Arcibiskup Fulton Sheen sa priblížil k blahorečeniu

Počas jednej z nedávnych generálnych audiencií v Ríme odovzdal biskup diecézy Peoria (Illinois, USA) Daniel Jenky pápežovi Benediktovi XVI. Správu o hrdinských cnostiach (tzv. Positio). Ide o základný dokument skúmania Kongregácie pre kauzy svätých v prípade blahorečenia známeho televízneho a rozhlasového kazateľa, arcibiskupa Fultona Sheena.

Podľa informácií, ktoré zverejnil The Catholic Post, časopis diecézy Peoria, dokument zahŕňa dva v koži viazané zväzky, ktoré spolu tvoria približne 2 000 strán textu. Obsiahujú aj dva zázraky, ktoré sa mali udiať na príhovor Božieho služobníka, ktorému bude po preskúmaní kongregáciou a po pápežskom súhlase udelený titul „ctihodný“. Spolu so správou bol pápežovi odovzdaný aj album obsahujúci viac než 100 listov od kardinálov a biskupov z rôznych častí Severnej Ameriky, Austrálie a Afriky, ktorí vyjadrujú podporu blahorečeniu Fultona Sheena.

Biskup Jenky po stretnutí s Benediktom XVI. netajil svoje prekvapenie z informácie, ktorú sa dozvedel priamo od pápeža. Pontifik mu totiž povedal, že on sám osobne pracoval spolu s arcibiskupom Sheenom v jednej z komisií počas Druhého vatikánskeho koncilu. Biskup tiež vyjadril svoj osobný obdiv k evanjelizačnej činnosti Fultona Sheena: „Neviem, koľko ľudí priviedol k viere, musia to byť tisíce a tisíce. Nikdy nepremeškal príležitosť, aby niekoho nepriviedol k viere.“

Fulton John Sheen sa narodil 8. mája 1895 v štáte Illinois ako najstarší zo štyroch synov. Za kňaza bol vysvätený v septembri roku 1919, pomocným biskupom New Yorku sa stal v roku 1951. Pôsobil tu až do roku 1966, kedy sa stal biskupom Rochesteru. Túto pozíciu zastával až do odchodu do dôchodku v roku 1969. Krátko na to sa stal titulárnym arcibiskupom Newportu. Zomrel 9. decembra 1979. Pochovaný je v Katedrále sv. Patrika v New Yorku.

Diecézna fáza beatifikačného procesu prebehla počas rokov 2002 – 2008. Ako uvádza portál catolicculture.org, ďalšie pokračovanie procesu sa mierne spomalilo vlani v novembri kvôli sporu diecézy Peoria a arcidiecézy New York.

Arcibiskup Sheen sa stal obľúbeným vďaka svojim evanjelizačným aktivitám v rozhlase a televízii, ako aj prostredníctvom svojich spisovateľských a misionárskych aktivít. Jeho najznámejší program Life is Worth Living vysielaný v rokoch 1951 – 1957 sledovalo viac než 30 miliónov divákov. Jeho televízna evanjelizačná činnosť bola ocenená cenou Emmy (viac o jeho osobe i procese blahorečenia tu).

Marián Sekerák

Foto: archbishopsheencause.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo