Najvyššie postavený redemptorista skončil vo Vatikáne. Pápež ho preložil do USA

Arcibiskup Joseph Tobin už po dvoch rokoch končí v pozícii sekretára Kongregácie pre spoločnosti apoštolského života a inštitúty zasväteného života. Dôvodom je pravdepodobne ústretový prístup k americkým rehoľniciam vyšetrovaným kvôli viacerým pochybeniam.

Rodák z Detroitu s írskymi koreňmi, ktorý svojimi schopnosťami presvedčil Benedikta XVI., aby ho 2. augusta 2010 menoval za „dvojku“ vatikánskeho „ministerstva“ pre rehole, musel nečakane rýchlo zbaliť kufre. V polovici októbra ho pápež menoval za nového arcibiskupa amerického Indianapolisu. Pritom sa zdalo, že 60-ročný redemptorista to v Rímskej kúrii môže dotiahnuť ešte vyššie.

Zdedená vizitácia
Arcibiskup Tobin opúšťa Rím po 15 rokoch. Od septembra 1997 do novembra 2009 tu pôsobil ako generálny predstavený Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristov, istý čas zastával aj pozíciu predsedu Únie generálnych predstavených, ktorá združuje najvyšších predstaviteľov mužských reholí.

Príchodom na kongregáciu pre rehole, ktorá zodpovedá za 190 000 rehoľníkov a 750 000 rehoľníc po celom svete, zdedil aj prebiehajúcu apoštolskú vizitáciu americkej Konferencie predstavených ženských reholí (LCWR). Konferencia združuje asi 1500 rehoľníc zastupujúcich 80 % amerických sestier a jej kontrolu nariadil koncom roka 2008 vtedajší prefekt kongregácie, slovinský kardinál Franc Rodé. Dôvodom bol nielen pokles počtu amerických rehoľníčok zo 180 000 v 60. rokoch na necelých 60 000 v súčasnosti, ale najmä ich vieroučné, pastoračné či disciplinárne nedostatky. Navyše, niektoré sestry otvorene podporujú reformu zdravotnej starostlivosti amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorú americkí biskupi tvrdo kritizujú (viac tu).

Príchod Tobina do vedenia kongregácie pre rehole sestry privítali. „Bola to dobrá správa pre nás. Cítili sme sa veľmi povzbudené,“ povedala National Catholic Reporter vtedajšia šéfka LCWR Marlene Weisenbeck. „Dúfam, že budem môcť ponúknuť iný obraz ženského rehoľného života v USA ako je ten, ktorý doteraz prichádzal do Ríma. Moja osobná skúsenosť je nesmierne pozitívna,“ vyznal sa pre ten istý katolícky týždenník arcibiskup Tobin.

Tobin proti všetkým

Pozitívne očakávania amerických sestier ešte viac vzrástli v januári 2011, keď dovtedajšieho prefekta Rodého nahradil Brazílčan João Bráz de Aviz. Nové vedenie kongregácie pre rehole malo stáť pri ukončení vizitácie, jej vyhodnotení a prijímaní opatrení. V rozhovore pre National Catholic Reporter Tobin vyhlásil, že namiesto uvaľovania cirkevných trestov uprednostňuje dialóg vedúci k zmiereniu a uzdraveniu. „Ak vizitátori pri dialógu so sestrami identifikujú nejaké špecifické otázky, ktorými sa treba zaoberať, je to v poriadku. Ale nútiť ľudí nosiť habity alebo čosi podobné? O tomto to nie je,“ uviedol arcibiskup.

Aj keď nový prefekt Bráz de Aviz volil podobne umiernený tón, v presne opačnom duchu sa vyjadrovali iní vysokopostavení Američania v Rímskej kúrii. „Ide o verejnú a tvrdošijnú zradu rehoľného života zo strany niektorých sestier,“ vyhlásil kardinál Raymond Leo Burke, prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Aj podľa bývalého prefekta Kongregácie pre náuku viery Williama Levadu americké sestry ignorujú postoje Svätej stolice a uvádzajú ľudí do omylov. Zároveň pripustil, že ak ozdravný proces nebude úspešný, Vatikán môže LCWR odobrať cirkevné schválenie. V spomínanom rozhovore sa arcibiskup Tobin vyjadril opačne: „Pápež Klement XIV. zrušil jezuitov a v spätnom pohľade vidíme, že to nebol veľmi dobrý nápad.“
 
Nepomohol ani príhovor u pápeža
„Zdá sa, že jeho stiahnutie bolo požadované americkou cirkvou, ktorá neocenila Tobinovu rolu v rámci prebiehajúceho vyjasňovania si pozícii s ,rebelskými´ sestrami,“ napísal vatikanista Marco Tosatti, ktorý o Tobinovom konci informoval už dva týždne pred jeho preložením. Podľa Tosattiho bol Tobinov „soft“ prístup v ostrom rozpore s očakávaniami dôležitých amerických biskupov, ktorí uprednostňovali tvrdé opatrenia.

Tobina podľa amerického vatikanistu Johna Allena, Jr. nezachránila ani priama intervencia prefekta Bráz de Aviza u pápeža, ani výmena na čele Kongregácie pre náuku viery, kde Američana Levadu v júli nahradil Nemec Gerhard Ludwig Müller.

Vatikanista Allen citoval aj svoje zdroje z Vatikánu, ktoré ponúkli opačný výklad celého prípadu. Arcibiskup Tobin podľa nich neupadol do nemilosti, ale bol do USA poslaný práve preto, aby osobne napomohol uzmiereniu medzi americkými biskupmi a ženskými rehoľami.

Imrich Gazda

Foto: redemptorists.net, scalanews.com

Súvisiace články:
"Tichá očista". Od nástupu Benedikta XVI. muselo odstúpiť už 77 biskupov
Filipínske rehoľníčky tancom hľadajú nové povolania

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo