Pápež napísal ďalšiemu ľavicovému prezidentovi (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež napísal ďalšiemu ľavicovému prezidentovi (Vatikánska sedma)

Socialistickí prezidenti Bolívie a Venezuely Evo Morales a Nicolás Maduro sa tešia pozornosti pápeža Františka. Foto – TASR/AP

Po nástupe pápeža Františka sa Svätá stolica na viacerých problematických miestach sveta angažovala v role sprostredkovateľa. Na rade je Venezuela.

Len nedávno si Vatikán zlízol kritiku za to, že na konferenciu o sociálnej encyklike Jána Pavla II. Centesimus Annus pozval socialistický výkvet spoza Oceána – bolívijského prezidenta Eva Moralesa, ekvádorského prezidenta Raffaela Correu a socialistického kandidáta na prezidenta USA Bernieho Sandersa. Navyše Moralesa a Sandersa prijal pápež aj osobne. 

Neuplynul ani mesiac a hlava Katolíckej cirkvi je spájaná s ďalším ľavicovým prezidentom. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi uplynulý týždeň potvrdil, že František napísal list venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. „Pápež s veľkým záujmom a pozornosťou sleduje udalosti vo Venezuele,“ uviedol Lombardi bez toho, že by bližšie špecifikoval obsah korešpondencie. Pripomenul tiež pápežov príhovor pred veľkonočným požehnaním Urbi et Orbi, v ktorom sa dotkol neľahkej situácie Venezuely.

Nespokojní sú aj biskupi

Nemlčia ani miestni biskupi, ktorí otvorene vystúpili proti stavu, v akom sa krajina nachádza. Napriek tomu, že Venezuela má bohaté ložiská ropy, trpí nielen rozsiahlou energetickou krízou, ale aj vysokou infláciou a ekonomickou recesiou. Vo vyhlásení z konca apríla biskupi uviedli, že krajina ešte nikdy netrpela takým nedostatkom základných potravín a liekov. Dôsledkom je nielen rozsiahla korupcia na všetkých úrovniach spoločnosti, ale aj nárast vrážd a inej kriminality.

Prečítajte si aj
Očaril Rím demokratický socializmus? Zdieľať

Úlohou vlády je podľa biskupov služba občanom, pričom v tejto situácii je jej povinnosťou obrátiť sa s prosbou o pomoc aj na cirkev či ďalšie medzinárodné, súkromné alebo charitatívne organizácie. „Zneužívať situáciu na úkor iných je zločin a ťažký hriech,“ upozornili biskupi všetkých, ktorí sa snažia profitovať z utrpenia druhých.

Sociálna situácia sa medzitým premietla aj do politickej krízy. Venezuelská opozícia odovzdala štátnej volebnej komisii petíciu za odvolanie prezidenta Madura, ktorú podpísalo 1,8 milióna ľudí. Za necelý týždeň sa podľa opozície podarilo vyzbierať viac než deväťnásobok potrebných podpisov.

Je pravdepodobné, že dôležitú rolu mediátora medzi prezidentom a opozíciou zohrá veľvyslanec Svätej stolice Aldo Giordano. Po nástupe pápeža Františka sa Svätá stolica na viacerých problematických miestach angažovala v role sprostredkovateľa. Jej najvýraznejším úspechom bolo nadviazanie diplomatických vzťahov medzi Kubou a USA. K angažovaniu sa v prípade Venezuely má navyše dva silné dôvody – pápež František je Latinskoameričan a súčasný vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin v minulosti pôsobil ako apoštolský nuncius v Caracase.

Pápež má nových vojakov

Pápežská švajčiarska garda je nielen najmenšou, ale aj najkrajšou armádou na svete. Dôvodom je nielen známa pestrofarebná uniforma, ale aj sympatickí vojaci. Ich výber je naozaj dôkladný. Záujemca o dvojročnú službu v garde musí byť držiteľom švajčiarskeho pasu, mať výšku aspoň 174 centimetrov, menej ako 30 rokov, mať dobrý zdravotný stav a absolvovanú základnú vojenskú službu vo švajčiarskej armáde. Okrem telesných kritérií sú stanovené aj ďalšie dôležité podmienky: byť katolíckeho vierovyznania a mať bezchybnú reputáciu. Do švajčiarskej gardy musia dokonca vstupovať ako slobodní a s prípadnou ženbou počkať, až kým nedosiahnu hodnosť desiatnika.


Jeden z nováčikov Pápežskej švajčiarskej gardy skladá prísahu na Námestí sv. Damaza vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Tieto náročné kritériá splnilo aj 23 nových členov gardy, ktorí 6. mája zložili prísahu vernosti pápežovi. Nejde o náhodný dátum. Práve v tento deň v roku 1527 došlo k najznámejšej a zároveň najtragickejšej udalosti v dejinách gardy. Pri obrane pápeža Klementa VII. pred žoldniermi Karola V., ktorí plienili Rím, položilo život 147 gardistov. S pápežom sa v Anjelskom hrade, ktorý slúžil ako núdzový úkryt v časoch ohrozenia, zachránilo len 42 vojakov.

V minulosti bola švajčiarska garda viackrát rozpustená či reorganizovaná. K poslednej najvýraznejšej zmene došlo počas pontifikátu pápeža Pavla VI., ktorý začiatkom 70. rokov minulého storočia zrušil ostatné ozbrojené zložky Svätej stolice a ochranu pápeža a Apoštolského paláca zveril výhradne švajčiarskej garde. V čase uprázdneného apoštolského stolca (tzv. sede vacante) garda chráni kardinálsky zbor, ktorý dočasne vedie Katolícku cirkev ako kolektívny orgán.

Prečítajte si aj
Pápeža postráži český gardista Zdieľať

V súčasnosti má garda 110 členov, ktorým od februára 2015 velí plukovník Christoph Graph. V tom istom roku uplynulo aj 100. výročie zavedenia súčasných uniforiem. Legenda síce hovorí, že autorom uniformy je slávny Michelangelo, ktorý ju mal zošiť zo 154 pruhov látky za 32 hodín. Skutočným „otcom“ uniformy je však Jules Repond, ktorý viedol gardu začiatkom 20. storočia. Vtedajší pápež Benedikt XV. dal veliteľovi súhlas pripraviť uniformu podľa modelu renesančného umelca Rafaela. Prvýkrát sa v nej gardisti objavili na prísahe 6. mája 1915. Mimo verejnej služby pestrofarebnú kombináciu strieda fádnejšia modro-čierna uniforma. 

Zaujímavosťou je, že švajčiarski gardisti navštívili už aj našu krajinu. Stalo sa tak v roku 2012, keď absolvovali púť po stopách sv. Martina.   

Jednou vetou 

Na 7. veľkonočnú nedeľu cirkev slávila svetový deň médií na tému Komunikácia a milosrdenstvo: plodné stretnutie.


Pápež František počas týždňa prijal nemeckú premiérku Angelu Merkelovú, švajčiarskeho prezidenta, ako aj zástupcov Kráľovského inštitútu pre medzináboženské štúdiá v jordánskom Ammáne. Foto – TASR/AP  

Vatikán zablahoželal budhistom k sviatku Vesakh.

Pápežovi Františkovi odovzdali európsku Cenu Karola Veľkého za rok 2016.

Na slávnosť Nanebovstúpenia Pána Svätý Otec predsedal v Bazilike sv. Petra modlitbovej vigílii s názvom „Osušiť slzy“.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo