top desiatke súťažila o post kráľovnej krásy aj 19-ročná transgenderová žena a aktivistka Saskia von Bargen.

Čo zaujalo porotu na zapálenej študentke teológie? Nie je to tak dávno, čo Miss Nemecko prešla reformou celého konceptu a už viac nie je len klasickou súťažou fyzickej krásy.

Zmena v pravidlách

Nemci na pódiu už viac neuvidia mladé štíhle krásky s ideálnymi mierami predvádzajúce sa v bikinách, ktoré hodnotí mužská porota. 

V roku 2019 sa organizátori rozhodli, že kritériami, podľa ktorých porota zložená z oboch pohlaví hodnotí súťažiace, bude ich osobnosť, spoločenská angažovanosť a schopnosť byť vzorom pre iné ženy. 

Podľa Maxa Klemmera, ktorý Miss Nemecko organizuje, už nejde o súťaž krásy, ale skôr o platformu, ktorá poskytne hlas silným ženám. 

„Snažíme sa nájsť ambasádorku, ktorá môže byť idolom a identifikačnou postavou pre mnohé iné ženy,“ vyhlásil 25-ročný Klemmer, ktorý spolu so svojím otcom vedie korporáciu MGC-Miss Germany. 

O zmene v nastavení súťaže svedčí aj fakt, že minulý rok vyhrala titul Miss Nemecko 37-ročná greenfluencerka a herečka Domitila Barrosová, ktorá vyrástla v brazílskej favele.

Tohtoročná víťazka Kira Geissová, ktorá okrem prípravy na kazateľskú dráhu pracuje v oblasti vizuálneho marketingu, pochádza z Magdeburgu.

Kira nevyrastala v kresťanskej rodine. Ako sama priznáva, v tínedžerskom veku sa dostala do rôznych partií priateľov, s ktorými skúšala alkohol či drogy. 

Vieru v Ježiša Krista objavila v šestnástich rokoch, keď ju dve dievčatá pozvali do mládežníckej skupinky v ich cirkvi a naplno sa im začal venovať mentor. To ju zmenilo natoľko, že sa dala na štúdium teológie. 

Časom sama začala viesť mladých a zakladať mládežnícke skupiny. V Magdeburgu spoluzakladala mládežnícku komunitu Eastside. Od roku 2016 pôsobí aj v evanjelikálnej organizácii humanitárnej pomoci Samaritan’s Purse, ktorá poskytuje pomoc ľuďom vo fyzickej núdzi. 

„Mojím cieľom bolo a je umožniť a dať mladým ľuďom to, čo mi bolo dopriate zažiť. Podporu tínedžerov vnímam ako dôležitú súčasť v oblasti sociálnej udržateľnosti a osobného rozvoja,“ povedala v rozhovore pre nemecký časopis Pro Medien pred súťažou.

Prihlásila sa, lebo chcela evanjelizovať mladých

Kira je tiež rečníčkou, chodí prednášať a radiť do rôznych firiem a spoločností o tom, čo potrebuje generácia Z a ako s ňou spolupracovať. Po skončení súťaže má v pláne založiť celonemeckú mládežnícku platformu, ktorá bude aktívna aj v cirkvi.

„Ak sa stanem Miss Nemecko, na rok preruším misijnú školu a naplno sa budem venovať svojej veci. Chcem vytvoriť platformu, bezpečný priestor pre mladých ľudí mimo digitálneho sveta, kde dostanú podporu a priestor. Myslím si, že pre mladých ľudí musí byť viac svetských miest, kde sa ich hlas počíta a kde môžu vystúpiť zo svojej ulity,“ uviedla v rozhovore.

Na otázku, ako prišla k nápadu prihlásiť sa do súťaže krásy, odpovedala, že pri zakladaní zboru v rodnom meste premýšľala nad tým, ako osloviť mladých ľudí. 

Inzercia

„V Magdeburgu sme spolupracovali so školami, boli sme veľmi aktívni v susedstve a organizovali sme prvé akcie vo svojich obývačkách. Potom som uvidela nový koncept Miss Nemecko a dostala som dve upozornenia na Instagrame. Bolo mi to podozrivé,“ spomína Geissová.

Zdieľať

Keď videla inzerát na prihlásenie prvý raz, pomyslela si, že pôjde o ženy s dokonalými mierami a so skresleným ideálom krásy, a to vôbec nebolo pre ňu. Pri druhej reklame, ktorá jej vyskočila na Instagrame, zistila, že súťaž má nový koncept, ktorý ju nadchol, a prihlásila sa. 

„Koncept sa zmenil zo súťaže krásy na ‚platformu na posilnenie postavenia žien‘. Pozrela som si aj profil aktuálnej Miss Nemecko Domitily Barrosovej. Je to pôsobivá žena. Takže som zistila, že je to vzrušujúca platforma, prostredníctvom ktorej možno niečo zmeniť.“

Geissová v prihláške do súťaže zdôraznila svoju dobrovoľnú angažovanosť v cirkevných organizáciách a vystupovala ako „hlas generácie Z“.

„Myslím si, že nastal čas, aby sme sa starali nielen o zdravú údržbu našej planéty, ale aby sme sa aj aktívne zapájali do toho, aby sa ľudia mohli vnútorne uzdravovať a rásť,“ uviedla v profile na oficiálnej webovej stránke Miss Nemecko.

Jej osobnosť a zápal pre mládež napokon porotu zaujali natoľko, že súťaž vyhrala a odniesla si domov finančnú odmenu v hodnote 25 000 eur.

Túži, aby mladí spoznali svoju hodnotu

Ako úradujúca Miss Nemecko sa chce nasledujúci rok zamerať na tému sociálnej udržateľnosti, najmä na podporu práce s mládežou a správneho využívania sociálnych médií.

Na otázku, čo si Kira želá pre mladú generáciu do budúcna, odpovedala, že chce, aby spoznali svoju hodnotu. „Následkom mnohých súčasných kríz mnohí z nich nevedia, ako bude vyzerať ich budúcnosť. Chcem, aby si mladí ľudia uvedomili, kto sú, a aby ich hlas bolo počuť. Mladí ľudia nesmú byť zosmiešňovaní, treba ich brať vážne a povzbudzovať ich. Musia mať možnosť rozvíjať sa.“

Podľa nej je práve cirkev na tento účel vhodnou platformou, pretože väčšina mládežníckych a dobrovoľníckych aktivít má základy v cirkvi. 

„Potrebujeme viac mladých zborov, ktoré sú otvorené zmenám. Zbory, ktoré sa držia svojich zásad, ale stále idú so spoločnosťou. Chcela by som byť hlasom cirkvi. Milujem ju nadovšetko a je mojím domovom. Chcela by som mladým ľuďom povedať: ‚Byť kresťanom je super. Cirkev môže byť aj moderná.‘ Ale na druhej strane: ‚Uvedomte si, že máte hlas, ktorý môžete použiť! Aj ty máš slovo a môžeš niečo zmeniť,‘“ dodala.

Ako uvádza portál Angelopedia, 20-ročná študentka vníma priepasť medzi staršími a mladšími generáciami. Preto chce byť mostom medzi nimi a povzbudzovať ich k spolupráci. Staršia generácia podľa nej môže využiť vitalitu, digitálne know-how a vynaliezavosť mladšej generácie. 

Mladí ľudia môžu zároveň prijať bohatstvo životných skúseností a z nich vyplývajúce názory staršej generácie a integrovať ich do svojho myslenia, aby spoločne dosiahli udržateľnú spoločnosť.

Kira bojuje aj za práva a rovnosť žien v modernej spoločnosti. Podľa nej ženy stále zarábajú v priemere o 18 percent menej ako muži a sú častejšie postihnuté chudobou v starobe. 

„Chcela by som apelovať na našu spoločnosť, aby ženám a mladým ľuďom poskytla čoraz viac priestoru a hlasu a začlenila ich do rozhodovacích procesov, ktoré sú dôležité pre spoločnosť. Svojou výhrou vyhlasujem, že zastupujem tieto dve skupiny,“ uviedla na oficiálnej webovej stránke Miss Nemecko.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.