Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. júl 2016

Nasledujúce Svetové dni mládeže budú v Paname v roku 2019

Slávnostnou omšou v nedeľu predpoludním vyvrcholili Svetové dni mládeže v Krakove.
Nasledujúce Svetové dni mládeže budú v Paname v roku 2019

Na záver Svetových dní mládeže v Krakove oznámili miesto konania ďalšieho stretnutia. Foto - TASR/AP

Záverečnej omše na rozľahlom Campuse Misericordia v Krakove – Brzegi sa zúčastnilo asi 1,5 až dva milióny mladých ľudí. Pápež František ich vyslal na spiatočnú cestu domov s poverením stať sa svedkami Božieho milosrdenstva. V závere omše oznámil, že ďalšie Svetové dni mládeže (SDM) sa uskutočnia o tri roky v 440-tisícovom meste Panama, ktoré je hlavným mestom rovnomenného štátu. 

Panama má približne štyri milióny obyvateľov, ktorí sa prevažne hlásia ku katolíckej viere. Krajina má spoločné hranice s Kostarikou a Kolumbiou, úradným jazykom je španielčina, ale obyvatelia používajú aj množstvo miestnych dialektov.

Panamský kňaz Freddy Ramirez priznal, že organizácia SDM bude pre Panamu náročným a ťažkým zadaním. "Panama je malá krajina, ale veľmi príjemná a pohostinná," povedal. "Verím, že to pomôže nielen cirkvi, ale aj turistike," dodal kňaz. Panamský prezident Juan Carlos Varela Rodriguez sa ešte na začiatku SDM v Krakove stretol s pápežom Františkom a poľským prezidentom Adrzejom Dudom. 

"Neviem, či ja budem v Paname, ale určite tam bude Peter," povedal František asi 20-tisíc organizátorom, dobrovoľníkom a podporovateľom SDM v Krakove. Stretnutie s nimi bolo posledným bodom návštevy Poľska. Odlet pápeža do Ríma však museli pre nepriaznivé počasie o hodinu odložiť.

"Mnohí vás budú považovať za snilkov, pretože veríte v nové ľudstvo, ktoré nepripúšťa nenávisť medzi národmi, nevidí hranice medzi krajinami ako bariéry a uchováva vlastné tradície bez egoizmov a urazenosti. Nenechajte sa odradiť: svojím úsmevom a svojím otvoreným náručím ohlasujete nádej," vyzval pápež mladých v homílii počas záverečnej omše. "Pán nechce zostať iba v tomto peknom meste alebo v milých spomienkach, ale túži prísť do tvojho domu, prebývať v tvojom každodennom živote: v štúdiu a prvých rokoch v zamestnaní, v priateľstvách a citoch, v plánoch a snoch."

Vyvrcholenie SDM mladí ľudia očakávali celonočným bdením v areáli Campus Misericordia, ktorému predchádzala modlitbová vigília s pápežom Františkom. „Drahí mladí ľudia, neprišli sme na tento svet, aby sme tu 'vegetovali' a spravili z našich životov pohodlný gauč, na ktorom zaspíme. Nie, prišli sme z iného dôvodu: aby sme tu zanechali stopu,“ vyzvala mladých z celého sveta hlava Katolíckej cirkvi.

Pápež vyspovedal kňaza a niekoľko mladých

V sobotu dopoludnia pápež František navštívil Svätyňu Božieho milosrdenstva v krakovskej štvrti Łagiewniki. V kaplnke sv. Jozefa s obrazom Milosrdného Ježiša a hrobom svätej Faustíny sa krátko pomodlil. Neskôr v Bazilike Božieho milosrdenstva, ktorú v minulosti navštívili Ján Pavol II. (2002) aj Benedikt XVI. (2006), vyslúžil sviatosť zmierenia piatim chlapcom, dvom dievčatám a jednému kňazovi.

Potom sa František presunul do Svätyne Jána Pavla II., ktorú postavili v rokoch 2013 – 2015. Pri vstupe do chrámu prešiel Svätou bránou milosrdenstva, odslúžil svätú omšu a pomodlil sa pred relikviami svätého Jána Pavla II. Vo svätyni uchovávajú nielen ampulku s jeho krvou, ale aj kríž a reverendu, ktorú mal na sebe počas atentátu.


Pápež František v Krakove navštívil aj Sanktuárium svätého Jána Pavla II. Foto – TASR/AP

„Môžeme povedať, že evanjelium, živá kniha Božieho milosrdenstva, ktorú máme neustále nanovo čítať, má ešte stále biele strany na svojom konci: ostáva otvorenou knihou, ktorú sme povolaní písať v tom istom štýle, čiže konajúc skutky milosrdenstva,“ povedal v homílii počas omše pápež František a prítomným položil niekoľko otázok: „Aké sú strany tej knihy u každého z vás? Píšete ich každý deň? Alebo trochu áno, trochu nie? Sú prázdne? Nech nám v tomto pomôže Božia Matka.“

Po skončení návštevy pútnického komplexu sa pápež presunul do arcibiskupského paláca, kde sa naobedoval s trinástimi mladými účastníkmi Svetových dní mládeže reprezentujúcimi jednotlivé kontinenty a domáce Poľsko.

V priebehu predposledného dňa návštevy Poľska pápež mimo oficiálneho programu navštívil rehoľné komunity krakovských jezuitov a minoritov.  

Modlitbovú vigíliu mladých s pápežom Františkom sme sledovali naživo:

21:09 František odchádza z areálu Campus Misericordiae do arcibiskupského paláca, odkiaľ sa zajtra dopoludnia opäť vráti, aby odslúžil záverečnú omšu Svetových dní mládeže.

21:03 Pápež na záver adorácie požehnal prítomných aj všetkých divákov. Pútnici držia v rukách sviece. Pohľad na areál Campus Misericordiae je majestátny. 

20: 41 Adorácia sa začala. Pútnici sa spoločne s pápežom modlia modlitbu Korunky Božieho milosrdentva. 

20:30 „Nech Boh požehnáva vaše sny,“ povedal na záver príhovoru František. Areálom znie dlhý potlesk státisícov mladých ľudí. 

O chvíľu sa začne samotná slávnosť adorácie. 

20:27 „Boh otvára brány našich životov a všetko, čo nás uzatvára,“ pokračuje v príhovore František. „Svet môže byť s vami rozdielny. Je to výzva, ako odpovieme? Boh zabúda na našu minulosť a a hľadí na to, čo môžeme urobiť. Mladí, potrebujeme vás, aby sme dokázali žiť v rozdielnosti. Majte odvahu budovať mosty, nie múry,“ povzbudzuje pápež.

Inzercia

20:18 „Neprišli sme na svet, aby sme vegetovali a žili v pohodlí,“ adresuje František slová mladým v príhovore. „Prišli sme, aby sme po sebe zanechali odtlačok. Je nesprávne myslieť si, že pohodlie je synonymom šťastia. Vymeňme gauč za topánky a kráčajme po nových cestách za skutočnou slobodou.“

20:04 Franrišek vyzýva všetkých k modlitbe za vojnou zmietanú Sýriu, o ktorej vo svojom svedectve hovorila dievčina Rand Mittri. „Vojna, ktorú mnohí prežívajú, nie je anonymnou vecou. Nie je iba správou, sú za ňou mená a tváre ľudí. Pochádzame z rozličných kultúr, ale spojme sa v modlitbe.“

Pápež pozval mladých, aby spoločne povstali. Modlitba prebieha v tichosti.

19:58 Státisíce pútnikov už pozdravuje samotný pápež František. „Drahí mladí, dobrý večer. Je krásne byť tu s vami pri tejto vigílii,“ hovorí hlava Katolíckej cirkvi.

19:53 „Užíval som drogy od svojich jedenástich rokov,“ hovorí 34-ročný Miguel z Paraguaja v treťom svedectve. „Bol som závislý šestnásť rokov. So svojou rodinou som takmer nekomunikoval, necítil som ich lásku, stále sme sa hádali. Dostal som sa do väzenia. Jedného dňa za mnou prišiel otec a opýtal sa: ´Chceš sa zmeniť?´ Odpovedal som áno. No po nejakom čase som opäť porušil zákon a dostal sa do väzenia opäť. Veľmi som trpel, nerozumel som, prečo ma nikto z mojich súrodencov neprišiel navštíviť. Keď som sa opäť dostal von, môj život nemal nijaký zmysel. Miestny kňaz mi ponúkol pomoc. V komunite som našiel uzdravenie, po prvý raz som sa tam cítil ako v rodine. Spočiatku to bolo náročné, nevedel som žiť s inými ľuďmi. Ale potom mi dal Boh človeka, ktorému som dokázal pomôcť zachrániť jeho manželstvo. Skrz odpustenie nás Boh oboch pretvoril.“

19:34 Druhé svedectvo je od 26-ročnej Rand Mittri zo sýrskeho Allepa, ktorá pociťuje utrpenie spôsobené vojnou vo svojej krajine. 

„Je náročné vysvetliť tento život bolesti. Každý deň prežívame život obklopený nebezpečenstvom a smrťou. Ráno odchádzame s neistotou, či sa vrátime domov. Táto skúsenosť ma viedla k tomu, že som dozrela a vidím veci z inej perspektívy,“ hovorí dievčina, ktorá pracuje v tamojšom centre Dona Bosca.

„Je ťažké rozdávať radosť, ktorú sama tak veľmi potrebujem. Stratili sme už mnoho mladých. Viem však, že Boh je k nám blízko napriek bolesti a ukazuje nám skutočný zmysel lásky. To je dôvod pre moju nádej. Prosím modlite sa za našu krajinu,“ hovorí so slzami v očiach.

19:22 Z pódia zaznievajú životné svedectvá troch mladých ľudí.

Prvou je Natalia z Poľska, ktorá sa k cirkvi vrátila po dvadsiatich rokoch. Hovorí o silnom momente spred štyroch rokov, keď zažila dar odpustenia v spovedi práve v nedeľu Božieho milosrdenstva. „Cítila som, že Boh vymazal všetko zlo z môjho srdca.“

19:19 Téma nočnej vigílie znie „Ježiš ako prameň milosrdenstva“.

19:13 Z pódia sa na úvod prihovoril kardinál Stanislaw Dziwisz, ktorý pozdravil prítomných aj všetkých divákov z celého sveta, najprv v taliančine, potom v poľštine. „Mladí zoberú na seba zodpovednosť za svoje národy, komunity a rodiny. Oni budú ohlasovať evanjelium s novou nádejou,“ povedal v príhovore poľský kardinál.

Následne poprosil pápeža Františka, aby viedol spoločnú vigíliu.

19:06 František je už na pódiu. Obrovský zbor spieva „Abba Ojcze“, hymnu Svetových dní mládeže roku 1991, ktoré sa konali v poľskej Czestochowej za prítomnosti Jána Pavla II.

19:00 Pápež sa opäť vracia do papamobilu spoločne s niekoľkými mladými a smeruje k hlavnému pódiu, kde bude sláviť modlitbovú vigíliu. Areálom znie oficiálna hymna Svetových dní mládeže 2016.

18:58 Pápež František už dorazil do areálu milosrdenstva (Campus Misericordiae). Po prejazde v papamobile pomedzi tisíce pútnikov prešiel následne bránou milosrdenstva spoločne s piatimi mladými. Za pápežom kráčal cez svätú bránu aj poľský kardinál Dziwisz.

Video – Peter Balberčák

Odporúčame