Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. júl 2019

Žil vo svetle reflektorov, aby zomrel v tichu kaplnky

Život Fultona Sheena má v sebe čosi z ohlasujúceho Jána Krstiteľa, hľadajúceho Nikodéma, pomáhajúceho milosrdného Samaritána aj kajúceho lotra na kríži.
Žil vo svetle reflektorov, aby zomrel v tichu kaplnky
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Život Fultona Sheena má v sebe čosi z ohlasujúceho Jána Krstiteľa, hľadajúceho Nikodéma, pomáhajúceho milosrdného Samaritána aj kajúceho lotra na kríži.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Na javisko s písacím stolom, tabuľou, knižnicou a sochou Panny Márie vystupuje za potlesku divákov katolícky biskup. Môže mať asi 60 rokov.

Postaví sa pred knižnicu so sochou, ukloní sa, usmeje a začne rozprávať príbeh o modlitbe malého dievčatka. „Milý Bože, môj brat má mumps, moja sestra spadla z bicykla a zlomila si nohu, otec stratil prácu. Prosím ťa, Pane, daj na seba pozor, lebo keď sa niečo stane aj tebe, skončí sa to s nami veľmi zle,“ hovorí biskup, ktorý doslova použije typickú americkú frázu „skončíme v polievke“.

Publikum sa rozosmeje, široký, trochu štylizovaný úsmev nahodí aj biskup. Pomaly sa presunie k tabuli, na ktorú ako zvyčajne napíše tri iniciály – JMJ, teda Ježiš, Mária, Jozef. Pod ne na jednu stranu tabule napíše slovné spojenie „materiálna prosperita“ a na druhú stranu „vnútorná nespokojnosť“.

„Súčasná civilizácia je zvláštnou zmiešaninou materiálnej prosperity a obrovskej vnútornej a mentálnej nespokojnosti. Päťdesiatjeden percent nemocničných lôžok v Spojených štátoch zaberajú mentálne chorí pacienti. Dôvod ich choroby nespočíva v prosperite, platí, že blahobyt sám osebe neprináša šťastie. Vnútorná radosť sa nespája s mať, ale s byť. Vnútorná nespokojnosť a nešťastie je spôsobené snahou človeka vložiť nekonečno do konečna,“ rozpráva biskup.

Pri pokračujúcom výklade o fyzickom a duševnom utrpení, ktorý trvá približne dvadsať minút, sa biskup presúva od tabule späť pred knižnicu. Vážnu tému občas odľahčí vtipnou poznámkou, neprehliadnuteľnou je jeho mimika aj gestikulácia.

Svoje rozprávanie zakončí duchovnou básňou, na ktorej konci teatrálne dvíha pravú ruku nahor a ukláňa sa tlieskajúcemu publiku. „Bye now and God love you!“ znejú jeho záverečné slová.

Táto scéna sa odohrala v roku 1954 v Adelphi Theatre v newyorskom Manhattane a okrem divákov v publiku ju sledovali ďalšie milióny ľudí pri televíznych obrazovkách. Účinkujúcim je biskup Fulton John Sheen, hlavný protagonista populárnej náboženskej relácie Život sa oplatí žiť (Life is Worth Living).

Kým bol tento teleevanjelizátor, šoumen a budúci blahoslavený katolíckej cirkvi?

Meno po matke

Fulton John Sheen sa narodil 8. mája 1895 v El Paso v štáte Illinois ako najstarší zo štyroch synov. Aj keď pri krste dostal meno Peter, od detstva používal meno Fulton – tak sa volala jeho matka za slobodna.

Po vysviacke za kňaza v roku 1919 pokračoval v štúdiách na katolíckych univerzitách vo Washingtone a v Leuvene. Za svoju dizertačnú prácu získal ako prvý Američan v histórii prestížnu cenu kardinála Merciera, ktorá bola raz za desať rokov udeľovaná autorovi najlepšej doktorskej práce v oblasti tomistickej filozofie.

V tom čase ešte žijúci belgický kardinál dal mladému teológovi dve rady, ktorých sa držal počas celého života. „Musíš vedieť, ako zmýšľa moderný svet. Čítaj jeho poéziu, poznávaj históriu a literatúru. Všímaj si jeho architektúru a umenie. Počúvaj hudbu, zaujímaj sa o jeho divadlo. Potom sa hlboko vnor do Tomáša Akvinského a do múdrosti staroveku a budeš schopný vyvrátiť jeho omyly,“ poradil Mercier Sheenovi.

„Na konci každého roka roztrhaj svoje poznámky. Niet nič horšie, čo ničí odborný rast pedagóga, ako uchovávanie poznámok a ich opakovanie každý nasledujúci rok,“ znela druhá kardinálova rada.

Po skončení štúdií Fulton Sheen začal prednášať na St. Edmund College vo Ware v Anglicku, neskôr na Americkej katolíckej univerzite vo Washingtone, a zdalo sa, že má nakročené na skvostnú akademickú kariéru.


Fulton Sheen v roku 1940 počas vysielania rozhlasovej relácie Katolícka hodina (The Catholic Hour). Foto – Profimedia

Aj keď prednášaniu vo Washingtone ostal verný ešte dlhé roky, čoraz viac ho začal priťahovať mediálny dialóg s moderným svetom. Začal prispievať do denníka New York Times a zakrátko sa stal aj prvým kňazom v rozhlasovom éteri. Od roku 1930 sa každú nedeľu večer prihováral poslucháčom v relácii Katolícka hodina (The Catholic Hour).

Moderný kňaz zakotvený v klasickej tomistickej filozofii neušiel pozornosti najvplyvnejšej postavy americkej cirkvi v prvej polovici 20. storočia – newyorskému arcibiskupovi Francisovi Spellmanovi, ktorý ho volával kázať do katedrály svätého Patrika.

V roku 1951, keď už bol Spellman kardinálom, sa Fulton Sheen stal jeho pomocným biskupom. Krátko nato sa na televíznych obrazovkách objavila pravidelná týždenná relácia, ktorá newyorského pomocného biskupa preslávila po celých Spojených štátoch.

Kým Katolícku hodinu v časoch najväčšej slávy počúvali štyri milióny pravidelných poslucháčov, program Život sa oplatí žiť mal až 30 miliónov divákov a Fultonovi Sheenovi vyniesol prestížnu Emmy Award.

Za Boha a proti komunizmu

Relácia vysielacej spoločnosti DuMont mala premiéru v utorok 12. februára 1952 o 20. hodine. V tomto čase bola potom vysielaná viac ako päť rokov.

Svoj vrchol zaznamenala po roku 1955, keď sa spoločnosť DuMont dostala do finančných problémov a reláciu prevzala spoločnosť ABC, od ktorej ju preberalo viac ako 120 televíznych a 300 rozhlasových staníc.

Aj vďaka nej konvertovalo na katolícku vieru niekoľko známych osobností – dedič automobilového koncernu Henry Ford II., manželka mediálneho magnáta Henryho Lucea (Time, Life), kongresmanka a veľvyslankyňa Clare Booth Luceová, vydavateľ komunistických novín The Daily Worker Heywood Broun či samotný producent programu Život sa oplatí žiť Jo Mielziner.

Známy americký herec Martin Sheen, ktorý sa pôvodne volal Ramón Gerardo Antonio Estévez, požiadal Fultona Sheena, aby mohol používať jeho meno.

„Fulton Sheen bol považovaný za najslávnejšieho kazateľa v Spojených štátoch amerických a v tom čase aj za najznámejšieho rímskokatolíckeho kňaza. Často ho predstavovali ako nadšeného Božieho muža a priebojného človeka, ktorý vie pohnúť ľudí a byť pritom zábavný. Rovnako bol považovaný za najúspešnejšieho misionára na americkom kontinente a treba povedať, že nielen pre svoju pozíciu riaditeľa celoúnijnej Spoločnosti pre propagáciu viery, ale aj pre reputáciu človeka, ktorý prispel ku konverzii mnohých ľudí. Vo Vatikáne o ňom hovorili ako o ,našom pravom ramene v USA‘,“ napísal katolícky kňaz Róbert Lapko vo svojej knižne vydanej dizertačnej práci Fulton J. Sheen – Life is Worth Living. Analýza televízneho náboženského programu z obsahového a formálneho hľadiska (Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2008), z ktorej vychádza aj tento článok.  

Inzercia


Skratku JMJ (Ježiš, Mária, Jozef) Fulton Sheen zakaždým napísal na čistú tabuľu prv, než napísal čokoľvek iné. Foto – Profimedia

Viacerí životopisci a znalci Sheenovho života a diela poukazujú na to, že televíznu obrazovku nikdy nezneužíval na lacné náboženské presviedčanie. Usiloval sa o kultivovanú reflexiu katolíckeho učenia, ktorá by bola podnetná aj pre inovercov.

Dôkazom, že sa mu to podarilo, bolo aj to, že štvrtinu jeho pravidelných divákov tvorili nekatolíci. Popri náboženstve venoval veľký priestor aj univerzálnym témam, ako sú hodnota ľudskej osoby, vlastenectvo či solidarita s chudobnými.

Televíznu obrazovku nikdy nezneužíval na lacné náboženské presviedčanie. Usiloval sa o kultivovanú reflexiu katolíckeho učenia, ktorá by bola podnetná aj pre inovercov. Zdieľať

„Fulton Sheen bol prvým náboženským vodcom, ktorý sa na celonárodnej úrovni pokúsil svojim divákom predstaviť rozumové integrovanie náboženstva s témami všeobecného záujmu,“ konštatuje Lapko, podľa ktorého mal neodškriepiteľný podiel na tom, že americký katolicizmus v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch uplynulého storočia vystúpil z kultúrneho geta a stal sa relevantnou spoločenskou silou, ktorej dôsledkom napríklad bolo aj zvolenie katolíka Johna F. Kennedyho za prezidenta USA.

Osobitnou kategóriou sú antikomunistické epizódy jeho relácie. Vo svojej autobiografii Sheen priznal, že prečítal všetko dôležité od Marxa, Lenina aj Stalina. Silný ohlas vyvolala epizóda nazvaná Smrť Stalina, ktorá bola odvysielaná 24. februára 1953. Biskup v nej uvažoval nad tým, čo nastane po smrti komunistického diktátora a sebevlastným teatrálnym štýlom odrecitoval pohrebnú scénu zo Shakespearovho Júlia Cézara. Niekoľko dní nato, 5. marca, Stalin skutočne zomrel.

Dosiaľ nenaplneným ostalo Sheenovo presvedčenie, že po vyslobodení z jarma komunizmu sa Rusko vráti ku kresťanstvu a stane sa náboženským vodcom sveta.

Biskupove pokušenia

Mediálne vystúpenia biskupa Sheena mali, prirodzene, aj svojich kritikov. V rozhovore pre magazín Look im ale biskup odkázal, že ak by sa dnes zjavil Kristus na zemi, zrejme by si poslúžil televíziou rovnako ako oslíkom pri vstupe do Jeruzalema.

Na tých, ktorí mu vyčítali lacný humor a teatrálnosť, zasa reagoval slovami, že v televízii sa neprihovára len tým, ktorí sú presvedčenými kresťanmi, ale aj hľadajúcim, preto sa usiluje byť pútavý a ľahko zrozumiteľný.

„Fulton Sheen nekomunikoval, ako sme na to zvyknutí pri sledovaní príliš formálneho vystúpenia slovenských biskupov na televíznej obrazovke. On bol hercom-komunikátorom, ktorý komunikoval formou dialógu so spätnou väzbou prichádzajúcou od publika v hľadisku. Jeho vystúpenia mali dramatický kontext,“ ozrejmuje Lapko, podľa ktorého boli jeho silnými stránkami názornosť, gestikulácia, mimika (Time napísal, že má „jedny z najneobyčajnejších očí v Amerike“), ale aj vhodne zakomponované momenty stíšenia.


Fulton Sheen sa pohyboval aj v prostredí americkej smotánky. V roku 1962 zosobášil slávneho arménsko-kanadského fotografa Yousufa Karsha s o 21 rokov mladšou Estrellitou Mariou Nachbarovou. Foto – Profimedia

„O svojej metóde hovoriť bez poznámok vravel, že príprava je nevyhnutná tak pre akademickú prednášku, ako aj reč či homíliu. O téme si treba veľa naštudovať. Zvlášť treba tému konzultovať za pomoci Svätého písma. Premodliť ju pred Najsvätejšou sviatosťou a zapísať si počiatočné poznámky v kostole či kaplnke. Potom tému zanechať na krátky čas, znova sa k nej vrátiť, pridať nové pohľady a modliť sa dovtedy, kým sa človek nenaučí prednášku zvnútra, nie zvonku. Prednášku alebo homíliu treba absorbovať tak, že sa stane jeho súčasťou, takže vychádza z neho, nie z jeho hlavy,“ uvádza Lapko.

Sláva priniesla čoraz populárnejšiemu biskupovi aj rôzne pokušenia – žil na prominentných adresách, draho sa obliekal a kupoval si luxusné autá. „Mal svoje nedostatky. Najväčším bola asi samoľúbosť, ale jeho úprimná snaha o svätý život mu umožňovala ich transformovať,“ napísal Lapko. Vďaka Sheenovým televíznym a vydavateľským aktivitám išlo na dobročinné účely takmer 10 miliónov dolárov.

Objatie s pápežom

V októbri 1957 Fulton Sheen oznámil ukončenie vysielania svojho programu. Odôvodňoval to tým, že chce odísť spred svetiel reflektorov do tieňa kríža, aby sa jeho duša občerstvila a posilnila. Svoju rolu však nesporne zohrali aj narastajúce spory s kardinálom Spellmanom a klesajúca krivka sledovanosti.

Po dvoch rokoch sa do televízie opäť vracia s novými reláciami, napríklad s Programom biskupa Sheena (The Bishop Sheen Program). No úspech, ktorý zaznamenal v minulosti, už ani zďaleka nedosahuje.

V šesťdesiatych rokoch sa ako jeden z koncilových otcov aktívne zapojil do zasadnutí Druhého vatikánskeho koncilu. Po jeho skončení ho pápež Pavol VI. vymenoval za biskupa Rochestru.

„V diecéze sa usiloval vytvoriť most medzi starým a novým katolicizmom. Získal znovu podporu médií, nie však kňazov a veriacich svojej diecézy. Napriek intelektuálnemu a komunikačnému talentu mu chýbala pastoračná a administratívna skúsenosť,“ konštatuje Lapko. Po troch rokoch vo veku 74 rokov Sheen odstupuje z vedenia diecézy.


Epizóda Utrpenie, ktorá bola opísaná v úvode článku. Na YouTube sa nachádzajú aj ďalšie časti relácie Život sa oplatí žiť. 

Pápež Pavol VI. ho následne vymenoval za titulárneho arcibiskupa (bez vlastnej arcidiecézy), čo mu umožnilo pokračovať v prednáškovej a literárnej činnosti. Na konci života mal na svojom konte takmer stovku kníh vrátane rozpracovaných prepisov svojich relácií.

Slovenskí čitatelia sa ešte pred pádom totality mohli zoznámiť so samizdatovým vydaním diela Z výšky kríža, viaceré ďalšie tituly neskôr vyšli vo vydavateľstve Dobrá kniha.

Dva mesiace pred smrťou bolo Fultonovi Sheenovi dopriate stretnúť sa v katedrále sv. Patrika s pápežom Jánom Pavlom II., ktorý ho objal so slovami: „Písal a hovoril si dobre o Pánovi Ježišovi, si verným synom cirkvi.“

Prečítajte si aj
Zomrela Matka Angelika. Nebála sa hierarchie ani liberálov Zdieľať

Arcibiskup Fulton Sheen zomrel 9. decembra 1979 počas modlitby pred vyloženou Sviatosťou oltárnou vo svojej súkromnej kaplnke. V roku 2002 sa začal proces jeho blahorečenia, ktorý uzavrel pápež František 5. júla 2019.

Krátko predtým bolo jeho telo prenesené z newyorskej katedrály do Katedrály Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Peorii, kde bol vysvätený za kňaza.

Miestny biskup Daniel Jenky medzitým vyhlásil, že slávnosť blahorečenia by sa mohla uskutočniť na tomto mieste práve v pri príležitosti 100. výročia kňazskej vysviacky budúceho blahoslaveného – 20. septembra.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame

)