Rekordné počty krstov dospelých Zažíva Francúzsko návrat k viere? Novorodenci sa stále krstia čoraz menej

Zažíva Francúzsko návrat k viere? Novorodenci sa stále krstia čoraz menej
Interiér katedrály Notre-Dame v Remeši, Francúzsko. Foto: unsplash.com (Numendil)
Katolícka viera sa vo Francúzsku stále častejšie vníma ako otázka osobného rozhodnutia v dospelosti.
 
Vypočuť článok
Rekordné počty krstov dospelých / Zažíva Francúzsko návrat k viere? Novorodenci sa stále krstia čoraz menej
0:00
0:00
0:00 0:00
Ján Cipár
Ján Cipár
Autor študoval medzinárodné ekonomické vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave a na univerzite KU Leuven v Bruseli a medzinárodnú energetiku na SciencesPo v Paríži. Momentálne pôsobí v Prahe ako strategický analytik v energetike.
Ďalšie autorove články:

Referendum o nezávislosti v Alberte Najbohatšia provincia bude hlasovať o procese odčlenenia od Kanady. Konzervatívci tlačia na ústupky

Debakel v britských komunálnych voľbách Starmer čelí vo svojej strane otvorenej vzbure, labouristi po 100 rokoch stratili Wales

Pred francúzskymi prezidentskými voľbami Kto nevydá knihu, akoby ani nekandidoval. Mélenchon provokuje, Bardella oslovil 300-tisíc čitateľov

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Na Popolcovú stredu priniesli viaceré francúzske médiá prekvapujúce správy o obrovskom počte veriacich počas omší. Tento deň vo Francúzsku nie je na rozdiel od Nanebovstúpenia Panny Márie štátnym sviatkom a ani historicky nikdy nebol špeciálne slávený. O to prekvapujúcejšie je, že viaceré farnosti hlásili doslova „explóziu“ veriacich.

V stredne veľkom meste Lille chodilo zvyčajne v tento deň na omšu približne 400 veriacich, teraz ich bolo viac ako tisíc. Mnohé kostoly v Paríži boli úplne plné, ľudia museli stáť vonku a prijímanie predĺžilo omše aj o pol hodiny. 

Tento nárast bol spôsobený hlavne príchodom nečakane veľkého počtu mladých ľudí. Takúto skúsenosť z Popolcovej stredy má aj autor tohto článku, ktorý už dávno nevidel také počty mladých na rannej omši ani na Slovensku.

Teraz oznámila Francúzska biskupská konferencia ďalšie prekvapujúce správy: počas Veľkej noci bude vo Francúzsku na vlastnú žiadosť pokrstených vyše 17-tisíc dospelých a mladých vo veku 12 až 18 rokov. Až 42 percent zo všetkých je mladších ako 25 rokov. Ide o obrovský nárast, ktorý je veľmi ťažké vysvetliť.

Nebývalý rast v posledných dvoch rokoch  

Francúzsko sa síce stále označuje za „prvorodenú dcéru cirkvi“, no v posledných desaťročiach malo najmä pre silné sekulárne prostredie povesť postupne odkresťančovanej krajiny. Tento trend sa však akoby v posledných dvoch rokoch začína obracať. Kým posledných 20 rokov boli žiadosti o krst a ďalšie sviatosti skôr na ústupe a pohybovali sa medzi dospelými okolo 4000 ročne, v roku 2023 začali nečakane rásť.

V roku 2023 bolo pokrstených niečo vyše 5-tisíc dospelých, v roku 2024 to už bolo 7135 a tento rok vyše 10 300. Ide teda o zdvojnásobenie počtu krstov za dva roky. Ešte rýchlejší nárast je viditeľný u mladých. Kým v roku 2023 ich bolo pokrstených 2953, tento rok to bude vyše 7400.

Je zaujímavé, že k nárastu žiadostí dochádza aj napriek tomu, že vo Francúzsku je príprava katechumenov, teda osôb pripravujúcich sa na krst, relatívne veľmi prísna. Trvá približne dva roky a skladá sa z desiatok stretnutí a v mnohých prípadoch aj z aktívneho zapájania a pomáhania vo farnosti. 

Katechumeni sú zároveň počas posledných týždňov pred krstom pravidelne vyzývaní na vyznanie viery počas nedeľnej omše pred veriacimi či sú za nich organizované spoločné modlitby.

Spúšťačom mohla byť pandémia

Viacerí kňazi a ľudia, ktorí pripravujú katechumenov, hovoria, že vidia viditeľný nárast hlavne od konca pandémie. Mnohí ľudia sa práve po konci lockdownov, počas ktorých si kládli existenciálne otázky, rozhodli po prvýkrát vstúpiť do kostola a hľadať zmysel v Katolíckej cirkvi.

Denník Le Figaro priniesol svedectvo 20-ročnej Anaë Delionovej, ktorá hovorí: „Pochádzam z ateistickej rodiny a mám veľmi ďaleko od náboženstva, nikdy som nevyrastala v kresťanskom prostredí ani som nedostala náboženské vzdelanie. 

Môj úplne prvý kontakt s kresťanskou vierou sa udial v januári 2022. Vtedy som už nevstávala z postele, nič ma už nemotivovalo, dni som trávila dumaním. Potom som počula o pôste. Nechápajúc prečo, presne v tom momente som pocítila vo svojom srdci silu, ktorá ma prinútila zistiť, čo to je. Chcela som vedieť úplne všetko. (...) Neskôr som si uvedomila, že moje srdce sa v skutočnosti snažilo spoznať Boha. O dva mesiace neskôr, 2. marca 2022, som začala svoje prvé pôstne obdobie. Od toho dňa som už Pána nikdy neopustila.“

Zaujímavý je práve aspekt pôstu, ktorý začína byť atraktívny pre mladých ľudí. Môže to byť spojené aj s tým, že vo francúzskej spoločnosti je čoraz bežnejší ramadán a pôsty už ani medzi mladými ľuďmi nie sú spoločenským tabu či niečím „nepopulárnym“. Práve naopak, majú akýsi nádych novosti.

Mnohí ľudia prichádzajúci do cirkvi uvádzajú ako dôvod aj bázeň z francúzskych katedrál a kostolov, ktoré v poslednom roku výrazne spopularizoval Henri d´Anselme, či skúsenosť s púťami, ktoré tiež získavajú na popularite.

Veľký vplyv však majú aj francúzski katolícki influenceri. Za posledné roky rastie na sociálnych sieťach počet účtov katolíckych kňazov a rehoľných sestier, ktoré majú státisíce sledovateľov. 

Sestra Albertine má na Instagrame 286-tisíc sledovateľov, otec Gaspard Craplet 86-tisíc, otec Matthieu Raffray 152-tisíc, existujú však ďalšie desiatky podobných menších účtov. Zaujímavé na týchto influenceroch je to, že sa vyznačujú dôrazom na ortodoxnosť – väčšinu ich videí tvoria odpovede na morálne či vieroučné otázky a zdôvodňujú vieru hlavne intelektuálne. Rozmer charizmatických spoločenstiev je zatiaľ skôr ojedinelým javom.

Formácia tých, ktorí katechumenov pripravujú, je tiež veľmi prísna. V súčasnosti ide o približne 11-tisíc ľudí, z ktorých 80 percent tvoria laici.

Rastie počet katechumenov, ale zlyháva odovzdávanie viery

Kým francúzska cirkev zažíva nárast krstov dospelých, počty krstov novorodencov rapídne klesajú. Kým v roku 1965 bolo pokrstených 93 percent detí, v roku 2000 bolo pokrstené už iba každé druhé dieťa, v súčasnosti to je už iba každé tretie. To predstavuje pokles vyše 200-tisíc detí ročne za posledných 20 rokov.

Viaceré štúdie ukazujú, že vo Francúzsku zlyháva odovzdávanie viery z rodičov na deti. Kým reprodukcia viery z jednej generácie na druhú sa v prípade židov a moslimov vo Francúzsku pohybuje medzi 84 a 91 percentami, v prípade katolíkov to je iba 67 percent. 

Katolícka viera sa vo Francúzsku čoraz viac vníma ako otázka osobného rozhodnutia, ktoré človek slobodne urobí v dospelosti. Je teda veľmi nepravdepodobné, že by sa v krátkodobom horizonte počet krstov novorodencov zastavil alebo aspoň výraznejšie spomalil.

Pohyb aj v ďalších krajinách Európy

Rekordné počty nových katechumenov nehlási iba Francúzsko. Podobný nárast zažíva aj Anglicko, ktoré bude mať najvyšší počet krstov za posledných 20 rokov. 

Podobnú dynamiku vidieť aj v Belgicku, kde bol počet krstov dospelých dlhé roky na úrovni iba okolo 200. V roku 2024 ich však bolo už 500 a tento rok 542, pričom až štvrtina má 14 až 17 rokov.

Aj keď tieto čísla predstavujú povzbudenie pre miestne cirkvi, veľkou otázkou zostáva, či novopokrstení zostanú súčasťou cirkvi dlhodobo, a vo Francúzsku je veľkou témou, ako ich čo najlepšie integrovať.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Francúzsko
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť