Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. február 2017

Pápež posiela do Medžugoria svojho vyslanca

Na miesto, kde sa údajne dodnes zjavuje Panna Mária, pápež František vyslal varšavského arcibiskupa Henryka Hosera. Svätá stolica zjavenia v Medžugorí ani po rokoch skúmaní oficiálne neuznala.
Pápež posiela do Medžugoria svojho vyslanca

Kto by od misie pápežského vyslanca v Medžugorí očakával zásadný zlom v prípade údajných mariánskych zjavení, ostane sklamaný. Pôsobenie 74-ročného poľského arcibiskupa má výlučne pastoračný charakter a do problematiky zjavení nebude vstupovať.

„Misia má za cieľ získať hlbšie poznatky o tamojšej pastoračnej situácii a predovšetkým o potrebách veriacich, ktorí tam prichádzajú na púť, a na ich základe navrhnúť možné pastoračné iniciatívy pre budúcnosť,“ píše sa vo vyhlásení Svätej stolice. Otázka mariánskych zjavení podľa hovorcu Svätej stolice Grega Burkea ostáva naďalej v kompetencii vatikánskej Kongregácie pre náuku viery.

Pre množstvo veriacich po celom svete, ktorí o pravosti mariánskych zjavení v Medžugorí nepochybujú, je však rozhodnutie pápeža aspoň sčasti dobrou správou. Ukazuje, že Svätá stolica berie vážne duchovné potreby tisícok pútnikov, ktorí do mestečka v Bosne a Hercegovine prichádzajú, a chce ich podporiť vhodnými pastoračnými aktivitami.

Od pápeža Františka však nepochybne čakali viac. V roku 2014 mu totiž taliansky kardinál Camillo Ruini odovzdal rozsiahly spis obsahujúci výsledky skúmania, ktoré od roku 2010 v Medžugorí vykonala komisia zriadená pápežom Benediktom XVI. Odvtedy spis leží na stole Kongregácie pre náuku viery, ktorej ho František postúpil.

Nádeje opätovne vzrástli v júni 2015, keď Svätý Otec počas návratu zo Sarajeva, ktoré je hlavným mestom Bosny a Hercegoviny, povedal, že Ruiniho komisia odviedla dobrú prácu a Vatikán sa už chystá prijať rozhodnutie. Uplynuli však už takmer dva roky a nič sa nedeje.

Potrebné je ale zdôrazniť, že pápež František sa nachádza v ťažkej situácii – rovnako ako jeho predchodca Benedikt XVI. Názory na to, čo sa stalo a čo sa stále deje v kedysi zabudnutej dedine neďaleko Mostaru, sú totiž nejednoznačné.

Inzercia

Na jednej strane sú tu masy pútnikov, ktorí z Medžugoria neraz odchádzajú vnútorne premenení, na druhej strane stoja miestni biskupi, ktorí od začiatku údajných zjavení v roku 1981 odmietajú, že by mali nadprirodzený charakter. V tomto sú zajedno Pavao Žanić, ktorý stál na čele Mostarskej diecézy, do ktorej Medžugorie patrí, v rokoch 1980 – 1993, aj jeho nástupca a súčasný biskup Ratko Perić.

Prečítajte si aj
František varuje pred nesprávnym prístupom k zjaveniam: Panna Mária nie je vedúca pošty Zdieľať

„Na základe doterajšieho vyšetrovania nemožno potvrdiť, že tu ide o nadprirodzené zjavenia a posolstvá,“ píše sa tiež vo vyhlásení z roku 1991, ktoré vydala bývalá juhoslovanská biskupská konferencia. Napriek tomu, že pápež Ján Pavol II. podľa viacerých svedectiev uznával zjavenia v Medžugorí, podobné stanovisko prijala v roku 1998 aj Kongregácia pre náuku viery. 

Podľa informácií portálu Vatican Insider mala Ruiniho komisia dospieť k iným záverom – ani tie však úplne neuspokoja fanúšikov Medžugoria. Vyplýva z nich, že prvé zjavenia Panny Márie mali nadprirodzený charakter, ale o ďalšom vývoji to už komisia netvrdí.

Zdá sa, že pápež František volí rovnako opatrný prístup ako jeho predchodca a odpoveď na otázku, ako to naozaj je s medžugorskými zjaveniami, tak nepadne ani v najbližšom období.

Foto – Simona Plávková

Odporúčame