Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
14. september 2023

Kardinál Parolin na Slovensku

Cirkev sa vyhla kampani, kardinál požehnal súsošie sám, Kollár zostal v úzadí

Podľa informácií denníka Postoj si kardinál Parolin dal podmienku, že sochu požehná, avšak nie iba po boku Borisa Kollára.

Cirkev sa vyhla kampani, kardinál požehnal súsošie sám, Kollár zostal v úzadí

Kardinál Pietro Parolin požehnáva súsošie. Foto: Postoj/Pavol Rábara

Obavy z toho, že požehnanie sochy svätého Cyrila, Metoda a Gorazda na Bratislavskom hrade bude okato zneužité v predvolebnej kampani, sa nenaplnili.

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin dnes popoludní požehnal viac ako štvormetrové bronzové súsošie, ktoré darovala občanom Konferencia biskupov Slovenska.

Ujal sa ho Boris Kollár

Projekt pôvodne pripravila Katolícka cirkev k 1150. výročiu príchodu vierozvestcov na naše územie, a to ešte v roku 2012. Súťaž, z ktorej vzišiel víťazný návrh od Antona Gábrika, iniciovali Matica slovenská, Konferencia biskupov Slovenska a Spoločnosť svätého Gorazda.

Pre nesúhlasné stanovisko vtedajšieho vedenia hlavného mesta sa však nerealizoval. Následne ho cirkev v roku 2021 v súvislosti s návštevou pápeža Františka ponúkla predsedovi Národnej rady Borisovi Kollárovi, ktorý ho prijal.

Kollár rozhodol, že dielo bude mať svoje miesto pri Bratislavskom hrade vedľa zakonzervovaných základov veľkomoravskej baziliky. Kollára údajne presvedčil jeho poradca a bývalý poslanec za SNS Anton Hrnko.

Ten aj na odliatie sochy finančne prispel, rovnako ako samotný Boris Kollár či Nadácia Jána Korca a Konferencia biskupov Slovenska.

Súsošie malo byť pôvodne odhalené a posvätené 15. septembra, teda na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, pri príležitosti druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Napokon sa tak stalo o deň skôr, keďže kardinál Parolin bude v piatok v Šaštíne.

To, že návšteva štátneho sekretára Parolina vyšla na obdobie tesne pred parlamentnými voľbami, si uvedomoval aj samotný „druhý muž vatikánskej hierarchie“. V rozhovore pre Vatican News pri dátume svojej návštevy priznal, že je „blízko nečakaného vypísania volieb na Slovensku na 30. septembra“. 

Z informácií, ktoré z Kancelárie Národnej rady dostali novinári deň pred podujatím, vyplývalo, že sochu požehná kardinál Parolin „za prítomnosti predsedu NR SR“. Pred týmto úkonom mali podľa avizovaného programu obaja vyjsť zo Zimnej jazdiarne, kde sa konal sprievodný program, a prísť spolu k súsošiu.

Tak to aj v dnešné popoludnie v areáli Bratislavského hradu bolo. K mikrofónu najbližšie k soche však pristúpil len kardinál Parolin, ktorému asistoval výkonný sekretár KBS Ivan Ružička, pričom predseda Boris Kollár zostal stáť viac vzadu, vedľa neho bol veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky, apoštolský nuncius Nicola Girasoli a ďalší dvaja kňazi.

Inzercia

Tento obraz nevznikol náhodou. Podľa informácií denníka Postoj si kardinál Parolin dal podmienku, že sochu požehná, avšak nie iba po boku predsedu NR SR Borisa Kollára.

Cirkev a diplomacia teda zvládli túto chúlostivú situáciu napokon lepšie, než sa pôvodne javilo.

Predseda NR SR Boris Kollár počas požehnania sochy. Foto: Postoj/Pavol Rábara

Pestré publikum

Zaujímavé to však bolo aj mimo záberov kamier. V areáli Bratislavského hradu sa pred požehnaním sochy zišlo niekoľko desiatok starších ľudí. Diskutoval s nimi aj Eduard Chmelár, aktuálne poradca Juraja Blanára zo Smeru. Chmelár si „chytil“ miesto hneď pred sochou na múriku.

Nezvyčajný bol aj pohľad na to, ako sa slovenskí „diváci“ pri základoch veľkomoravskej baziliky ocitli premiešaní s ázijskými turistami.

Pestrý mix sa nachádzal aj v Zimnej jazdiarni, kde sa odohrával program ceremónie. Okrem slovenských biskupov boli v sále aj politici naprieč spektrom – od OĽaNO až po Smer.

Tí si vypočuli okrem hudobného programu aj krátky príhovor kardinála Parolina. Kým pápež František si pred dvoma rokmi v neďalekej katedrále pomohol symbolom hradu, jeho štátny sekretár spomenul rieku Dunaj.

Tú podľa neho vidíme ticho tiecť „z tohto historického hradu a ktorá preteká viacerými európskymi krajinami, symbolizuje harmóniu a jednotu, ktorú podporovali svätý Cyril a Metod, vytvárajúc bratstvo a spoločenstvo s týmito územiami pri rešpektovaní identity jednotlivých národov a s víziou podpory spoločného dobra, ktoré presahuje parciálne záujmy“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.