Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. máj 2016

Najvýznamnejší africký kardinál príde na Slovensko

Kardinál Robert Sarah, ktorý je najvyššie postaveným Afričanom vo Vatikáne, po prvýkrát navštívi našu krajinu. V Bratislave a Trnave predstaví slovenský preklad svojej knihy a zúčastní sa aj na zasadaní slovenských biskupov.

Najvýznamnejší africký kardinál príde na Slovensko

Roberta Saraha, ktorého si pápež František vybral za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, označujú nielen za najvýznamnejšieho afrického kardinála, ale aj za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov konzervatívneho krídla Katolíckej cirkvi.

Prečítajte si aj
Škola manželského života podľa afrického kardinála Saraha Zdieľať

Na Slovensko pricestuje v polovici júna na pozvanie vydavateľstva LÚČ, ktoré vydáva slovenský preklad knihy Boh alebo nič. Francúzsky vatikanista a spisovateľ Nicols Diat sa v nej zhovára s kardinálom Sarahom o jeho živote, význame a deformáciách liturgie, ale aj o citlivých témach, ako sú rozpady rodín, sexuálne škandály kňazov či teória rodovej rovnosti.

Okrem predstavenia knihy v Bratislave a Trnave, kde kardinál odslúži aj sväté omše, je súčasťou štvordňového programu návšteva šaštínskej baziliky, účasť na stretnutí Liturgickej komisie KBS, ako aj na plenárnom zasadaní KBS.

Kardinál Robert Sarah sa narodil v roku 1945 v Guinei. Po štúdiách v Paríži, Ríme či v Jeruzaleme ho pápež Ján Pavol II. v roku 1979 vymenoval za arcibiskupa Conakry, kde pôsobil viac ako dve desaťročia. Ten istý pápež ho v roku 2001 povolal do Vatikánu, kde sa stal sekretárom Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Benedikt XVI. ho v roku 2010 vymenoval za predsedu Pápežskej rady Cor Unum, ktorá koordinuje charitatívne aktivity Katolíckej cirkvi, a krátko na to ho kreoval za kardinála. Pápež František ho v roku 2014 vybral za „ministra liturgie“.

Prečítajte si aj
Kardinál Sarah: musíme napraviť nešváry v liturgii Zdieľať

Portál Vatican Insider kardinála Saraha charakterizoval ako hlboko zbožného a hodnotovo konzervatívneho kardinála. Je známym podporovateľom predkoncilovej liturgie a kritikom ideológie gender či homosexuálnych zväzkov. Po skončení mimoriadnej synody o rodine kritizoval prílišnú pozornosť venovanú prístupu rozvedených k Eucharistii. „Na druhú koľaj sa odsunuli skutočné výzvy, ktoré sa týkajú dnešných rodín,“ povedal africký kardinál, podľa ktorého rodiny na „čiernom kontinente“ musia čeliť nielen miestnej pohanskej kultúre, ale aj západnej rodovej ideológii.  

Foto – Wikipedia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.