Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kostoly Slovenska Svet kresťanstva
25. jún 2023

Kostoly Slovenska

V starobylej Nitre je 24 kostolov a chrámov, najviac po Bratislave a Košiciach

V Bazilike svätého Emeráma je uložená časť telesných pozostatkov (relikvií) svätého Konštantína-Cyrila aj telesné pozostatky svätého Andreja-Svorada, Jozefa Tisa i kardinála Korca.

V starobylej Nitre je 24 kostolov a chrámov, najviac po Bratislave a Košiciach

Kostol svätého Ladislava. Foto: Pavol Demeš

O Nitre sa vraví, že bola podobne ako Rím postavená na siedmich pahorkoch, ktorými sú Zobor, Hradný vrch, Martinský vrch, Kalvária, Lupka, Na vŕšku a Borina.

Mesto sa zvykne označovať ako matka slovenských miest – prvé potvrdené historické zmienky o Nitre sú z roku 828.

Nitra, ktorá je dnes s vyše 76-tisíc obyvateľmi piatym najväčším mestom Slovenska, má 24 kostolov vrátane dvoch rozostavaných, čo ju v tomto kontexte radí na tretie miesto za Bratislavu (60) a Košice (42).

Rímskokatolíckych kostolov je 21, z toho vo výstavbe je kostol v rámci Komunitného centra Orechov dvor. Rovnako vo výstavbe je pravoslávny chrám, pravoslávne bohoslužby však možno navštíviť už teraz, a to v budove Remeselníckeho centra na Mostnej 13.

V meste sa nachádza aj moderný evanjelický kostol i kalvínsky kostol. Gréckokatolíci majú bohoslužby v rímskokatolíckom Kostole svätého Štefana Kráľa, ktorý si začiatkom 90. rokov 20. storočia prenajali na sto rokov a slúži im ako farský kostol farnosti, ktorej patrónom je svätý Andrej Prvopovolaný.

Evanjelický Kostol Svätého Ducha. Foto: Zdenko Dzurjanin

Veľký počet kostolov akiste odráža starodávnosť mesta i Nitrianskeho biskupstva. Keď sa v čase Svätoplukovej vlády nachádzala Nitra na vrchole svojej slávy, bulou Industriae tuae pápeža Jána VIII. z roku 880 bol za biskupa sanctae ecclesiae nitrensis (svätej cirkvi nitrianskej) ustanovený Viching, ktorý podliehal arcibiskupovi metropolitovi Metodovi.

Vtedajšia Nitra sa takto vďaka pápežskej bule stala prvým dokumentovaným biskupstvom v strednej a vo východnej Európe, čiže aj prvou diecézou medzi slovanskými národmi. Bazilika svätého Emeráma, nitrianska katedrála, je najstarším diecéznym chrámom na Slovensku.

Samotná história kresťanstva v regióne je ešte staršia. Figuruje v nej nitriansky knieža Pribina, ktorý dal postaviť v Nitre kostol, niekedy v rokoch 828 – 829 posvätený salzburským arcibiskupom Adalrámom. Tento kostol je prvým historicky doloženým dokladom kresťanstva u Slovanov.

Neskôr, keď v Nitrianskom kniežatstve vládol moravský knieža Rastislav, mohla byť Nitra, v tom čase jedno z dôležitých stredísk náboženského a politického života Veľkomoravskej ríše, svedkom príchodu byzantskej misie svätých Konštantína-Cyrila a Metoda v roku 863.

Datovanie kostolov Nitry

11. storočie (1): Bazilika svätého Emeráma (Pozostáva z troch kostolov: románsky kostol bol postavený na prelome 11. – 12. storočia, horný kostol v rokoch 1333 – 1355 a dolný kostol v rokoch 1622 – 1642.)

12. storočie (2): Kostol svätého Štefana Kráľa, Kostol svätého Michala Archanjela v Nitre-Dražovciach

Kostol svätého Michala Archanjela v miestnej časti Nitra-Dražovce. Foto: Zdenko Dzurjanin

13. storočie (2): Kostol narodenia Panny Márie, Kostol všetkých svätých

17. storočie (3): Kostol nanebovzatia Panny Márie, Kostol svätého Petra a Pavla (1630), Kostol svätého Jozefa

18. storočie (6): Kostol svätého Urbana v Nitre-Čermáni, Kostol svätého Ondreja Apoštola, Kostol svätého Petra a Pavla v Nitre-Janíkovciach, Kostol svätého Michala Archanjela (1739), Kostol svätého Ladislava (1701 – 1742), Kostol svätého Urbana

19. storočie (2): Kostol svätého Františka Xaverského (1803), Kostol navštívenia Panny Márie (1852 – 1861)

20. storočie (5): Kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi (1910 – 1911), Kostol svätého Martina (1943), Kostol svätého Cyrila a Metoda (1947), Kostol nanebovzatia Panny Márie v Nitre-Párovských Hájoch (1998), evanjelický Kostol Svätého Ducha (2000)

21. storočie (3): Kostol svätého Gorazda (2009), pravoslávny Chrám svätým apoštolom rovných Cyrila a Metoda a Sedmopočetníkov (vo výstavbe), Kostol blahoslaveného Zefyrína (vo výstavbe)

Inzercia

Viaceré kostoly spravujú rehoľné komunity

Kostol svätého Ladislava – piaristi

Kostol nanebovzatia Panny Márie – verbisti

Kostol svätého Cyrila a Metoda – salvatoriáni

Zaujímavosti

V Bazilike svätého Emeráma je uložená časť telesných pozostatkov (relikvií) svätého Konštantína-Cyrila, ktoré si z Ríma vyžiadal nitriansky biskup Karol Kmeťko. Pamiatka slovanských bratov vierozvestov zo Solúna sa v Nitre každoročne pripomína 5. júla Cyrilo-metodskou púťou.

V Bazilike svätého Emeráma sú uložené aj telesné pozostatky svätého Andreja-Svorada, benediktína, patróna Nitry i Nitrianskeho biskupstva, ktorý žil ako pustovník na Zobore, Jozefa Tisa i kardinála Jána Chryzostoma Korca.

Bazilika svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Foto: Pavol Demeš

V piaristickom Kostole svätého Ladislava boli 13. februára 1921 vysvätení (konsekrovaní) prví slovenskí biskupi Karol Kmeťko, Marián Blaha a Ján Vojtaššák.

V ruine Kostola svätého Jozefa, súčasti niekdajšieho kláštora kamaldulov na Zobore, je ako v jedinej kostolnej ruine na celom Slovensku konsekrovaný kamenný oltár.

Dnešný kalvínsky kostol bol v roku 1911 posvätený ako kostol pre evanjelikov a kalvínov, ktorí ho mali istý čas v spoločnom vlastníctve. Kvôli spoločnému užívaniu bol v ňom umiestnený pohyblivý oltár.

Spomedzi nitrianskych kostolov má najväčší organ Kostol svätého Ladislava (piaristický). Od roku 2008 sa v ňom koná medzinárodný organový festival Ars Organi Nitra.

Keď počas svojej cesty po Slovensku v roku 1995 zavítal do Nitry pápež Ján Pavol II., navštívil aj Baziliku svätého Emeráma, čo pripomína jeho reliéf v bazilike, kríž na pamiatku návštevy Nitry pri vstupe do baziliky, jeho socha v nadživotnej veľkosti stojaca v areáli Nitrianskeho hradu i neďaleké Námestie Jána Pavla II.

Vo farnosti Nitra-Janíkovce, kde sa Svätý Otec stretol s mládežou, stojí pred Kostolom svätých Petra a Pavla jeho drevená socha a na samotnom mieste stretnutia sa nachádza pamätný kameň.

Kostol svätého Michala Archanjela v Nitre-Dražovciach je zobrazený na jednej z niekdajších slovenských bankoviek i na poštovej známke.

K storočnici spomenutej vysviacky bola vydaná poštová známka, ktorá zobrazuje troch biskupov a v pozadí priečelie ich konsekračného piaristického kostola.

Motív Baziliky svätého Emeráma sa zase nachádza na špeciálnej memo eurobankovke, ktorá bola vydaná ako spomienka na návštevu pápeža Jána Pavla II. v Nitre, i na viacerých poštových známkach.

Takmer polovica kostolov Nitry má štatút národnej kultúrnej pamiatky.

Ďalšie články zo seriálu Kostoly Slovenska nájdete tu.

Fotografie všetkých nitrianskych kostolov s údajmi nájdete na našej webstránke www.kostolyslovenska.sk.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.