Zdvihne 200 kíl a nefandí Trumpovcom. Kto je najmladší kardinál USA?

Zdvihne 200 kíl a nefandí Trumpovcom. Kto je najmladší kardinál USA?

Arcibiskup Joseph W. Tobin bol jedným z troch kardinálov z USA, ktorých vymenoval pápež František v novembri 2016. (Foto: Profimedia.sk)

Zdá sa, že pápež František má svojho amerického dvojníka.

Za Benedikta XVI. sa musel vrátiť z Rímskej kúrie späť domov, údajne za svoj prístup v kauze neposlušných rehoľníc. Pápež František ho, naopak, povýšil na kardinála a dal mu do správy top diecézu v tesnom susedstve newyorského Manhattanu.

Medzitým sa stihol pre sýrskych utečencov pohádať s budúcim viceprezidentom USA Mikom Pencom, reportéri New York Times boli za ním v posilňovni a od katolíkov chce súlad medzi vierou a životom.

Arcibiskupa Newarku (New Jersey), redemptoristu Jospeha kardinála Tobina, sa oplatí trochu spoznať aj preto, že jeho postava a príbeh sú stelesnením vízie pápeža Františka o dnešnej Cirkvi.

Chcem nové ponožky

Američania majú radi hrdinov a ich príbehy. A ten Tobinov má všetko, čo treba. Dynamický začiatok, vatikánsku zápletku aj návrat s happyendom. Kto je najmladší kardinál z USA?

Joseph Wiliam Tobin sa narodil pred 64 rokmi v Detroite ako nastarší z 13 detí v rodine írskych prisťahovalcov. V istom rozhovore spomína na svoju starú mamu, ktorá – hoci vedela dobre po anglicky – sa modlila len po írsky, pretože si nebola istá, či Boh rozumie angličtine.

Malý Joseph vyrastal v robotníckej štvrti, v prostredí prisťahovalcov z Írska, Poľska a východnej Európy. Najväčším vzorom vo viere bol pre neho otec, ktorý pracoval v General Motors a každé ráno chodil o šiestej na omšu v miestnej farnosti svätého Vykupiteľa, ktorú spravovali redemptoristi.

Vzťah k chudobným si Joseph pestoval tiež od malička. Ako školák raz prišiel za svojou matkou s prosbou, že potrebuje nové ponožky. Matka sa nechápavo pozrela na jeho nohy a videla, že ich má v poriadku. „Mama, v našej triede je chlapec, čo má na nohách handry so zatváracím špendlíkom,“ dodal.

Chudobným sa učil slúžiť aj po kňazskej vysviacke v roku 1978, keď ho poslali do rodnej farnosti. Dôvodom bola rastúca hispánska komunita a mladý redemptorista vedel po španielsky. Neskôr bol preložený do Chicaga, kde počas epidémie AIDS slúžil v nemocnici pri umierajúcich.

Príliš mäkký inkvizítor?

V 90. rokoch sa páter Tobin presťahoval do Ríma, kde sa stal hlavným predstaveným redemptoristov. Počas 12 rokov v tomto úrade precestoval desiatky krajín a naučil sa ďalšie cudzie reči. V tom období si ho všimol kardinál Joseph Ratzinger, ktorý mu v roku 2010 ako pápež udelil titul arcibiskup a menoval ho za sekretára Kongregácie pre inštitúty zasväteného života.

Ako dvojka na vatikánskom „ministerstve pre rehole“ sa však musel už o dva roky nečakane zbaliť, keďže ho pápež menoval za nového arcibiskupa amerického Indianapolisu. Pritom sa mnohým zdalo, že 60-ročný redemptorista to v Rímskej kúrii môže dotiahnuť ešte vyššie.

Čo sa vlastne stalo?

Príchodom na kongregáciu pre rehole, ktorá zodpovedá za 190 000 rehoľníkov a 750 000 rehoľníc po celom svete, zdedil totiž Tobin aj prebiehajúcu vizitáciu americkej Konferencie predstavených ženských reholí (LCWR).

Kontrolu konferencie nariadil koncom roka 2008 vtedajší prefekt kongregácie, slovinský kardinál Franc Rodé. Dôvodom bol nielen pokles počtu amerických rehoľníčok zo 180 000 v 60. rokoch na necelých 60 000 v súčasnosti, ale najmä ich vieroučné, pastoračné či disciplinárne nedostatky.

Navyše, niektoré sestry otvorene podporovali reformu zdravotnej starostlivosti amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorú americkí biskupi tvrdo kritizovali.

Kým príchod Tobina do vedenia kongregácie pre rehole sestry privítali, niektorým americkým kardinálom sa jeho prístup nepáčil. „Dúfam, že budem môcť ponúknuť iný obraz ženského rehoľného života v USA ako je ten, ktorý doteraz prichádzal do Ríma. Moja osobná skúsenosť je nesmierne pozitívna,“ vyznal sa vtedy arcibiskup Tobin pre National Catholic Reporter.

Arcibiskup Joseph Tobin, CSsR na jednej z prednášok. (Foto: Flickr.com/National Religious Vocation)

Pozitívne očakávania amerických sestier ešte viac vzrástli v januári 2011, keď dovtedajšieho prefekta Rodého nahradil Brazílčan João Bráz de Aviz. Nové vedenie kongregácie pre rehole malo stáť pri ukončení vizitácie, jej vyhodnotení a prijímaní opatrení.

V ďalšom rozhovore Tobin vyhlásil, že namiesto uvaľovania cirkevných trestov uprednostňuje dialóg vedúci k zmiereniu a uzdraveniu. „Ak vizitátori pri dialógu so sestrami identifikujú nejaké špecifické otázky, ktorými sa treba zaoberať, je to v poriadku. Ale nútiť ľudí nosiť habity alebo čosi podobné? O tomto to nie je,“ uviedol arcibiskup.

Aj keď nový prefekt Bráz de Aviz volil podobne umiernený tón, v presne opačnom duchu sa vyjadrovali iní vysokopostavení Američania v kúrii. „Ide o verejnú a tvrdošijnú zradu rehoľného života zo strany niektorých sestier,“ vyhlásil kardinál Raymond Leo Burke, vtedajší prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry.

Aj podľa bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery Williama Levadu americké sestry ignorovali postoje Svätej stolice a uvádzali ľudí do omylov. Zároveň pripustil, že ak ozdravný proces nebude úspešný, Vatikán môže kongregácii amerických rehoľníc odobrať cirkevné schválenie.

Názory na to, za akých okolností opustil Tobin Vatikán, sa líšia. Vatikanista Marco Tosatti v čase jeho preloženia do USA napísal, že Tobinov „soft“ prístup bol v ostrom rozpore s očakávaniami dôležitých amerických biskupov, ktorí uprednostňovali tvrdé opatrenia.

„Zdá sa, že jeho stiahnutie požadovala americká cirkev, ktorá neocenila Tobinovu rolu v rámci prebiehajúceho vyjasňovania si pozícií s ,rebelskými´ sestrami.“

Opačný výklad celého prípadu ponúkli zdroje amerického vatikanistu Johna Allena. Arcibiskup Tobin podľa nich neupadol do nemilosti, ale bol do USA poslaný práve preto, aby osobne pomohol uzmiereniu medzi americkými biskupmi a ženskými rehoľami.

Rozhovor s kardinálom Tobinom v sídle redemptoristov v Ríme. (slovenské titulky)

Téme svojho preloženia sa Tobin nevyhýba ani teraz. Tvrdí, že po príchode na vatikánsku kongregáciu sa pýtal, čo sa má vyšetrovaním docieliť. Problém videl v tom, že sa má vyšetriť 55-tisíc rehoľníc maličkým tímom pre údajné zlyhania zopár sestier. „To dáva taký zmysel, ako keď očný lekár stojí v strede futbalového štadióna a snaží sa svojím laserom operovať na tribúne,“ povedal Tobin pred mesiacom.

Na otázku, či bol vyhodený, odpovedá zmierlivo. „Nikdy som nepovedal, že ma poslali späť domov. Bol som jednoducho premiestnený, poslal ma sem Benedikt XVI.,“ povedal pre lokálnu stanicu News12 minulý piatok, deň pred svojou inštaláciou do úradu arcibiskupa Newarku.

Trumpovi zatiaľ nežehná

Tak či onak, Tobin sa ocitol späť v Spojených štátoch, v Indianapolise. Keď tam v decembri 2012 prišiel, pre miestnych katolíkov bol úplne neznámy. „Pre rehoľné sestričky bol však hrdinom,“ píšu NY Times.

Do konfliktu sa však dostal s miestnym republikánskym guvernérom. Mike Pence, dnes zvolený Trumpov viceprezident, totiž v novembri 2015 oznámil, že z bezpečnostných dôvodov zruší presídľovací program pre sýrskych utečencov.

Arcibiskup Tobin napriek tomu prijal rodinu sýrskych utečencov a išiel osobne za Pencom s tým, že program presídlenia bude fungovať pod katolíckou charitou. Medzitým federálny súd guvernérovo nariadenie zrušil.

Aj na základe tejto skúsenosti má voči Trumpovi kardinál Tobin rezervovaný postoj. „Myslím, že my, ako americkí biskupi, si musíme obzvlášť pozorne všímať konkrétne rozhodnutia, ktoré sa chystajú, a vyhýbať sa a priori rivalite či požehnaniam. Čas ukáže a my budeme riešiť konkrétne otázky, keď prídu,“ povedal nedávno o novej americkej vláde.

Žeriavy v nákladnom prístave v Newarku, vzadu panoráma Manhattanu. (Foto: Flickr.com/Lars Plougmann)

Kardinála Tobina nespája s pápežom Františkom len názor na imigračnú politiku. S Jorgem Bergoliom sa spoznali na biskupskej synode v Ríme v roku 2005. Ďalší kontakt bol v roku 2010, keď Bergoglio zaželal Tobinovi všetko dobré v novom úrade – na konkregácii pre rehole.

Keď však prišiel Tobin do Vatikánu v roku 2013 pre arcibiskupské pálium, nebol si istý, či si ho Bergoglio, už ako pápež, bude pamätať. „Modlil som sa za vás intenzívne, odkedy som počul, čo sa stalo,“ prekvapil ho František. Pre médiá je tak nedávne povýšenie na kardinála jasnou rehabilitáciou.

Puto s pápežom Františkom je silné. Kardinál Tobin sa silnými slovami zastal Svätého Otca, keď sa objavila kritika jeho exhortácie Amoris laetitia.

„Priebeh synody nebol vôbec jednoduchý, ale riešili sa na nej zložité pastoračné záležitosti. Preto ich len tak zredukovať na „dubium“ je prinajmenšom naivné,“ povedal britskému magazínu The Tablet ako čerstvý kardinál.

Pri polemike o Amoris laetitia sa oprel o zakladateľa redemptoristov. „Nuž, myslím si, že svätý Alfonz by nás najprv pozval skúmať, preskúmať text, pretože raz povedal, že v Cirkvi nastávajú problémy, keď spovedníci neštudujú a profesori nespovedajú,“ vyjadril sa Tobin.

Z posilňovne do katedrály

Po novembrovom vymenovaní za kardinála pápež ustanovil Tobinovi aj nové pôsobisko.

Arcidiecéza Newark na severe štátu New Jersey patrí medzi desať najväčších v USA. Žije v nej 1,5 milióna katolíkov, z toho približne 20 percent pochádza z Latinskej Ameriky a ďalších 20 percent je čiernej pleti. Omše v Newarku sa slúžia v 20 jazykoch.

Miestne médiá píšu, že Tobin prichádza do diecézy v susedstve Manhattanu s reputáciou priateľa chudobných a imigrantov. Ale aj ťažkej váhy.

Ešte pred trojkráľovou inštaláciou do úradu arcibiskupa Newarku sa za kardinálom Tobinom vybrali do Indianapolisu reportéri NY Times.

Našli ho v posilňovni. Miestni chlapi ho celý čas volali Joe, až sa raz jeden z nich v šatni urasteného šesťdesiatnika spýtal, čo robí. „Býval som kňaz,“ odvetil Tobin a potom tichšie dodal: „... a teraz som arcibiskup Indianapolisu.“

Svoju partiu v posilňovni volal Tobin „Bratstvo neohrozených“. Pred odchodom na východné pobrežie sa s nimi rozlúči. Nedávno ho tréner učil zdvihnúť 190-kilogramovú činku.

Tobinov predchodca v Newarku, arcibiskup John J. Myers (dosiahol kánonický vek 75 rokov), nebol v médiách obľúbený. Vyčítali mu najmä, že sa nedostatočne vysporiadal s kňazmi, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Pre liberálne newyorské médiá bol však tŕňom v oku najmä pre tvrdé konzervatívne postoje – napríklad odmietanie prijímania pre katolíckych politikov, čo podporujú potraty.

Navyše, v septembri Myers suspendoval kňaza, ktorý verejne podporil istú skupinu LGBTI aktivistov, a tiež dal prepustiť učiteľku z katolíckej školy, ktorá sa zosobášila so svojou partnerkou.

„Arcibiskup Myers bol cirkevným lídrom typu „kultúrneho bojovníka“, kým arcibiskup Tobin je v symbióze s Františkovým dôrazom na dialóg,“ uviedol komentátor National Catholic Reporter Michael Sean Winters.

Žeby však kardinál Joseph Tobin nemal nároky na katolíkov, sa povedať nedá. Potvrdzuje to už jeho prvá kázeň v úrade arcibiskupa Newarku, ktorú si vypočula aj Tobinova 93-ročná matka.

„Nedávno počas jednej večere som dostal otázku, čo považujem za najväčšiu výzvu, pred ktorou stojí Cirkev dnes. Na chvíľu som sa zamyslel a odpovedal som: priepasť medzi vierou a životom. Žena, ktorá mi položila túto otázku, sa na mňa nechápavo pozrela a poznamenala, že takúto odpoveď neočakávala. Pravdepodobne čakala, že budem hovoriť o takzvaných „horúcich témach“, ktoré teraz dominujú vo vnútornocirkevnom a mimocirkevnom diskurze.

Nech sú tieto témy akékoľvek kontroverzné a všadeprítomné, netrápia ma až tak ako silnejúci trend, ktorý nás, ako sa zdá, izoluje a chce presvedčiť, aby sme rozkúskovali náš život. Tento trend nás nenápadne zvádza, aby sme chodili v nedeľu na omšu a zvyšok týždňa robili to, čo sa nám zdá potrebné urobiť, aby sme prežili.“

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo