Benedikt XVI. prehovoril o gay loby vo Vatikáne

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Benedikt XVI. prehovoril o gay loby vo Vatikáne

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa rozhodol verejne zhodnotiť svoj pontifikát a nečakané odstúpenie z pápežského stolca. Foto - TASR/AP

O vatikánskej gay loby v minulosti hovoril aj pápež František a vplyvný kardinál Maradiaga.

Posledné rozhovory. Takýto príznačný názov nesie 288-stranový knižný rozhovor nemeckého novinára Petra Seewalda s emeritným pápežom Benediktom XVI., ktorý sa na knižnom trhu objaví 9. septembra. 

Prvýkrát v histórii pápež bilancuje vlastný pontifikát, zdôraznilo vydavateľstvo Droemer, ktoré pripravuje nemecké vydanie a koordinuje preklady do ostatných jazykov.

Prečítajte si aj
Som gay, vyhlásil kňaz z Kongregácie pre náuku viery vo Vatikáne Zdieľať

V poradí už štvrtom knižnom rozhovore Seewalda s kardinálom Josephom Ratzingerom/pápežom Benediktom XVI. sa čitateľ opäť dočká otvorených, prekvapivých a hlbokých odpovedí. Emeritný pápež prezradí, ako v tajnosti pripravoval svoju nečakanú rezignáciu vo februári 2013 a ako v televízii sledoval priebeh konkláve. Priznáva, že ho prekvapili nielen výsledky, keďže so zvolením kardinála Bergoglia za pápeža nepočítal, ale aj meno, ktoré si vybral. Zároveň oceňuje jeho prvé vystúpenie – stíšenie v modlitbe a komunikáciu s davom na Námestí sv. Petra.

Benedikt XVI. sa nevyhol ani hodnoteniu svojho pontifikátu, približuje snahu o reformu tzv. vatikánskej banky, liturgickú reformu či boj s pedofilnými škandálmi. Zároveň hodnotí aj svojho nástupcu a porovnáva, čo ho s ním spája a v čom sa odlišujú.

Knižné rozhovory Petra Seewalda s Josephom Ratzingerom – Benediktom XVI.

Soľ zeme (1996) – slovenský preklad: Spolok sv. Vojtecha, 1997

Boh a svet (2000) – slovenský preklad: Spolok sv. Vojtecha, 2002

Svetlo sveta (2011) – slovenský preklad: Vydavateľstvo Don Bosco, 2011

Posledné rozhovory (2016)

 

„Kniha má ešte len vyjsť, a už sa o nej diskutuje,“ poukázal vatikanista portálu Vatican Insider Andrea Tornielli na mediálne najzaujímavejšiu časť rozhovoru. Benedikt XVI. v nej priznáva, že ako pápež vedel o štyri až päťčlennej gay loby vo Vatikáne, ktorú sa snažil potlačiť. Na existenciu vplyvnej skupinky mala bývalého pápeža upozorniť aj trojčlenná kardinálska komisia, ktorá v roku 2012 vyšetrovala kauzu Vatileaks. Členom komisie bol aj slovenský kardinál Jozef Tomko.

Podľa portálu Vatican Insider o gay loby vo Vatikáne hovoril aj Benediktov nástupca František v júni 2013 za zatvorenými dverami pred vedením Latinskoamerickej konfederácie rehoľníkov.

Verejne o tejto téme prehovoril počas tlačovej konferencie pri návrate z apoštolskej cesty v Brazílii v júli 2013. „O homosexuálnej loby sa veľa píše, ale zatiaľ som vo Vatikáne nenašiel žiadnu zložku dokazujúcu, že je niekto gay. Myslím, že musíme rozlišovať medzi takýmto človekom a tendenciou vytvárať loby,“ odpovedal František na jednu z novinárskych otázok, pričom dodal, že akákoľvek loby je zlá.

Začiatkom roka sa k tejto téme vyjadril aj honduraský kardinál Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, koordinátor Rady kardinálov, ktorá Františkovi radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie. „Áno, existuje gay loby vo Vatikáne,“ povedal kardinál v rozhovore pre honduraský denník El Heraldo. Očakávania homosexuálov, že pápež František uzná zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia, sú však podľa honduraského kardinála mimo reality. „Musíme pochopiť, že existujú veci, ktoré môžeme reformovať a ktoré nie. Prirodzený zákon nemôže byť reformovaný,“ dodal jeden z najbližších spolupracovníkov súčasného pápeža.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo