Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. 12. 2016, 11:19

Pápež František, zachráňte ma, prosí salezián unesený islamistami (video)

Saleziánsky kňaz Tom Uzhunnalil, ktorého od marca zadržiavajú islamskí radikáli, v emotívnom videu prosí o pomoc Svätého Otca. Nahrávka zrejme vznikla pod nátlakom únoscov.
Pápež František, zachráňte ma, prosí salezián unesený islamistami (video)

Je zarastený, hovorí pomaly, pôsobí zoslabnuto. „Drahý pápež František, prosím vás ako otca, postarajte sa o môj život,“ hovorí v päťminútovom videu 56-ročný saleziánsky kňaz. „Môj zdravotný stav sa zhoršuje, potrebujem hospitalizáciu. Prosím, príďte mi na pomoc.“ O nahrávke informovala Catholic News Agency.

„Prešlo niekoľko mesiacov a moji únoscovia nadviazali mnoho kontaktov s vládou, aby ma oslobodili,“ hovorí indický salezián vo videu. „Som veľmi sklamaný, že doteraz sa v mojom prípade nič vážne nepohlo. Žiadal som o pomoc aj iných biskupov, kňazov z celého sveta, aby mi prišli na pomoc. Som veľmi zronený. Prosil som aj viaceré vlády, aby mi pomohli na humanitárnej úrovni a zachránili môj život. Potrebujem vašu pomoc. Prosím, pomôžte mi,“ apeluje kňaz na pápeža Františka. „Keby som bol Európan, môj prípad by sa bral vážnejšie. Som z Indie, možno nie som považovaný za takého hodnotného.“

Prečítajte si aj
Posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene Zdieľať

Na video krátko po zverejnení zareagoval apoštolský vikár Južnej Arábie Paul Hinder. To, že Uzhunnalil je stále nažive, považuje za dobrú správu. Arcibiskup je však zároveň presvedčený, že kňaz vo videu hovorí pod nátlakom a podľa inštrukcií únoscov. Bez toho, aby mohol uviesť podrobnosti, zdôraznil, že cirkev intenzívne pracuje na jeho prepustení. „Na svojho spolubrata nezabúda ani saleziánske spoločenstvo po celom svete a Indická biskupská konferencia,“ dodal arcibiskup Hinder.

Toma Uzhunnalila islamisti zadržiavajú od začiatku marca, keď vtrhli do starobinca sestier Matky Terezy v jemenskom Adene. Džihádisti zavraždili 16 ľudí vrátane štyroch rehoľníčok. Saleziánskeho kňaza uniesli a odvtedy ho držia v zajatí.

Prečítajte si aj
Salezián Tom žije, odkázala indická ministerka Zdieľať

Počas Veľkej noci sa objavili správy, že radikáli ho plánujú na Veľký piatok ukrižovať. Neskôr sa ukázalo, že informácie boli falošné a kňaz je v poriadku. Indická vláda a tamojší biskupi deklarujú, že podnikajú kroky k jeho prepusteniu, ku ktorému ale dodnes nedošlo.  

O záchranu uneseného saleziána požiadal aj pápež František. „Pokračujem vo svojej výzve na oslobodenie všetkých unesených v ozbrojených konfliktoch. Špeciálne chcem pamätať na saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalilho, ktorý bol unesený v Adene,“ vyzval ešte v apríli Svätý Otec.

Uzhunnalil pôsobil v Jemene štyri roky. Katolícku misiu tu založil jeho strýko – salezián Matteo, pričom saleziáni boli jedinými katolíckymi kňazmi v tejto arabskej krajine. Po vyhrážkach radikálov sa z päťčlennej komunity rozhodli zostať len dvaja, jedným z nich bol Tom. Saleziáni v Jemene pôsobia od roku 1987 a venujú sa najmä malej kresťanskej komunite, ktorú tvoria prisťahovalci z Indie, Filipín či Indonézie.

Odporúčame