Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Svet kresťanstva
03. december 2016

Čas adventu ako prípravy na príchod nádeje

Adventné obdobie je časom, keď sa máme naučiť dúfať iným spôsobom.
Čas adventu ako prípravy na príchod nádeje

Ilustračné foto: flickr.com/Mark Freeth

Nastal čas vystrábiť sa z volieb – a tiež čas vidieť, v čom spočíva pravá nádej. Po divadle zástupných vzťahov, ktorými sme boli ostatný rok častovaní, nás teraz čaká príprava na veľký sviatok Vianoc, v rámci ktorého budeme oslavovať Boží dar jeho vzťahu voči nám.

Keď trávim čas v novinármi sprostredkovanom vzťahu s celebritou – z akejkoľvek politickej strany – ktorá chce byť mojím zástupcom na lokálnej, štátnej či federálnej úrovni, snažím sa nahradiť časť svojho života jej životom, hoci náš čas na zemi je krátky. Plytkejší vzťah už ani nemôže byť. Azda okrem vzťahu, keď kupujeme produkt, ktorý podporuje niekto, koho vlastne nepoznáme, no z nejakého dôvodu je slávny.

Vždy budeme túžiť po niečom, do čoho budeme môcť vložiť svoju nádej, a preto dúfajme v Pána. Advent nás vedie hlbšie do tohto skutočného vzťahu.

Benedikt XVI. nám povedal: „Evanjelium nie je len oznámením vecí, ktoré možno vedieť, ale vytvára skutočnosti, ktoré menia život. Kto má nádej, žije inak; bol mu darovaný nový život.“ Zdieľať

Benedikt XVI. nám povedal: „Evanjelium nie je len oznámením vecí, ktoré možno vedieť, ale vytvára skutočnosti, ktoré menia život. Temná brána času, budúcnosti, sa roztvorila dokorán. Kto má nádej, žije inak; bol mu darovaný nový život.“ Tento advent, ktorý prebieha v týchto týždňoch koncom roku Pána 2016, nám môže zmeniť život tak, ako ešte žiadny predtým.

Adventné obdobie je časom, keď sa máme naučiť dúfať iným spôsobom. Mimo zástupného života, ktorý ponúkajú celebrity a materiálne veci, môžeme venovať väčšiu pozornosť tryskajúcej nádeji, že sa Boh vtelil do tohto sveta – a tak sa nám priamo prihovoril.

Je na mieste trochu sa očistiť. Napokon, máme dočinenia so Stvoriteľom vesmíru, ktorý nás skutočne miluje. Povrch nášho vedomia je však väčšinou naviazaný na niektoré veci, ktoré sú sčasti hodné našej pozornosti, no niektoré sú jej úplne nehodné.

Už onedlho budeme oslavovať slávu jeho príchodu. Predtým sa však pripravme jeho slávu vidieť, lebo naše konanie či nekonanie môže toto videnie znemožniť. V najlepších časoch veci nevidíme a nechápeme vždy jasne. A naša kultúra dokáže túto časť života veľmi dobre zatemniť. Dokáže nám hodiť prach do očí.

Písmo a učenie Cirkvi, ak nie sú skreslené mnohými nevedomými predpokladmi, čo sa preháňajú našou kultúrou (a v istom zmysle každou ľudskou kultúrou), nám dávajú správny zmysel pre pokoru (tu pomôže spoveď), správny zmysel pre našu spoločnú ľudskú prirodzenosť (pomôcť človeku bez domova) a správny zmysel pre údiv, ktorý sa má dostaviť na Štedrý večer.

Je výrečné, že v tomto období roka musíme v sebe dokonca prebudiť zmysel pre údiv. Nôž, ktorý prekrojí cibuľu na jeden ťah, v nás nevyvolá údiv, ktorý prekračuje obyčajnú realitu každodenného života. To, čo robí Boh pri Vtelení, sa nepodobá na nič iné, čo zakúšame na tomto svete. Už samotnou svojou povahou by to malo uchvátiť našu vášeň, pozornosť a čas – viac než čas, ktorý strávime povedzme sledovaním televízie.

Boh ukazuje svoj skutočný duchovný vzťah nielen tým, že mal podiel na našej svetskej existencii, keď sa stal človekom, ale i tým, že nás pritom pozdvihol a posvätil. Ide o interpersonálne poznanie, ktoré je vyššie než zástupné poznanie či poznanie z druhej ruky. Stretávame sa s kýmsi, kto nás skutočne pozná a kto chce pre nás to najlepšie. A vďaka nemu poznáme seba samých tak, ako sme poznaní.

Inzercia

Keď teda máme oslavovať takúto veľkú vec, posielajme vianočné pohľadnice, ktoré vyobrazujú tajomstvo Vtelenia, nie fotky nás samých, ktoré môžeme posielať (a posielame) kedykoľvek počas roka. Je to len jeden zo spôsobov, ako môžeme signalizovať skutočné duchovné vzťahy, o ktoré na Vianoce ide, skutočné vzťahy, ktoré sa majú znova oživiť a osláviť.

Boh ukazuje svoj skutočný duchovný vzťah nielen tým, že mal podiel na našej svetskej existencii, keď sa stal človekom, ale i tým, že nás pritom pozdvihol a posvätil. Zdieľať

Komerčná kultúra nachádza lákavé náhrady za každý prvok katolíckeho života. Kvantita darov odvracia pozornosť od kvality veľkého daru vteleného Božieho Syna. Kultúra večierkov vytláča jeden aspekt skutočného slávenia počas adventu: liturgického slávenia, v rámci ktorého žasneme nad dobrom, krásou a pravdou – miesto obvyklého zhonu – aby sme pokračovali slávením pravej radosti.

Advent nám takisto dáva príležitosť oceniť mnohé veľké umelecké diela inšpirované Vtelením a podporené Cirkvou: tisíce betlehemov v múzeách a na internete, živé koncerty Mesiáša a mnohé iné výnimočné hudobné diela, ktoré ohlasujú narodenie Kniežaťa pokoja. Naša povrchná sekulárna kultúra neobsahuje nič, čo by sa vyrovnalo týmto hĺbkam a výškam.

Božia láska vyliata pri Vtelení potvrdzuje našu hodnotu, ktorú máme v Božích očiach napriek našej hriešnosti a žiadostivosti. Otvára nás, ako povedal kardinál Ratzinger, aby sme vystúpili „poza mreže nášho egoizmu“. Len pred pár týždňami sme čítali príbeh o tom, ako sa Mojžiš modlil, zatiaľ čo Jozue bojoval proti útočníkovi. Kým sa modlil, Áron a Hur mu držali ruky, aby mu neklesali. Jestvuje spoločná, pospolitá stránka náboženstva, ktorú vykonávame dovedna – a ktorá sa na Vianoce otvára, keď sa samotný Boh stáva malým dieťaťom.

Ako nám jednoducho povedal evanjelista Ján: „Postavil si medzi nami svoj stan.“ Je to veľká vec, na ktorú sa máme pripraviť. A tou prípravou je advent.

P. Bevil Bramwell OMI PhD
Autor je bývalý dekan na Catholic Distance University. Publikoval knihy Laity: Beautiful, Good and True (Laický stav: krásny, dobrý a pravdivý), The World of the Sacraments (Svet sviatostí) a najnovšie Catholics Read the Scriptures: Commentary on Benedict XVI’s Verbum Domini (Katolícke čítanie Písma. Komentár k exhortácii Verbum Domini od Benedikta XVI.).

Pôvodný text: A Catholic Advent.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Adventná cesta ku Kristovi

Adventná cesta ku Kristovi

Nachádzame sa v období adventu a pripravujeme sa na Vianoce. Sekulárny svet však, žiaľ, pripravil k Vianociam materialistickú alternatívu, podobne ako v prípade každej inej duchovnej skúsenosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.