Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. apríl 2016

Obraz Matky ustavičnej pomoci verejne uctievajú už 150 rokov

V utorok uplynulo 150 rokov od obnovenia verejnej úcty k Matke ustavičnej pomoci, ktorú na základe poverenia od pápeža Pia IX. šíria redemptoristi po celom svete.

Obraz Matky ustavičnej pomoci verejne uctievajú už 150 rokov

Obraz, ktorý je pravdepodobne najznámejšou mariánskou ikonou, si uctievali známe osobnosti a svätci. Sv. Terézia z Liseux v roku 1897 napísala Matke ustavičnej pomoci báseň. Blahoslavená Alžbeta od Najsvätejšej Trojice sa rozhodla stať karmelitánkou práve počas verejnej pobožnosti k Matke ustavičnej pomoci. Modlil sa k nej aj Charles de Foucald či sv. Ján Pavol II.

Redemptoristi slávia od 27. júna 2015 do 27. júna 2016 Jubilejný rok Matky ustavičnej pomoci. Vyhlásený bol práve pri príležitosti okrúhleho výročia obnovenia úcty k ikone, ktorá má fascinujúcu a doslova dobrodružnú históriu.

V 15. storočí bola rímskym obchodníkom ukradnutá z neznámeho kostola na Kréte. Na žiadosť samotnej Panny Márie, ktorá sa zjavila vo sne dievčaťu, ktorej rodičia mali túto ukradnutú ikonu v dome, sa ikona napokon začala verejne uctievať od 27. marca 1499 v augustiniánskom Kostole sv. Matúša v Ríme. Tristo rokov sa pred ňou modlilo množstvo ľudí a pre mnohé zázraky sa začal uctievať ako milostivý alebo zázračný obraz. V roku 1798 bol kostol počas vojny vedenej napoleonským vojskom zničený. Obraz potom uchovávali augustiniáni vo svojej súkromnej kaplnke v Posterule v Ríme.

V roku 1855 postavili na ruinách kostola sv. Matúša svoj kostol a generálny dom redemptoristi. Od ľudí sa o tomto obraze dozvedeli a podarilo sa im ho získať pre nový kostol. Krátko potom ich pápež poveril obnoviť a rozšíriť úctu k Matke ustavičnej pomoci vyobrazenej na milostivej ikone. Od roku 1866 sa úcta k Matke ustavičnej pomoci šírila hlavne v Európe a v Severnej Amerike. Od roku 1942 bola táto úcta rozšírená do celého sveta.

Na Slovensku ju začali šíriť najmä českí misionári a neskôr aj slovenskí, keď na Slovensku začali od roku 1921 zakladať svoje domy. Spišský biskup Ján Vojtaššák bol viackrát hlavným celebrantom odpustovej slávnosti Matky ustavičnej pomoci v Podolínci, rovnako nitriansky biskup Kmeťko v Kostolnej - Záriečí.  

Pár dní po inštalácii obrazu, 5. mája 1866, sa prišiel k ikone pomodliť pápež Pius IX. Po ňom prišlo k ikone veľa kardinálov a biskupov. Pozoruhodný bol postoj mnohých nemeckých biskupov k novej mariánskej úcte. William Emmanuel Ketteler, biskup z Mainzu, sa o Matke ustavičnej pomoci dozvedel počas Prvého vatikánskeho koncilu. Po návrate z koncilu v roku 1870 dal nainštalovať autentickú kópiu ikony vo svojej katedrále a napísal o Matke ustavičnej pomoci pastiersky list, v ktorom povzbudzoval veriacich, aby sa v ťažkostiach neváhali na ňu obrátiť. V roku 1893 biskup z Münsteru ustanovil vo svojej diecéze liturgický sviatok Ustavičnej pomoci. Niečo podobné urobil aj kardinál Anton Fischer z Kolína a tiež berlínsky biskup.

Inzercia

Vo februári 1981, keď Ján Pavol II. začínal svoju apoštolskú cestu v Ázii, hneď z letiska išiel do svätyne Matky ustavičnej pomoci v Manile, aby zveril celú cestu Márii. Tam sa nahlas modlil: “Ó Matka ustavičnej pomoci! Už druhýkrát sa môžem modliť v tejto svätyni. Prvýkrát som sa tu modlil na ceste na eucharistický kongres v Austrálii…teraz som tu ako nástupca svätého Petra z Ríma. Matka Vykupiteľa! Na začiatku svojej apoštolskej cesty na Ďalekom Východe ti s úplnou dôverou zverujem a kladiem do dlaní všetky národy Ázie. Matka Ustavičnej pomoci, prijmi túto pokornú obetu a vlož ju do srdca svojho Syna. Viem, že keď si bola pod krížom na Kalvárii, Ježiš ti ako matke zveril každého jedného z nás.”

V nedeľu 30. júna 1991 pápež Ján Pavol II navštívil redemptoristický kostol v Ríme, kde je umiestnený originál obrazu Matky ustavičnej pomoci. Vo svojom príhovore okrem iného povedal: “Rád by som povedal niečo veľmi osobné o poslaní, ktoré vám zveril pápež Pius IX. Spomínam si, ako som bol počas druhej svetovej vojny v čase nacistickej okupácie Poľska robotníkom v Krakove. Večer na ceste domov som vždy navštívil niektorý kostol, vrátane redemptoristického kostola, ktorý som mal po ceste. V tom kostole bol obraz Matky ustavičnej pomoci. Zastavil som sa tam toľkokrát nie len preto, že som mal kostol po ceste, ale preto, že sa mi obraz zdal taký krásny. Naďalej som ten kostol navštevoval, aj keď som sa stal biskupom a neskôr kardinálom. Často som tam kázal a vysluhoval sviatosť birmovania. Teraz chápete, ako som sa tým, že som sem prišiel, vrátil do čias mojej mladosti. Ďakujem Božej prozreteľnosti, ďakujem Matke ustavičnej pomoci, ktorá mi vždy pomohla v ťažkých situáciách.“

V súčasnosti sa ľudia modlievajú v redemptoristických kostoloch na Slovensku v stredu alebo v sobotu tzv. ustavičnú novénu. Každý týždeň počas verejnej modlitby v týchto kostoloch odznievajú poďakovania a prosby, ktoré ľudia počas týždňa vkladajú do pripravených schránok. Je povzbudzujúce a motivujúce počúvať svedectvá mnohých ľudí o vypočutej modlitbe v často bezvýchodiskových situáciách.

Záznam relácia o Matke ustavičnej pomoci si môžete pozrieť tu.

Foto - autor

Odporúčame

V Hlase Španielska boduje spievajúci kňaz (+video)

V Hlase Španielska boduje spievajúci kňaz (+video)

Po rehoľnej sestre Cristine Scucciovej, ktorá zvíťazila v speváckej súťaži Hlas Talianska, sa objavil nový talent v habite. Kňaz Damian Maria Montes očaril porotu a publikum Hlasu Španielska. Dvadsaťosemročný kňaz, ktorý je členom rehole redemptoristov, to na pódiu rozbalil s piesňou Robbieho Willia...