Páter Pio a Matka Tereza: patróni jubilejného roka milosrdenstva

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Páter Pio a Matka Tereza: patróni jubilejného roka milosrdenstva

Páter Pio. Foto: wordonfire.org

Františkova voľba sv. Pia a sv. Terezy z Kalkaty za patrónov tohto roka je významná. Čo mali obaja spoločné?

Vo februári 2016 boli v rámci osláv jubilejného roka milosrdenstva na zvláštnu žiadosť pápeža Františka prenesené do Ríma ostatky sv. pátra Pia zo San Giovanni Rotondo v Puglii v južnom Taliansku na týždenné vystavenie. Za 100 rokov to bolo po prvýkrát, čo telo pátra Pia opustilo konvent, do ktorého vstúpil v roku 1916. Minulý týždeň 23. septembra sme si pripomenuli 48. výročie jeho smrti.

Páter Luciano Lotti, životopisec pátra Pia, tvrdí, že kardinál Bergoglio (budúci pápež František) dlho choval voči pátrovi Piovi veľkú úctu. V roku 2000, pri príležitosti roku Veľkého jubilea tretieho tisícročia, dorazilo na Bergogliovu žiadosť niekoľko ostatkov pátra Pia do Buenos Aires.

Pred pár týždňami papa Bergoglio kanonizoval Matku Terezu, len dva mesiace pred záverom mimoriadneho jubilejného roka milosrdenstva. Františkova voľba sv. Pia a sv. Terezy z Kalkaty za patrónov tohto roka je významná. Sv. páter Pio je príkladom pre misionárov milosrdenstva a Matka Tereza je príkladom milosrdenstva v akcii.

Obaja boli mystici a obaja zakúsili odmietnutie a obetu. Zdieľať

Zdá sa, že Matka Tereza a sv. páter Pio sa nikdy nestretli, hoci sú dôkazy, že páter Pio o nej, o jej misionárkach lásky a o ich práci v Indii počul. S istotou vieme, že Matka Tereza navštívila hrob sv. pátra Pia v roku 1987. Pri príležitosti pripomienky dvadsiateho piateho výročia tejto návštevy bola na ľavej stene hlavnej lode sanktuária v San Giovanni Rotondo odhalená mozaika zobrazujúca Matku Terezu. Čo však majú spoločné sv. páter Pio a Matka Tereza, patróni jubilejného roka?

Predovšetkým boli obaja mystici. Páter Pio, veľmi slávny taliansky kapucín, mal mimoriadny dar čítať v mysliach a srdciach, dar bilokácie, levitácie a takmer päťdesiat rokov nosil na svojom tele viditeľné stigmy – päť Kristových rán. Okrem toho zakúsil podobne ako Matka Tereza tmavú noc duše: „Nebo mojej duše zaťahujú temné mraky, ktorými neprenikne ani slabý lúč svetla.“ Matka Tereza zhodou okolností tiež prešla tmavou nocou duše a päťdesiat rokov nosila neviditeľné stigmy.

Obaja taktiež zakúsili odmietnutie a obetu. Matka Tereza vedela, čo od nej Boh žiada, i aké obety si vyžaduje jej povolanie slúžiť chudobným na okraji spoločnosti. Napísala: „misionárka musí každodenne zomrieť... musí byť pripravená zaplatiť za duše cenu, ktorú zaplatil on, kráčať cestou, ktorou kráčal on, keď hľadal duše“ a dodala, že misionárka sa musí podobne ako Kristus zriecť seba samej: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma.“ (Mt 16,24)

Matka Tereza. Foto: wikipedia.org/Manfredo Ferrari

Oboch svätcov však na konci tmavého tunela čakalo vykúpenie. Utrpenie má naozaj vykupiteľskú moc. Matka Tereza prijala temnotu ako súčasť svojej životnej cesty a svojho intímneho zvnútornenia kríža, ktorý považovala za dar. Všetky skúšky znášala veselo, lebo veselosť bola podľa nej znakom človeka, ktorý štedro zabúda na seba.

Páter Pio strávil sedemnásť hodín denne spovedaním a uzmierovaním ľudí, pričom menil ich srdcia a životy. Zdieľať

Podobne i páter Pio prijal bolesť, dokonca muky, ktoré mu spôsobovali stigmy. Na otázku, či ho stigmy bolia, odpovedal: „Myslíte si, že mi ich Pán dal na ozdobu?“ A dodal: „Nebeský Otec mi neprestajne dovoľuje podieľať sa na utrpení svojho jednorodeného Syna, dokonca aj fyzicky. Tieto bolesti sú také silné, že sú absolútne neopísateľné a nepredstaviteľné.“ Piove 50-ročné stigmy zmizli až pri jeho smrti v roku 1968.

Treťou vecou, ktorú mali spoločnú Matka Tereza i páter Pio, bolo celoživotné milosrdné poslanie, spojenie hlbokej kontemplácie a aktívnej lásky. Sestry Matky Terezy majú deň rozdelený medzi kontempláciu a aktívnu službu. Pravidlo 36 Misionárok lásky vyžaduje, aby si sestry „vykonali polhodinovú meditáciu, dvakrát za deň spytovanie svedomia, pomodlili sa celý ruženec, litánie k Panne Márii a k svätým.“ Kontemplácia a duchovný život Matky Terezy a sv. pátra Pia však otvárali dvere ku konkrétnym činnostiam.

Páter Pio nielenže založil niekoľko modlitebných skupín, ale bol aj vyhľadávaným spovedníkom. Páter Luciano Lotti opisuje pátra Pia ako „hrubo benevolentného“ spovedníka. Sedemnásť hodín denne strávil spovedaním a uzmierovaním ľudí, pričom menil ich srdcia a životy. Napriek tomu mal čas a silu v roku 1956 pomôcť vybudovať Domov pre úľavu v utrpení – nemocnicu, ktorá zadarmo poskytuje lekársku starostlivosť chudobným. Táto nemocnica sa stala chrámom modlitby, kontemplácie a výskumu – a to všetko vo veľkom meradle, s 1 000 lôžkami, 26 oddeleniami, 50 klinickými špecializáciami a s 3 000 zamestnancami.

Matka Tereza obracala ľudí „úsmevom” a pravou nežnosťou. V tvárach chudobných a trpiacich, ktorým slúžila, videla Ježiša a bola schopná vidieť dobro vo všetkých ľuďoch. Zdieľať

Naopak, Matka Tereza obracala ľudí „úsmevom” a pravou nežnosťou. Stala sa ikonou nežného Božieho milosrdenstva a na ľudí, s ktorými sa stretla, vyžarovala svetlo a nádej. V tvárach chudobných a trpiacich, ktorým slúžila, videla Ježiša a bola schopná vidieť dobro vo všetkých ľuďoch. Aj táto nežnosť zapálila iných. V súčasnosti aktívne slúži 4 000 misionárok lásky v 697 domoch po 131 krajinách na celom svete.

Sv. Matka Tereza a sv. páter Pio boli mystici schopní opätovne spojiť ľudstvo s Božou láskou. V rámci svojho kontemplatívno-aktívneho poslania štedro „rozdávali“ Božie milosrdenstvo a Božiu lásku svojou modlitbou a aktívnou službou. Len pár rokov pred smrťou Matka Tereza napísala: „Ježiš chce, aby som vám znovu povedala, ako veľmi miluje každého jedného z vás – viac, než si dokážete predstaviť – túži po vás.“ Boli svätcami utrpenia a lásky.

Pri príležitosti výročia jeho smrti, sv. páter Pio a sv. Matka Tereza, orodujte za nás.

Ines Angeli Murzaku, PhD.
Autorka je profesorkou náboženstva na Seton Hall University. Jej výskumy bol publikované v mnohých článkoch a knihách. Najnovším je Monasticism in Eastern Europe and the Former Soviet Republics (Mníšstvo vo východnej Európe a v bývalých sovietskych republikách). Spolupracovala s rozličnými médiami vrátane Rádia Tirana (Albánsko) počas studenej vojny, Vatikánskeho rozhlasu a EWTN (Rím) počas nepokojov vo východnej Európe v 90. rokoch, Hlasu Ameriky a Relevant Radio (USA).

 

Pôvodný text: Padre Pio and Mother Teresa: Jubilee Patrons.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo