Arcibiskup Zvolenský získal prestížny post vo Vatikáne

Bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského vymenoval pápež Benedikt XVI. za sudcu Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Informovala o tom TK KBS.

Benedikt XVI. vymenoval arcibiskupa Zvolenského za sudcu na päťročné obdobie ešte 15. decembra 2009, TK KBS o tom však informovala až včera. Menovanie prišlo v čase, keď jeho ako aj ďalších slovenských biskupov skupinka kňazov obviňuje z heréz a vyhlasuje ich za exkomunikovaných (viac tu).

Podľa apoštolskej konštitúcie Pastor Bonus, ktorou Ján Pavol II. v roku 1988 zreformoval rímsku kúriu, sa Najvyšší tribunál Apoštolskej signatúry „stará o správne vysluhovanie spravodlivosti v Cirkvi“. Je zložený z kardinálov, arcibiskupov a biskupov nominovaných pápežom a riadi sa vlastným zákonom, tzv. Lex Propria, ktorý Benedikt XVI. schválil v roku 2008. „Rozsahom kompetencií a váhou rozhodnutí Najvyšší Tribunál Apoštolskej signatúry možno prirovnať k Ústavnému súdu,“ uviedla TK KBS. Na čele tohto dikastéria momentálne stojí americký kardinál Raymond Leo Burke.

Stanislav Zvolenský, ktorý je od roku 2008 arcibiskupom – metropolitom Bratislavskej arcidiecézy a od minulého roku aj predsedom KBS, má doktorát z cirkevného práva, ktorý získal v roku 1998 na Pápežskej gregoriánskej univerzite v Ríme.

Zdroj: TK KBS

Foto: tkkbs.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo