Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. marec 2017

Americký kardinál bráni muža, ktorému hrozí deportácia

Arcibiskup najväčšej americkej diecézy bráni chorého Mexičana pred vyhostením z USA.

Americký kardinál bráni muža, ktorému hrozí deportácia

Objal ho okolo ramien, zatvoril oči a modlil sa. Potom s ním vstúpil do vládnej budovy, aby stál po jeho boku, keď bude čeliť deportačnému konaniu.

Kardinál Joseph Tobin je jedným z najhlasnejších odporcov protiprisťahovaleckej politiky prezidenta Donalda Trumpa. Nezostáva však len pri vyhláseniach. Osobne sa vložil do obrany 59-ročného Mexičana Catalina Guerrera, ktorého chcú americké úrady vyhostiť do krajiny pôvodu. Informovala o tom stránka rehole redemptoristov, do ktorej Tobin patrí. 

Guerrero nelegálne vstúpil na americkú pôdu v roku 1991. Celé roky pracoval, nadobudol dom, v USA žijú jeho štyri deti a štyri vnúčatá. Dnes trpí cukrovkou a pred niekoľkými rokmi prekonal mŕtvicu. Svoj pobyt sa pokúsil zlegalizovať už dávnejšie, ale zle vyplnil formulár a dnes musí čeliť procesu vyhostenia.

„Vidíte, ako Catalino vyzerá, a počuli ste, ako žil,“ vyhlásil Tobin pred jedným z pojednávaní. „Teraz požiadame úradníkov, ktorí rozhodujú o jeho osude, aby nepozerali len na jeho tvár, ale aj na tie naše.“

Zatiaľ sa dostavil len čiastkový úspech – úrady predĺžili Guerrerov pobyt o 60 dní. Jeho právnik vyhlásil, že tento čas využijú na získanie zelenej karty. Ďalšie pojednávanie sa uskutoční v máji.

Inzercia

„Je to veľmi dobrý muž. Nie je dôvod, aby sa vracal,“ uviedla so slzami v očiach Guerrerova 10-ročná vnučka. „Nie je zločincom... Som veľmi smutná, že mu to robia, pretože nič zlé nespravil.“

„Dúfam, že prezident Trump toto sleduje, pretože Catalino Guerrero nie je zlý človek,“ vyhlásil demokratický senátor Bob Menendez, pričom narážal na Trumpovu charakteristiku ľudí, ktorí sa mali stať cieľom deportácií.

Prečítajte si aj
Zdvihne 200 kíl a nefandí Trumpovcom. Kto je najmladší kardinál USA? Zdieľať

Kardinál Joseph Tobin, ktorý stojí na čele najväčšej americkej diecézy Newark v New Jersey, dlhodobo kritizuje Trumpov prístup k nelegálnym prisťahovalcom. Už ako arcibiskup Indianapolisu kritizoval vtedajšieho guvernéra Indiany Mike Pencea, ktorý sa stal Trumpovým viceprezidentom, že bránil sýrskym utečencom usadiť sa v krajine.

Odmietol aj prezidentský dekrét, ktorým Trump v januári dočasne zakázal vstup do USA obyvateľom siedmich moslimských krajín. Podľa 64-ročného kardinála je toto rozhodnutie „nelegitímne“, pričom „zneužíva iracionálne obavy ľudí“. Platnosť dekrétu medzitým americký súd pozastavil.

Americké diecézy cez charitatívne organizácie dlhodobo pomáhajú prišelcom pri usadení a vybavení potrebných dokumentov. K azylovému hnutiu, ktoré ponúka pomoc či ubytovanie ľuďom, ktorí čelia deportácii, sa pridali aj stovky protestantských, ortodoxných či židovských modlitební po celej krajine.

Odporúčame