František otvoril cestu k blahorečeniu kňaza Hamela: Je to mučeník

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František otvoril cestu k blahorečeniu kňaza Hamela: Je to mučeník

Pápež František sa modlí pred fotografiou francúzskeho kňaza Jacqua Hamela vo Vatikáne 14. septembra 2016. (Foto: TASR/AP)

„Je to mučeník a mučeníci sú blahoslavení,“ povedal pápež František o francúzskom kňazovi Jacquesovi Hamelovi, ktorého v lete zavraždili islamisti.

Proces blahorečenia sa môže začať najskôr päť rokov po smrti. Prípad pátra Hamela však dostane výnimku z tohto pravidla, oznámil najnovšie pápež novinárom pri návrate z Kaukazu.

„Hovoril som s kardinálom Amatom, prefektom Kongregácie pre kauzy svätých,“ povedal František s tým, že sa môže začať preskúmavať Hamelov život a hľadať potrebné svedectvá. Práve preto, aby sa neprišlo o cenné výpovede ľudí, chce pápež urýchliť proces. „Lebo časom niekto zomrie, niekto zabudne, tak to býva,“ vravel.

Jaques Hamel sa stal 25. júla obeťou útoku dvoch islamistov, ktorí vtrhli počas rannej omše do kostola sv. Štefana v meste Saint-Étienne-du-Rouvray. Okrem kňaza zajali ďalších piatich ľudí, medzi ktorými boli aj dve rehoľné sestry. Hamela donútili kľaknúť na kolená, keď sa chcel brániť, nožom mu podrezali hrdlo. Zločincov nakoniec zastrelili po príchode policajti.

Ján Pavol II., Matka Tereza a Jacques Hamel?

Keďže smrť otca Hamela sa považuje za mučenícku, nebude v prípade blahorečenia potrebné čakať na dôkaz o zázraku. V prípade vyhlásenia za svätého už je potrebný aj zázrak na jeho príhovor.

Výnimka z pravidla o päťročnej lehote nie je častá vec, týka sa skôr známych osobností. V nedávnom období ju dostali dva prípady, pripomína denník Avvenire.

Prečítajte si: 
Posledný článok Jacquesa Hamela: Urobme svet viac bratským Zdieľať

Pápež Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005, pričom už dva mesiace po jeho smrti bol oficiálne otvorený proces blahorečenia. Beatifikácia sa udiala šesť rokov od jeho smrti a svätorečený bol po deviatich rokoch.

Päťročnú lehotu vynechali aj v prípade Matky Terezy z Kalkaty. Pápež Ján Pavol II. schválil otvorenie procesu štyri roky po jej smrti, blahorečená bola dva roky nato a za svätú ju vyhlásili minulý mesiac, 19 rokov od smrti.

Obrátil páter Hamel moslima?

So smrťou pátra Hamela sa spája viacero príbehov. Pozoruhodné je aj svedectvo Iránčana z Londýna, ktorý v deň Hamelovej smrti oznámil svoju konverziu na kresťanstvo.

Sohrab Ahmari však nie je radový moslim, ale londýnsky dopisovateľ denníka The Wall Street Journal.

V najnovšom čísle britského týždenníka Catholic Herald Ahmari napísal rozsiahle svedectvo o svojej ceste do Cirkvi a tiež vysvetlil, ako to bolo s ohlásením jeho konverzie.
 

Smrť kňaza Hamela vyprovokovala svedectvo popredného novinára, ktorý sa pripravuje na krst.

Dva mesiace pred vraždou Jacquesa Hamela sa začal Ahmari stretávať s kňazom, začal študovať katolícku literatúru a pripravovať sa na krst. Malo ísť o súkromnú záležitosť, podľa vlastných slov neplánoval konverziu až do krstu verejne oznamovať.

Krátko po tom, čo správa o hroznej vražde kňaza Hamela obletela svet, napísal Ahmari na svoj Twitter: “#Som Jacques Hamel. Vskutku, toto je pravá chvíľa oznámiť, že konvertujem do Rímskokatolíckej cirkvi.“

Počas nasledujúcich 48 hodín jeho správu zdieľali tisícky ľudí. Niektoré kresťanské médiá si všetko spojili s jeho iránskym pôvodom a hlásali, že posledným činom pátra Hamela bolo, že obrátil moslima.

Sám Ahmari však píše, že s jeho konverziou to nebolo také jednoduché. Pochádza z Teheránu, zo strednej vrstvy. O viere začal pochybovať ešte ako dieťa, keď videl dvojtvárny život svojich rodičov. Predpisy islamu dodržiavali len navonok, ale v neprítomnosti úradov si žili po svojom. Ešte ako 13-ročný emigroval aj s matkou do USA, kde žil spočiatku medzi mormónmi. Ani toto prostredie mu neprišlo ako zdravé a neskôr začal koketovať s ateistickými a existecialistickými filozofmi, s Nietzschem, Marxom a ďalšími.

Cesta Ahmariho ku katolicizmu bola dlhá. Začala sa jednou dávnou návštevou kostola, neskôr študovaním Ježiša Nazaretského od pápeža Ratzingera a ďalším uvažovaním a hľadaním. Dnes sa katechumen Ahmari podľa vlastných slov už vie modliť a po Zdravase pridáva zvolanie: „Páter Hamel, oroduj za mňa!“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo